Facebook a video: spojení plné manipulace a podvodů
S tím, jak Facebook počítá zhlédnutí videí, není něco v pořádku a to samé platí také pro řadu dalších věcí spojených s video formátem největšího sociálního média. Tvrdí to alespoň YouTube hvězda chytrého obsahu, Hank Green, ve svém článku pojmenovaném Theft, Lies and Facebook Video.
„Jsem profesionální tvůrce obsahu na YouTube. Někteří lidé si představují, že jde o nějaký vtip, ale zaměstnávám 30 lidí," představuje se Green, který nepatří mezi ty YouTubery, co po sobě mažou Nutellu, komentují procházení počítačovou hrou nebo ukazují, co si tento týden koupili nového na sebe. Naopak. Jestli chcete oponovat někomu, kdo tvrdí, že na YouTube je jen bezduchá legrace pro teenagery, ukažte mu kanály jako SciShow, Vlogbrothers či Crash Course, které dokážou zábavně podat vědecké poznatky z přírodních věd, ale třeba i historii nebo psychologii. Stojí za nimi právě Green. S let's playery či beauty vlogerkami ho ovšem pojí jedna věc: jeho příjmy jsou z velké části odvislé od počtu zhlédnutí videí.
Hank Green nemá z Facebooku radost. Zdroj: Vlogbrothers
YouTube videa se na Facebooku nechytají
Většina YouTuberů Facebook používá. Jejich cílem je ale odvést fanoušky z modrobílého světa do video platformy patřící Googlu. A to poslední rok nějak přestalo jít. Linky na YouTube videa v příspěvcích na Facebooku se ve srovnání s Facebook videem příliš nechytají. Specifikujme si to blíže. „Když na Facebook vložím YouTube nebo Vine videa, uvidí je jen malá část mého publika. Když ta samá videa vložím nativně na Facebook, jsou najednou u každého v news feedu! Link na YouTube video SciShow má dosah mezi 20 až 50 tisíci lidí a reálně ho uvidí stovky uživatelů. Když je to samé video nahrané na Facebook přímo, bude mít dosah 60 až 150 tisíc lidí a „uvidí" ho tisíce lidí," uvádí Green vlastní zkušenost.
Sloveso „uvidí" bylo použito v uvozovkách záměrně. Podrobnější test srovnání skutečných zhlédnutí videí na Facebooku provedla Sonja Foust z Duke University.
Její zjištění ilustruje tabulka níže. Sloupec „YouTube" značí linkované YT video na Facebooku, sloupec „Upload" video nahrané přímo na Facebook. Hvězdička „*" označuje kliky vedoucí k otevření videa, dvě hvězdičky „**" jsou pro kliknutí na Facebook video. Vidíme tedy, že u nativního videa Facebook hlásil přes 20 tisíc zhlédnutí, ale těch reálných, co překročila 30 vteřin sledování, bylo jen 438. Zároveň ti, co si pustili YT video, u něj v průměru vydrželi 1 minutu a 26 vteřin, FB videa pak přitáhla pozornost jen na téměř 4x menší čas: 22 vteřin.
Další zkoumané video si už vedlo v nativní verzi na Facebooku o poznání lépe. Rozdíl v dosahu je tu ale astronomický - necelých 20 tisíc u YT videa, přes 931 tisíc u FB videa. Skutečných 20 686 zhlédnutí Facebook videa tvoří jen něco přes 6 % z Facebookem deklarované hodnoty 321 067 celkových zhlédnutí, ale stejně je to mnohonásobek výkonu linkovaného YT videa se 166 zhlédnutími.
Ano, můžete si říct, že jejich platforma znamená jejich pravidla. Evropská Komise pokutující Google za preferenci svého systému vizuálně zobrazujícího nabídku vybraných e-shopů ve výsledcích vyhledávání může smýšlet časem jinak, ale berme v tuto chvíli jako svaté právo Facebooku upřednostňovat u sebe svoje služby a perzekuovat dosah těch konkurenčních. Není ovšem zdaleka tak košer disparita mezi deklarovými počty zhlédnutí a těmi skutečnými.
