11 tipů jak se motivovat
18. 12. 2008
| Anežka Ivan
Inspirace pro rok 2009
Přijměte několik rad do nového roku 2009. Tipů, které mohou napomoci udržet vaši mysl ve vyvážené a pozitivní náladě a které vás nenechají upadnout do depresivních stavů. Moc pozitivního myšlení je v poslední době velice diskutovaným tématem, jelikož si lidé uvědomují sílu, již skrývá a jež ovlivňuje naše životy. Je to umění vidět na věcech klady namísto záporů a motivovat se k lepším výkonům.
Zde je 11 pravidel, jak zachovat pozitivní myšlení
- Buďte objektivní – Mnoho lidí tíhne ke zveličování svých neúspěchů. Snažte se vždy vidět selhání a problémy očima jiné osoby a reálně zhodnoťte, nakolik závažné následky pro váš život budou negativní události mít. Zpravidla se dopracujete ke zjištění, že pouze děláte z komára velblouda a situace objektivně není tak zlá.
- Věřte si – Pokud chcete myslet pozitivně, nesnažte se tak pouze působit navenek. Jde především o to, jak se cítíte sami. Svoje svědomí neoklamete, a proto je naprosto zbytečné, abyste cokoliv předstírali. Tím nejpodstatnějším z deseti pravidel je to, abyste byli sami přesvědčeni, že myslíte pozitivně.
- Obklopujte se lidmi, kteří také myslí pozitivně –Pokud se pohybujete na hraně negativního a pozitivního myšlení, je velice důležité, aby ve vašem okolí byli lidé, kteří vám pomohou najít tu správnou cestu. Není nic horšího než nechat se pesimistou stáhnou ke dnu.
- Buďte zdraví – Většina špatných myšlenek nás začíná napadat tehdy, když jsme nemocní. Pokud tedy budeme zdraví, těmto tendencím se vyhneme a náš mozek nebude atakován dekadentními myšlenkami. Je dobré dodržovat pravidelnou vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Pokud pracujete v kanceláři, měli byste pravidelně cvičit.
- Uvědomte si, že je něco negativní – Pokud se vám něco ve vašem okolí nezdá být úplně v pořádku, pokud máte podezření, že je něco špatně, věnujte se tomuto problému déle. Snažte se vnitřně přesvědčit o záporné síle, která je ve vašem okolí. Velice doporučuji explicitně pojmenovat to, co je negativní. Ihned k onomu problému budete přistupovat s averzí, což ve vás posílí pozitivní myšlenky.
- Buďte trpěliví – Pozitivní myšlení vyžaduje velkou dávku trpělivosti a přemlouvání sebe sama o správnosti dané věci. Ten, kdo propadne negativnímu myšlení, daný problém nevyřeší, protože nebyl dostatečně trpělivý a neměl pro věc dost nadšení.
- Pamatujte na to, že ostatní lidé vycítí vaši negativitu – Ještě před tím, než něco uděláte, přesvědčte se, že to považujete za zcela správnou věc. Mnoho lidí ve vašem okolí snadno vycítí opak. A právě tito lidé s vámi poté nebudou chtít spolupracovat. Každý spolupracuje raději s pozitivně naladěnými lidmi, kteří dávají do řešení problému velkou dávku nadšení.
- Předběhněte ostatní se skvělou myšlenkou – Zatímco ostatní lidé vycítí vaši nejistotu až skepsi a pesimismus, pozitivní a inovativní myšlenky působí přesně naopak. Snažte se vždy co nejdříve najít pozitivní stránky věci a prezentovat je vašemu okolí, naroste tak vaše pozitivní aura.
- Ve všem vyhledávejte něco pozitivního – Pokud uvidíte v životě něco nového, nejprve se této situace zaleknete. Lidé se obvykle bojí nových a neznámých věcí. Snažte se ale na všem nalézt kladné znaky. Jako příklad mohu uvést starou historku se sklenicí: mnoho lidí by řeklo, že je z půlky prázdná. Snažte se vidět ji jako z půlky plnou.
- Udržujte si tempo – Abyste si vytvořili ochranu proti kolapsu osobnosti, je důležité, abyste si dělali plány a ty potom průběžně plnili – naplní vás to pozitivní energií. Lidé, kteří nemají vytyčeny žádné cíle, a ti, kteří nemají pravidelné zájmy, často propadají negativnímu myšlení, jelikož nezažívají pocit úspěchu. Pozitivní myšlení je tedy pevně spjato s úspěchem, jehož lze dosáhnout permanentním tempem.
- Aplikujte změnu – Těchto deset pravidel představuje pouhý návod, aplikovat je už musíte sami. Nestačí, že jste si tento text přečetli. Je nutné, abyste si pravidla v reálné světě začali spojovat s určitými událostmi, jež nastanou, a začali je analyzovat novým – pozitivním – způsobem.