Jak se levně oholit a stát se slavným
Virální video je zlatým grálem moderního marketingu. Chtěl by ho každý, ale hit šířící se jako virus se podaří natočit jen málokomu. Když už se to podaří, je to třeba nápadité či k popukání, ale často chybí jasná vazba na produkt. O to více se hodí rada od někoho, kdo to dokázal všechno skvěle skloubit. Portálu Advertising Age sdělil svoje tipy CEO společnosti Dollar Shave Club, Michael Dubin. Ta se prezentovala zatraceně chlapským a dynamickým spotem představujícím předplatitelskou službu na manuální holicí strojky. Video dosáhlo na více než 5 milionů zhlédnutí a mnoho jiných autorů se ho pokusilo napodobit.
Přečtěte si tipy, které Dubin pro výrobu opravdu kvalitního videa s virálním potenciálem dává:
- „Zaměřte se na problém, který řešíte.“ Najděte informace, které vám řeknou, co bude lidi zajímat zároveň na videu a na značce. Pro Dollar Shave Club (dále DSC) to byly holicí břity – jejich vysoká cena i nutnost nakupovat je v obchodech.
- „Identifikujte sdílenou lidskou zkušenost a vystavte na ní svůj koncept.“ Téměř v každé vteřině videa se mluví o podstatě služeb DSC a jeho výhodách. Jde o levné a efektivní oholení, ale taky o nespojenost s drahými značkovými břity.
- „Buďte struční.“ Ve videu musí všechno sedět a musí být krátké. Spot DSC má minutu a půl, původně byl mnohem delší, ale režisér naštěstí velmi pomohl v jeho zkrácení a udržení stručnosti. Nikdo se nechce dívat na pětiminutové video a nikdo dál nepřeposílá video, které neviděl celé. Pokud lidé nebudou sami video sdílet, nestane se virálním.
- "Nedávejte lidem video, ke kterému by dokázali diváci napsat lepší scénář sami." Ten u videa DSC byl vytvořen s lidmi s roky zkušeností s komediální improvizací. Dubin říká: „Poradil bych najmout nějaké scénáristy komedií a zahrnout je do brainstormingu…“ V českých poměrech, kde je sitcom, snad s výjimkou Comebacku, nemotorným nedochůdčetem, to může být těžký úkol. Fenomén stand up comedy Na Stojáka už nicméně do světa velké reklamy pár talentovaných osob vytáhl. Dobrou variantou mohou být i skutečně vtipní blogeři (ostatně z nich především se rekrutovali i scénaristé zmíněného Comebacku).
Michael Dubin má rozhodně právo radit. Kvalita videa v kombinaci s tím, že vyvolaný zájem shodil stránku DSC, dokonce zanechal v mnoha lidech dojem, že se jedná o příliš vtipný skeč na reklamu a je škoda, že tento nápad někdo nepřetaví v podnikání. Přesto stála jeho výroba jen čtyři a půl tisíce dolarů.
Jaká jsou vaše nejoblíbenější virální videa / reklamy? Jsou mezi nimi i některé české provenience? Dle našeho názoru jsou česká virální videa založená především na reportážní syrovosti se špetkou zlomyslnosti a „WTF faktorem“. To platí pro SuperVáclava polévajícího kuřáky na zastávce MHD vodou i pro výrostky matlající exkrement na kliku Audi falešného Leoše Mareše.
Částečně stejné ingredience využilo i virální video „Šílený cyklista na D1 Brno“, které bylo vlastně reklamou startupu Videoflot, který se výrobou videa živí. Společnosti CZ.NIC s Marešem i Videoflot se rozhodně zviditelnily, odhalení poselství videa o nebezpečí internetového prostředí plného podvodů se ale v prvním případě povedlo hlavně v IT komunitě, všechna uvedená díla pochopitelně našla odezvu mezi marketéry. SuperVáclav tak udělal jméno agentuře Loosers, ale zadavatelé z Active 24 přiznávají, že k podpoře jejich SuperStránky guerillová kampaň nepomohla podle představ. Dá se tak říci, že dosud posloužila virální videa v Česku hlavně k „udělání jména“ jejich tvůrců a ve výsledku se tak staly spíše B2B kampaněmi. Na český virál, který bude propagovat výrobek či službu pro širokou veřejnost, bude produktově přiznaný a strhne davy, tak zatím stále čekáme.