Jižní Tyrolsko
Südtirol Marketing Gesellschaft (SMG) je zastřešující organizací zabývající se podporou cestovního ruchu severoitalského regionu Jižní Tyrolsko (Alto Adige) a aktivně vstoupila na trh v České republice před sezonou 2004/2005. Spolu se zastupující komunikační agenturou Trimedar se snaží propagovat především zimní aktivity, konkrétně sjezdové lyžování.
Cestovní ruch je pro region Jižní Tyrolsko důležitým hospodářským odvětvím, přičemž téměř 90 % příjezdů tvoří turisté z Německa, Itálie a Švýcarska. Zbylých 10 % připadá na návštěvníky z ostatních evropských zemí. Podíl České republiky je nyní 0,7 %. Naším cílem je etablovat Jižní Tyrolsko na českém trhu jako samostatnou, turisticky atraktivní destinaci, výrazně zvýšit počet příjezdů, přenocování a podíl českých turistů v tomto regionu. Zároveň chceme představit Jižní Tyrolsko jako italský region a výrazně ho odlišit od Tyrolska rakouského.
Dva odlišné úkoly
Jižní Tyrolsko vstoupilo na trh v době, kdy už většina konkurenčních alpských destinací u nás aktivně působila řadu let. Bylo proto potřeba skloubit dva odlišné úkoly: postupně zvyšovat povědomí v relativně masovém měřítku, protože budování jména je běh na dlouhou trať, a zároveň cílit „prodejní“ část kampaně na konkrétní skupinu potenciálních návštěvníků pro aktuální sezony.
Komunikujeme vždy pouze několik silných témat – Dolomity, které nabízejí dostatek slunce, špičkovou kvalitu lanovek a sjezdovek s celosezonní garancí sněhu a nezaměnitelný mix středomořské a středoevropské kultury, historie a gastronomie.
Vlastní realizace
Vsadili jsme na tři základní kanály. Prvním jsou infotripy, tiskové konference a pravidelný servis pro média jako naprostý základ každé propagace turistické destinace. Z dlouhodobého hlediska se osvědčil důsledný výběr médií, férový a etický vztah k novinářům a sázka na kvalitu, nikoli kvantitu výstupů. Každý z oboru ví, že teoreticky se o tom dobře píše, ale dodržet vše v praxi vyžaduje trpělivost klienta i agentury. Druhým pilířem jsou promoaktivity zaměřené přímo na cílovou skupinu lyžařů, především partnerství se sportovními řetězci Gigasport a později Sportisimo. Třetím byla sázka na internet, což se dnes zdá naprosto přirozené, ale ještě před čtyřmi, pěti lety byl brán u mnoha turistických destinací jen jako doplněk, nikoli základ marketingových aktivit.
Od první sezony je rovněž vydáván magazín Jižní Tyrolsko, z počátku jako zvláštní vydání Skimagazínu, od roku 2007 jako samostatný časopis. Magazín se vkládá do vybraných printových titulů a distribuuje v partnerských obchodech a na různých akcích, výstavách a veletrzích.
Plnohodnotná česká mutace internetových stránek www.suedtirol.info byla spuštěna v roce 2005 a postupně se stala třetí nejnavštěvovanější jazykovou verzí.
Postupem času jsme začali komunikovat turistickou nabídku v celé její šíři, i když lyžování a především sjezdové lyžování zůstává pro naše turisty základním důvodem pro návštěvu regionu.
Výsledky se dostavily
Před vstupem na český trh v sezoně 2003/2004 byl počet příjezdů z ČR do Jižního Tyrolska 15 523 a počet přenocování 68 678. Po třech letech aktivního působení u nás se počet příjezdů z původních čísel zvýšil na 38 331 a počet přenocování vzrostl na 171 196, což je 2,5 násobek. Samostatným úspěchem je návštěvnost webové prezentace, ale upřímně řečeno, klíčové jsou a vždy budou ta první čísla.
Důležitý je i pozitivní vývoj struktury návštěvníků. Češi jezdící do Jižního Tyrolska hledají stále více kvalitu, dokážou ji rozpoznat a rovněž za ni zaplatit. To samo o sobě je trend nezávislý na jakýchkoli kampaních, ale bez aktivního marketingu sebelepší nabídka zapadne v záplavě jiných. A boj o movitého klienta je čím dál tím důležitější, protože především hory a jiné chráněné přírodní oblasti nejsou nafukovací, takže zvýšení absolutního počtu neznamená vždy úspěch.
Vize do budoucna
V SMG a Trimedaru jsme všichni zvědaví na čísla z letošní sezony a sezon následujících. Úkolem do budoucna bude postupně rozšiřovat záběr a komunikovat i na českém trhu skutečně všechny možnosti, které Jižní Tyrolsko nabízí na vyspělých západoevropských trzích. Prvním úspěšně rozvíjejícím se „neturistickým“ tématem je například víno a gastronomie.