Konference Restart myšlení: Díky ČVUT jsem se naučila myslet jako mužský, říká Senta Čermáková
„Je tady někdo, kdo 50 a více procent času pracuje z home office? A je tady někdo, kdo pracuje 50 a víc procent svého času z postele?“ zahájila Senta Čermáková svou přednášku na konferenci Restart myšlení otázkami do publika. „Žádné ruce nevidím, takže z postele tu pracuju asi jenom já,“ dodala a svým humorem si ihned získala všechny přítomné.
Senta Čermáková na konferenci Restart myšlení 2016. Zdroj: Dark Side
Senta Čermáková je totiž ředitelka globálních zákaznických programů ve společnosti Hewlett-Packard. Přitom, i když řídí týmy lidí působících v Americe nebo Asii, je jejím domovem stále Praha. Většina jejích pracovních hovorů a telekonferencí se tak odehrává v době, kdy je v Česku hluboká noc.
Restart myšlení byl netradiční konferencí, která nabídla netradiční témata a především názory a zkušenosti lidí, co už ve své kariéře něco dokázali. A jak se většina z nich shodla, každý člověk, ať už manažer či sportovec, se jednoho dne dostane do situace, kdy mu jiná volba než restart a nový začátek vlastně ani nezbude.
Senta Čermáková svou přednášku pojala jako „pohled do duše manažerky, která se celou kariéru pohybuje skoro mezi samými mužskými.“ Jejím oborem je totiž IT a, ačkoliv poměr žen v tomto oboru v posledních letech pomalu roste, muži tady mají stále navrch. „Ženy, které jdou do IT, mají vlastně hroznou výhodu. Naše země je navíc strašně zatížená stereotypy a pořád tady platí, že ženy jsou v IT spíše raritou. Ale výhoda žen v tomto oboru je ještě v jedné věci. Dokážou totiž do tohoto oboru vnést úplně jiný pohled na věc,“ vysvětlila.
Co mi dalo ČVUT? Pochopit, jak myslí mužský
A jak se vůbec do tohoto mužského odvětví dostala? Už od základní školy podle jejích slov inklinovala k matematice a fyzice. Když se pak po střední škole rozhodovala, na jakou vysokou jít, rozhodla se pro biokybernetiku. „Na ČVUT mě poslal otec se slovy: Jdi na ČVUT, tam si najdeš manžela. No a měl pravdu, našla jsem ho tam.“ (Jejím manželem je novinář Miloš Čermák – pozn. red.) Kromě manžela jí ale studium na ČVUT dalo ještě jednu velmi důležitou věc. Naučila se prý myslet jako chlap. „A musím říct, že z toho těžím celý život,“ zdůraznila.
Senta Čermáková na konferenci Restart myšlení 2016. Zdroj: Dark Side
Studium biokybernetiky bylo nakonec velmi dobrou volbou, protože po Sametové revoluci přišlo do Česka mnoho zahraničních firem, které právě absolventy technických oborů potřebovaly. „Já jsem pro svou kariéru udělala jen to, že jsem si koupila lístek na tramvaj a dojela z Holešovic do Vysočan. Hned mě najali na manažerskou pozici, na kterou naše děti budou čekat pět až deset let.“
Pokud jste nejchytřejší člověk v místnosti, tak jste ve špatné místnosti
Ačkoliv se sama nepovažuje za kariéristku, práce pro ni vždy byla na prvním místě. I přesto ale zvládla s manželem vychovat dvě děti. „Jestli něčemu vděčím za to, že jsem úspěšná, tak je to fakt, že se dokážu od všeho odstřihnout a soustředit se jen na to, co je pro mě právě nejdůležitější,“ prozradila své know-how.
Její kariéra šla podle jejích slov docela hladce, a to až do doby, kdy už na globální pozici ve společnosti Hewlett-Packard řídila oddělení tiskových mluvčí. „Bylo pode mnou deset Američanů a já je doslova řídila z postele. Navzdory svým očekáváním mě totiž nepřesídlili do Států, ale nechali mě v Praze.“ Většinu svých spolupracovníků nikdy osobně neviděla, během telekonferencí nedokázala rozpoznat, kdo právě mluví, a práce ji spíše frustrovala, než bavila.
Zlomem a restartem kariéry pro ni měla být možnost organizovat největší firemní konferenci v Bostonu. A k restartu nakonec opravdu došlo, i když úplně jinak, než čekala.
„Šéfová mým kolegům oznámila mou novou úlohu během telekonference, které jsem se účastnila i já. Jenže po jejím skončení jsem se nějak špatně odhlásila, a tak jsem mohla slyšet, co si o mně kolegové povídají. A byl to docela šok. Bylo mi tehdy čtyřicet, myslela jsem si, jaký jsem super manažer. Ale pak jsem slyšela, jak oni nadávají té šéfové, že mi takový super job dala. A to byl pro mě zlom. Do té doby jsem dávala firmě a práci všechno, a pak jsem se najednou dozvěděla, že ostatní mě vnímají úplně jinak.“ Konferenci nakonec úspěšně zorganizovala, ale na svém původním místě už zůstat nemohla. Jako už mnohokrát před tím, i tentokrát jí situaci pomohla vyřešit náhoda – odcházející kolegyně ji doporučila na svou pozici manažera celosvětového řízení zákaznických programů.
Senta Čermáková na konferenci Restart myšlení 2016. Zdroj: Dark Side
„Tentokrát jsem se ale rozhodla, že to udělám jinak. Že firmě dám jen tolik, kolik ona si zaslouží, a že si udělám hezký život. Do té doby jsem jen lítala mezi prací a rodinou, z kanceláře domů uvařit atd. A moje tělo pocítilo, že nemůže takhle naplno pracovat celý život. A to byl můj restart.“
O nástupu na novou pozici začala striktně oddělovat osobní a pracovní život. Vytvořila si miniprojektíky v osobním životě, začala více číst, poslouchat podcasty a dokonce si udělala i sommeliérský kurz. „A jak jsem se občerstvila duševně, tak mě zase začaly napadat i nápady do práce,“ dodala. Stejně tak zrestartovala i tým, jehož vedoucí se stala: „Navzdory všem protestům jsem vyházela všechny Američany a najala jsem Rumuny, Poláky a Mexičany. A k údivu všech ten tým začal opravdu skvěle fungovat.“
A jaké je ponaučení a rada pro ty, které jejich restart teprve čeká? „V každé práci nebo týmu si musíte najít lidi, kteří jsou ještě lepší než vy, a slepě jim důvěřovat. Aneb, jak říká můj manžel: Pokud jste nejchytřejší muž (nebo i žena) v místnosti, tak jste ve špatné místnosti.“