Volodymyr Zelenskyj: prezident, komik, hrdina a také hvězda sociálních médií
Před ruskou invazí názory na Volodymyra Zelenského nebyly 100% pozitivní. Někteří si nebyli jisti, zda si poradí s rostoucí korupcí. Dalším se nelíbila jeho ochota vyjednávat s Ruskem.
Veškerá kritika ale rázem utichla takřka s prvním výstřelem. Čtyřiačtyřicetiletý Volodymyr Zelenskyj totiž v posledních dnech ukázal, jak se má zachovat skutečná hlava státu v období krize, díky čemuž o něm světová média začala mluvit jako o hrdinovi.
Zelenského hrdinství začalo odmítnutím odchodu do exilu
Vše začalo odmítnutím odchodu do exilu. Na nabídku bezpečné evakuace Zelenskyj Spojeným státům odpoveděl: „potřebuji munici, ne odvoz.“ Touto větou nejen, že dodal Ukrajincům odvahu bojovat, ale zároveň se před celým světem oficiálně etabloval jako hrdina.
Odmítnutí evakuace prezident doprovodil nyní již virálním videem, které natočil pro svůj instagramový profil na přední kameru telefonu. Jde také o první Zelenského video přímo z ulice v rámci této situace.
„ (...) Kancléř je tady, předseda vlády Šmyhal je tady, Podolyak je tady, prezident je tady. Všichni jsme tady. Naši vojáci jsou tady. Obyvatelé Ukrajiny jsou tady. Bráníme naši nezávislost. Takhle to bude. Slávu našim obráncům, mužům i ženám, slávu Ukrajině.“
Takto Zelenskyj vyjadřuje svůj jasný záměr zůstat společně s vládou na Ukrajině. Celé video, které na instagramu vidělo již více než 14,5 milionu lidí, si můžete prohlédnout níže.
Zelenského rozhodnutí zůstat jako hlava státu uprostřed válečného konfliktu není v soudobých dějinách samozřejmostí.
Opačné rozhodnutí opustit hlavní město učinil například Afghánský prezident Ašraf Ghaní, když Taliban zaútočil na Kábul v srpnu 2021.
Válka očima obyčejného občana–prezidenta
Konflikt ve Vietnamu ze 60. let je označován za „televizní válku“ kvůli svému inovativnímu zapojení reportérů, kteří lidem do obýváků nepromítali vládní taktické kroky, ale tragické osobní příběhy přímo z fronty. Právě tento fakt vedl k velké vlně nepokojů ze strany americkým občanů.
V tomto kontextu vstoupí boje o Ukrajinu do historie jako první válka, kterou prostřednictvím sociálních médií dokumentuje samotná hlava státu.
Jedná se přitom o ty samé účty, které používal pro svou prezidentskou kampaň. Na Youtube tak pokračuje ve využívání svého účtu Зе!Президент, který nyní sleduje více než 600 tisíc uživatelů. Právě tento účet byl pro Zelenského klíčový během jeho prezidentské kampaně. Zatímco se totiž v televizi objevovat spíš sporadicky a vytvářel tak kolem sebe auru kandidáta změny pohybujícího se mimo establishment, na YouTube celý průběh volební kampaně detailně dokumentoval. Nakonec se tato videa objevovala pravidelně v televizních zprávách a zajišťovala mu konstantní přítomnost i na tomto médiu.
V následujícím videu například oznamuje, že se on a jeho předchůdce Petro Porošenko budou účastnit debaty.
Konstantním přidáváním nových vlogů se Zelenskému podařilo v očích diváků zcela odstranit produkční tým a působit dojmem, že si celou kampaň vede sám. Tímto způsobem posunul hranice politické bezprostřednosti zase o pořádný kus dál, za což si vysloužil vítězství v prezidentských volbách, kde pro něj v druhém kole hlasovalo 73 % zúčastněných voličů.