Není zhlédnutí jako zhlédnutí
Jak demonstrují tabulky výše, deklarovaný počet zhlédnutí se může pohybovat i v jednotkách procent toho, co Facebook uvádí jako „total views". Pojďme se nyní zaměřit na to, kdy je pro Facebook video zhlédnutým. Facebook primárně používá pro tuto hranici 3 zhlédnuté vteřiny. Mezi ně ale počítá i ta videa, u kterých nebyl nikdy zapnut zvuk. Obrazně řečeno: stačí, když uživatelům nezmizela z obrazovky, „dokud nenapočítali do tří". Nutno dodat, že nedávno nabídl inzerentům i možnost posunutí hranice zhlédnutí na 10 vteřin - samozřejmě za dražší cenu za "view".
Následující graf nicméně odhaluje, kolik % lidí zhlédne na Facebooku video po 30 vteřin - tedy po hranici, po které počítá standardně za zhlédnuté video YouTube. Je to 21,2 % lidí. Podíl lidí, jimž je dáno video do newsfeedu a jsou počítáni mezi diváky, se ale pohybuje kolem 90 %.
Graf níže je pak statistikou výdrže diváků YouTube videí. U ne-reklamních videí se přes půlminutovou hranici dostane 86 % z nich.
Ve vzájemném srovnání obou platforem Facebook minimálně z pohledu inzerentů značně manipuluje s fakty. Zhlédnutí videa pro něj znamená i to, když ho uživatel vnímal jen periferně jako animovaný GIF bez zvuku, který se mu mihl po obrazovce, zatímco scrolloval dolů.
Zlodějina, s kterou Facebook nic nedělá
Nikdo neříká, že se na YouTube nekrade. Pokud mluvíme o filmech, hudbě a seriálech, tak dokonce poměrně ve velkém. Na Facebooku má ale větší hodnotu krátký a zábavný obsah, často tedy i to, co patří mezi díla YouTube tvůrců.
YouTube bojuje proti pirátství obsahu každý den sám od sebe díky ContentID. Tento systém dokonce umožňuje právoplatnému vlastníkovi videa uplatnit nárok na příjmy z reklamy, které byly vygenerované jiným YouTube účtem, jenž jeho video neoprávněně re-uploadoval. Facebook zatím získává peníze od inzerentů, kteří si platí za dosah jejich videí. Nemá etablovaný systém reklam naskakujících před videi jako na YouTube. "Bez dobrého systému monetizace může Facebook tak stáhnout video, ale nezašle jeho vlastníkovi ukradeného obsahu šek s velkou částkou. Pro vlastníka copyrightu je zabývání se neziskovým systémem jen osinou v zadku..." popisuje Hank Green to, proč se nejde domoci adekvátní kompenzace a nemá to ani smysl zkoušet.
Destin Sendin z kanálu Smarter Every Day skvěle vysvětluje, jak Facebook vydělává na ignoraci ilegálních znovu nahrání videí na svoji platformu. Této praktice říká freebooting.
Vyhledávání videí? Na Facebooku takřka nemožné
Další věcí je, že na Facebooku nejde obsah ani pořádně najít. Vyhledávací políčko na Facebooku má občas problém nalézt i přesně zadaný FB profil, nalezení videa dle klíčových slov je pro něj sci-fi. Autoři si tak nemohou ani sami svůj obsah hlídat. Povětšinou se tak dozví o jeho neoprávněném nahrání na Facebook po upozornění někoho jiného, často však zůstávají v nevědomosti.
Facebook má ještě čas ze svých porodních bolestí týkajících se video obsahu vyrůst. Poslední rok ovšem v tomto segmentu rostl doslova na steroidech. Pokud zůstaneme u podobných příměrů, tak se nyní snaží tvářit, že je velký jako YouTube, ale ve skutečnosti stojí na vratkých chůdách.
Největší hrozbou pro YouTube je, že mu Facebook přetáhne tisíce tvůrců, kteří mají dohromady větší sílu než všechny značky světa. Aktivně se o to přitom snaží. Nedávno oznámil, že plánuje umístit reklamy před videa a tvůrcům z nich slibuje stejný podíl na příjmech, jaký nyní nabízí YouTube. Tento boj ve výsledku pochopitelně rozhodne to, která platforma bude autorům videí přinášet více peněz. Kdybyste se jich ale nyní zeptali na to, ke kterému sociálnímu médiu cítí větší sympatie, vyhrál by to z pochopitelných důvodů YouTube. Facebook má v těchto kruzích pověst toho, kdo krade a podvádí.
Kam dál?
Jak to mají se zhlédnutím videa Facebook a YouTube, jste už zjistili. Podívejte se na přehled toho, jak počítají zhlédnutí videa, další sociální média.