Sportovní sponzoring v českém prostředí

18. 12. 2008 | Klečka Tomáš
Sportovní sponzoring je o nejen umístění loga na dres.

Loga sponzora na dresech sportovců nebo kolem sportovních ploch jsou stále dominantním atributem většiny sponzoringových nabídek, přesto sponzoři od často dlouhodobých partnerství začínají očekávat daleko více.
Změna nastala i ve výběru kategorií sportovních odvětví, když si sponzoři pečlivě selektují konkrétní sporty, se kterými chtějí spojit svoji značku. Doba, kdy jedna společnost měla své logo zároveň v deseti a více odvětvích, je nenávratně pryč.

Požadavky sponzorů

A o co vlastně mají sponzoři aktuálně největší zájem?
Kromě loga je to především přístup ke vstupenkám na předem vyprodané události a také odpovídající komfort pro setkání s klienty, obchodními partnery nebo třeba výherci spotřebitelských soutěží. Asi nejvíce jsme se o tom mohli přesvědčit na nedávno skončeném fotbalovém Mistrovství Evropy, na které mířila plná letadla vypravená oficiálními sponzory české reprezentace. Svazoví pracovními pak museli zásadní část kvóty na vstupenky pro české fanoušky vyhradit pro své sponzory. Ne jinak je tomu s blížícími se OH v Pekingu. Kdo by marnil čas sháněním běžných vstupenek přes internet, hledáním vhodného letu a ještě bojem o volný pokoj v přelidněním hlavním městě Číny, když může využít v rámci sponzorské smlouvy hotový balíček?

Detaily smlouvy a balíčky

Právě “VIP” nebo “Hospitality servis” se stává jednou z nejdůležitějších součásti každé sponzoringové smlouvy. A nemusí se jednat jen o výše zmíněné mezinárodní události. Mít dobré sedadlo, občerstvení a zvláštní vchod s parkovacím místem se vyplatí i na úrovni nově zrekonstruovaných hal a stadionů v jednotlivých regionech. Za zmínku stojí určitě ČEZ arény v Ostravě, Pardubicích nebo Plzni. Nemluvě o Tipsport aréně v Liberci nebo 02 aréně v Praze. Skutečnost, že se staví nebo modernizují sportoviště, která kladou důraz na pohodlí návštěvníka, navíc nahrává českým sportovním agenturám, které tak mají vytvořené lepší podmínky pro realizaci významných mezinárodních akcí v čele s říjnovou NHL. A ty jsou určitě daleko atraktivnější pro sponzory než “pivo a párek” na vesnickém hřišti vedle místní hospody. Zároveň také menší sporty, jako basketbal v případě klubu z Nymburka, mohou mít ambice přitáhnout diváckou návštěvnost srovnatelnou s českým ligovém fotbalem nebo hokejem.

Návštěvnost sportovních akcí

A tím jsme se dostali k aktivním fanouškům, kteří přijdou na stadiony, a k těm pasivním, kteří raději sledují sport doma ze sedačky. O ty všechny přece sponzorům jde! Bohužel na tomto místě musíme konstatovat, že u návštěvnosti sportů jsme doma nezaznamenali žádný znatelný posun. Naposledy byl viditelný nárůst při výluce v NHL, kdy v domácí hokejové extralize startovaly superhvězdy Jágr, Straka a spol. Od té doby jsou vyprodané především jednorázové akce nebo exhibice, které ale většinou lákají na zahraniční hvězdy. Dobrým příkladem může být ostravská Zlatá tretra, na níž české hvězdy doplňují světoví rekordmani a návštěvnost se již několik let drží nad patnácti tisíci diváky. Jinak asi nikoho nepřekvapí fakt, že průměrná návštěvnost hokejové 02 extraligy překonala v loňské sezoně i Gambrinus ligu. Může za to především mnohdy vyprodané play-off a také negativní PR kolem fotbalových rozhodčích. A aby byl sponzor spojen úplně nejvíc, potřebuje silné mediální zviditelnění.

Mediální zviditelnění

Český televizní trh nabízí sportovním fanouškům několik placených nebo zdarma dostupných kanálů. Galaxii Sport čeká v nejbližších měsících rebranding na Nova Sport a určitě lze očekávat viditelné posilnění její pozice na trhu. Naopak asi největším zklamáním pro sponzory by měla být velmi mizerná sledovanost kanálů ČT4 Sport. Určitě to není nabídkou programu, která je nesporně velmi atraktivní a kvalitní, ale na vině je nízký počet diváků disponujících zařízením pro příjem této stanice. Argument, že lidi sledují tento kanál v hospodách a sport barech, bohužel neobstojí. Například volejbalovou nebo basketbalovou ligu sleduje v průměru patnáct tisíc diváků a to je ve srovnání s ČT2 před dvěma lety propad v řádu desetinásobku. Jedno malé srovnání nabízí i fotbalová Bundesliga na ČT4 a anglická Premier League na Primě. Výsledek? Podobný jako v předchozím případě. Na Primu se dívá desetkrát více diváků! Ale to by se mělo postupem času měnit ve prospěch České televize. Digitalizace je opravdu aktuální téma, a protože jednotlivé stanice plánují rozšiřování své nabídky, určitě nezapomenou ani na sport. Na závěr by bylo dobré věnovat se také internetu.

Internetové zpravodajství

Dnes již totiž portály nenabízejí jen textové informace a fotogalerie, ale stále častěji můžeme vidět na webu přímé přenosy nebo sestřihy nejdůležitějších okamžiků ze všech možných sportovních událostí. Právě internet může v budoucnu konkurovat TV stanicím, které hlásí poklesy sledovanosti. Mladou generaci dnes daleko více oslovuje internet a všechny jeho aktuální přednosti. Poslední studie jednoznačně prokazují, že na internetu jsou nejsledovanější právě videa. A kromě hudby je to sport. Takže větší počet zobrazení log sponzorů nebude chybět. A jsme zase na začátku…
 

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?