Propagace pomocí horkovzdušných balonů - kolik to stojí a jak se to dělá?

0. 0. 0000 | M-journal.cz
Propagace pomocí horkovzdušných balonů zažila svůj boom v polovině devadesátých let. Pravděpodobně každý si pamatuje korporátní balony Kodaku anebo Konica Minolta, které brázdily české nebe. Doba se však změnila. Na balony se zapomnělo. Nicméně jak se zdá, právě tento druh propagace by mohl zažít svou malou českou renesanci.

Korporátní balonová jednotka společnosti O2 - zdroj: www.balony.cz

Propagace pomocí horkovzdušných balonů zažila svůj boom v polovině devadesátých let. Pravděpodobně každý si pamatuje korporátní balony Kodaku anebo Konica Minolta, které brázdily české nebe. Doba se však změnila. Na balony se zapomnělo. Nicméně jak se zdá, právě tento druh propagace by mohl zažít svou malou českou renesanci.

Český balonářský trh

České republice působí přibližně 48 balonářů, přičemž přes 60% balonových firem vzniklo v posledních deseti letech. Sezóna balonového létání začíná v polovině dubna a podle povětrnostních podmínek se táhne až do září. Za tu dobu jeden balon zvládne vylétnou asi 40 - 50x. Abychom navázali na perex - v čem může být propagace ve spolupráce s balonáři zajímavá a kdy se na ní naopak nevyplatí pomýšlet? A jaké jsou nejzajímavější komerční produkty podle známého vzduchoplavce Jana Smrčky, vlastnící přední brand Balony.cz?

Hned na počátku je třeba přiznat, že spolupráce s balonáři rozhodně není pro každého. Limitující je především cena, definovaná nejen náklady na výrobu reklamy, ale také počtem, lokalitou a délkou jednotlivých letů. Na druhou stranu existují společnosti, pro které se spolupráce s některým balonářem může stát velmi zajímavou a hlavně prestižní záležitostí, která přinese své ovoce v posilování korporátní image nebo šíření povědomí o znače. A to se nezmiňujeme ani o tom, jak výlet "firemním" balonem působí na ty, které chceme ohromit.

Šance hlavně pro velké hráče aneb kolik za to

Agentury, které pečují o klienty s odpovídajícími marketingovými rozpočty a schopným marketingovým managementem, by měly zbystřit. Cest, jak s balonáři spolupracovat, je mnoho. Mezi nejvyužívanější produkty patří jednoduchý pronájem balonu s pilotem, výroba bannerové reklamy a následné propagační lety, ale také výroba a design balonů na míru, využívaná hlavně u produktové propagace.
"V případě reklamy na balonech hovoříme o částkách kolem 50 000 korun za výrobu banneru a úpravu obalu balonu. Dalších zhruba 200 - 300 tisíc korun padne na pronájem letů v průběhu celé sezony," uvádí vzduchoplavec Jan Smrčka, provozující značku Balony.cz. "U většiny reklamních letů jsme však schopni zajistit prodej letenek, ať už je lokalita jakákoli. Příjmy z uhrazených letů pak logicky sníží cenu pronájmu," dovysvětluje.
Pokud by si chtěla společnost nechat ušít balon vlastního designu, musí počítat s cenou pohybující se kolem půl milionu korun.
"Takovýto balon má ovšem životnost 10 - 12 let při 40 startech ročně," počítá Smrčka. "Přepočítáno na roční investici je 50 000 korun opravdu směšná suma v porovnání s dosaženým efektem."

Let balonem - hlavní je prestiž

Výroba a provozování korporátních balonů patří bezesporu mezi nejlepší a také nejvariabilnější komerční produkty, které balonáři nabízí. A to i přesto, že pověst balonových letů v posledních letech výrazně klesla.
"Povědomí o českém balonářském prostředí bylo neuvěřitelným způsobem zdevastován příchodem slevových portálů," uvádí Jan Smrčka. "Tak jako ve všech ostatních odvětvích, i zde tlak na cenu způsobil osekání většiny služeb na naprosté minimum. Z kdysi prestižního podniku se tak leckde stal nízkorozpočtový produkt pro široké masy. Což není úplně dobře, potenciál balonových letů leží určitě o dost výš."
Smrčka má však recept na to, jak situaci změnit. Jako jeden z mála nepřestal cílit ani na vyšší a střední příjmové skupiny. Díky tomu si jeho služby našla celá řada VIP klientů.
"Proti konkurenci nebojujeme cenou, ale firemní filosofií,“ vysvětluje Smrčka. „Jako jedna z nejstarších českých firem, která létá s klienty už přes dvacet let si to můžeme dovolit. Máme jasně deklarované zásady - létáme pouze s piloty, kteří znají místní terén. Nejen kvůli bezpečnosti, ale hlavně kvůli přístupu k pasažérům. Přespolní může těžko dělat odpovídající společnost, kterou byste od profesionála očekávali. Jen si představte, jak si užijete let se zkušeným průvodcem, který často z dané lokality pochází a jak s pilotem, který poznává krajinu pod sebou jen podle mapy a jejích vysvětlivek."
Tento přístup podle Smrčky nese předpokládané ovoce. V průběhu posledních let se mu podařilo navázat spolupráci s celou řadou zajímavých subjektů. Létá pro eventové a produkční agentury, banky nebo finanční domy, média, mezinárodní korporace a nově také golfové resorty. Právě zde mu spolupráce přijde plodná. Navíc pro něj v takovém případě problém část sumy za lety vybarterovat.
"Snažím se většině firem vyjít vstříc," potvrzuje Smrčka. "Často je pro mě dostatečnou odměnou už to, že se seznámím se zajímavým člověkem. Ostatně ne nadarmo se říká, že létání z nás dělá lepší lidi a lepší lidé mají lepší myšlenky. Osobně si nedovedu představit lepší místo pro neformální setkávání, než je koš balonu obklopen ve výšce pěti set metrů klidem a tichem.“

Štítky dokumentu: Budování značky

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?