Kromě účtu na Youtube jsou pro Zelenského klíčové také jeho účty na Telegramu, Instagramu a Facebooku, kde primárně sdílí videa původně publikovaná na Youtube. Prezident je také velmi aktivní na svém Twitteru. Jeho přítomnost na tomto médiu ovšem není nic výjimečného. I před aktuálním konfliktem zde byl aktivní minimálně jednou denně.
V nejnovějším příspěvku nyní například informuje o tom, jak dopadla schůzka s prezidentem Bidenem:
„Součástí neutuchajícího dialogu byla i moje další rozmluva s @POTUS. Agendu představovala problematika bezpečnosti, finanční podpora pro Ukrajinu a pokračování sankcí vůči Rusku.“
As part of the constant dialogue, I had another conversation with @POTUS. The agenda included the issues of security, financial support for Ukraine and the continuation of sanctions against Russia.
Osobní přístup, který nyní u Zelenského obdivuje celý svět, tedy není pro komika nic nového. Využívá zkrátka stejné postupy, které mu dopomohly k prezidentskému křeslu.
Na tyto praktiky lidé rozhodně nejsou zvyklí u politické osobnosti (pomineme-li zarputilé tweety exprezidenta Donalda Trumpa), ale naopak jej vyloženě očekávají u každé hvězdy či influencera. A tak právě tímto způsobem široká veřejnost na Zelenského v poslední době reaguje – jako by šlo o celebritu.
Na TikToku se tak například za poslední dva týdny vyrojily stovky kýčovitých kompilací Zelenského videí doprovázených dojemnou hudbou. Na jedno z těch nejpopulárnějších se pak můžete podívat níže. Jde o fikční příběh vyobrazující Zelenského a Putina jako „nejlepší kámoše“, kteří se nešťastně rozhádali. Vše se odehrává na píseň od Olivie Rodrigo s názvem Traitor (Zrádce).
Hashtagy zmiňující ukrajinského prezidenta mají pak na TikToku k 2. březnu více než 350 milionu shlédnutí.
Dalším doplňkovým účtem, který je nyní velmi aktivní, je oficiální twitterový účet Ukrajiny, který se nebojí sdílet meme a porovnávat Putinův vpád s Hitlerem:
„Tohle není ‚meme‘, ale naše realita právě teď.“
This is not a ‘meme’, but our and your reality right now.
Zelenskyj je „jedním z nás“
Zelenskému nedělá problém přednést projev před celým světem, a pak hned jít do ulic mezi vojáky. A tomu odpovídá i jeho nejčastější oděv.
Vojenské khaki tričko, mikina, kalhoty. Tuto „uniformu“ prezident v poslední době nesundá ani když mluví před Evropským Parlamentem potvrzujíc tak, že jeho hlavní iniciativou je prostě ochránit svou zem a její lid. Jeho promluvy tak nikdy nejsou taktické, ale naopak empatické a zaměřené na ochranu domovské země. To dokazuje i následující úryvek z výše zmíněného proslovu:
„Nečtu z papíru. Protože fáze papírů pro moji zemi skončila. Teď se tady bavíme o reálných lidech, skutečném životě.“
Na celý projev Volodomyra Zelenského před Evropským Parlamentem z 1. 3. 2022 se můžete podívat níže:
Ve výše uvedeném projevu ukrajinský prezident zmiňuje pouze dvě čísla. Počet útoků na univerzity, které se v napadeném Kyjevě staly, a tragický počet dětí, jež útok na hlavní město nepřežily. Dokonce i před evropským parlamentem tak opěvuje odvahu a sílu svého lidu, jako kdyby právě k nim hovořil prostřednictvím sociálních sítí.
Tato konzistence v jeho projevech mu získává další silné body sympatie a zvyšuje jeho důvěryhodnost jako silného leadera, kterému primárně záleží na jeho lidech.
Zelenského schopnost bezprostředního kontaktu s lidmi je ještě zvýrazněna v porovnání s mediální prezencí jeho válečného oponenta Vladimíra Putina. U ruského prezidenta samozřejmě o autentické přítomnosti na sociálních sítích nemůže být ani řeč. To ovšem neznamená, že by se jeho počiny mezi uživateli úspěšně nešířily. Na velké oblíbenosti si například před měsícem získal jeho obrovský oválný stůl.
