"Za posledních pár měsíců jsem se setkal se zajímavým fenoménem u většiny zadavatelů PR. Podle všeho objevily kouzlo public relations..."
Za posledních pár měsíců jsem se setkal se zajímavým fenoménem u většiny zadavatelů PR. Podle všeho tyto firmy objevily kouzlo public relations. Zdá se, že tato oblast má opravdu vzestupnou tendenci, přesně takovou, o jaké hovořili marketingoví guru.
Celá věc má však jeden háček
Představa o tom, co jsou public relations, je vměstnána do malé krabičky, zhruba formátu sirek. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že jediným zájmem těchto firem je pouhé prosazování firemních výstupů do médií? Samozřejmě, pokud možno do těch nejsledovanějších stanic a nejčtenějších titulů.
Je snadné podlehnout představě, že média budou přebírat textem zaplněné, ač obsahově prázdné tiskové zprávy. Horší snad může být jen situace, kdy podobná forma je využívána jako nejlevnější forma reklamy ve stylu - na inzerci nemám, ale zaplatím si agenturu a za dvacet třicet tisíc měsíčně naší firmu vynesou do nebe.
„České public relations“ nemá příliš dobré PR
Hlavní viníky celého problému můžeme hledat přímo u zdroje, tedy u PR agentur. Můžeme říci, že „české public relations“ nemá příliš dobré PR.
Bylo by vhodné, aby stavovská organizace nebo jiné subjekty kontinuálně pracovaly s osvětou, kterou si tato skvělá disciplína nepochybně zaslouží.
To může být hozená rukavice do ringu agilní agentuře, jež si dokáže vytvořit z této situace výhodu a může demonstrovat své kvality na realizaci takového projektu.
Udělejme si krátký exkurz k zákazníkům PR agentur a ptejme se na otázky, co od PR očekávají. V drtivé většině případů se setkáme s požadavky spojenými s media relations aktivitami. Zajištění mediálních výstupů je vnímáno jako stěžejní poslání public relations.
Mělo by tomu tak být?
V poslední době jsme svědky změny marketingové komunikace. Podoba marketingového mixu, jak jsme ji před pár lety aplikovali, se změnila a dále se bude měnit.
Metody typu Word of Mouth, Buzzmarketing, virální marketing, sociální sítě a další by měly být doménou PR agentur.
Media relations aktivity by se měly stát pouze jednou ze součástí poskytovaného servisu. Je v zájmu PR agentur, aby reagovaly na vzniklou situaci a rozšířily pole působnosti i do těchto oblastí a aktivně s nimi pracovaly.
Pokud firmy nebudou na podněty reagovat, dostanou se ve velmi krátké době do izolace a pod tlak vznikajících marketingových firem.
Přitom tyto moderní disciplíny naplňují samotnou podstatu public relations. Posláním práce PR je především ovlivňování veřejného mínění, a nové komunikační metody jsou vynikajícím nástrojem.
Kdo jiný by měl řešené problematice rozumět lépe než profesionální PR agentury?
Posun ve vnímání náplně public relations aktivit, by měl pomoci oboru jako celku. Jde o potenciál, který mohou agentury získat ve svůj prospěch a přesvědčit klienty o efektivitě PR. Pokud budeme vycházet z faktu, že PR bylo primárně zaměřeno na budování image značky, je třeba jít dál.
Tlak zadavatelů na efektivitu marketingových nástrojů bude čím dál tím větší. Vynaložené prostředky budou chtít klienti naopak snížit na minimum. Zvýšení prodeje je a bude zaklínadlem naší doby.
PR je na rozcestí…
Je tedy žádoucí klientům nabídnout širší portfolio služeb. Takové, ve kterém jsou právě PR agentury nejsilnější a takové, které jejich zákazníkům skutečně pomůže dosáhnout vytyčených cílů. PR agentury by měly svým klientům poskytnout mnohem širší servis, než jen media relations vtěsnané do zmíněné krabičky od sirek.
Jsme na rozcestí, jehož jeden směr vede k zajímavým projektům a realizacím s využitím nových nástrojů, které by si PR odborníci měli osedlat. Druhý směr vede naopak k šedi tiskových zpráv, jejichž váha bude čím dál tím více klesat.
Robert Svoboda pracuje ve společnosti Focus Agency, s.r.o.
www.focus-age.cz