Fotografie níže například dokumentuje Putinovo setkání s francouzským prezidentem Macronem z počátku letošního února.
Zdroj: The Guardian
Právě Putinův vkus co do výběru nábytku se v nedávné době na sociálních sítích stal opět virálním.
Uživatel Spriter na Twitteru například poukazuje nesčetné množství způsobů, jak se Macron na své audienci u ruského prezidenta mohl zabavit.
„Dlouhý stůl, u kterého Putin s Macronem seděli během hovorů v Moskvě se stal terčem mnoha memů a zdroje spousty vtipů.“
— Spriter (@spriter99880) February 8, 2022
Zatímco Zelenskyj neváhá vyrazit mezi vojáky, Putin stále tráví své dny za stolem, který splňuje i ta nejstriktnější covidová nařízení. Vtipy o jeho stole tedy opět po měsíci zaplavily (nejen) Twitter.
Satirický účet Sputnik tvářící se jako skutečný zpravodaj z Kremlu například odhalil Putinovy důvody k invazi na Ukrajinu:
„Putin říká, že napadl Ukrajinu jen proto, že potřeboval víc prostoru pro svůj stůl.“
Putin says he invaded Ukraine only because he needs more room for his table pic.twitter.com/cYAtcIg6yP
Současný prezident využívá zkušeností bývalého komika
Zatímco Zelenskému bývala kariéra herce, moderátora a baviče nedovolila získat mnoho zkušeností s vedením státu, rozhodně se v této době naučil pár užitečných věcí o vedení lidí.
Zelenskyj dokáže vyslyšet požadavky občanů Ukrajiny, před kamerou působí zcela přirozeně a nebojí se v plné míře využít síly osobního kontaktu prostřednictvím sociálních médií. V této nelehké době se mu tak povedlo zůstat „jedním z nás“ a zároveň jít příkladem nejen Ukrajincům, ale i celému světu.
Jeho skvělé rétorické schopnosti dokazuje například i jeden z jeho nedávných instagramových příspěvků ze čtvrtka, 3.3. 2022.
„Nezlomný lide neporazitelné Ukrajiny. Jsou tomu dva roky, co jsme zaznamenali první výskyt viru Covid-19. První týdny byly neuvěřitelně těžké. Ale my jsme byli jednotní, a proto silní, a tak jsme odolali. Přesně před týdnem Ukrajina byla napadena jiným virem. Jinou chorobou.“
Takto Zelenskyj začíná svůj projev záměrně přirovnávající ruskou invazi k viru, aby lid podnítil k jeho plošnému poražení. Podobné metafory přitom mohou mít skutečně velký vliv na náladu a chování jeho posluchačů. Jak říká sociolog Robert B. Cialdini ve své knize Před-svědčení, tyto metafory v sobě zároveň ukrývají klíč, jak s daným problémem naložit. Celé video s Zelenskyho projevem najdete níže:
„Tolikrát nás chtěli zničit. Nepodařilo se jim to. Tolik jsme toho zažili! A jestli si někdo myslí, že po překonání toho všeho budou Ukrajinci vystrašení, zlomení, nebo se vzdají, tak o Ukrajině nic neví a na Ukrajině nemá co dělat. Běžte domů chránit rusky mluvící lidi. Ne po celém světě, ale ve své zemi.“
Než se stal prezidentem, tak působil v komediálním seriálu Sluha národa, po kterém poté pojmenoval nově vzniknou politickou stranou, která jej dovedla k vítězství v prezidentských volbách.
Že již během svého hereckého období Zelenskyj uznával stejné hodnoty, za které jej nyní obdivuje celý svět, dokazuje mimojiné následující úryvek z výše zmíněného seriálu:
Události uplynulých dní pak jasně dokazují, že Zelenskyj nepotřebuje scénáristy, aby lidem doručil podobně silné projevy.
Zdroje: Tony Solovjov, Business Insider, Daily Mail, Business Insider, The Guardian