Real-time marketing na český způsob: utopenci v Severce, kopání do ministryně Novákové a pocta kontroverznímu hrdinovi

20. 2. 2019 | Petr Michl
Že české značky real-time marketing neumí? Štamgasti v mostecké Severce nesouhlasně mručí.

Schopnost spojit propagaci značky s fenomény či událostmi aktuálně hýbajícími společností je taktikou, která zabírá a přináší velké zaujetí publika. Zároveň to ale není lehká disciplína už z toho hlediska, že vyžaduje obvykle rychlé rozhodnutí a akci. Dnes si ukážeme, že real-time marketing žije i v Česku a to na několika úrovních obtížnosti.

Úroveň 1: kopnout si do ministryně mobilních operátorů

Tím nejjednodušším způsobem, jak se smočit v real-time marketingu, je nic neprodávat, ale prostě vtipně zareagovat na sociálních médiích na aktuální téma. Dobrý nápad a trocha Photoshopu z vás pak udělá hrdiny dne, a pozitivní sentiment je na světě. To se podařilo třeba české značce cyklistického oblečení MOOQ.

Od reportáže o drahotě mobilních tarifů v pořadu České televize 168 hodin je ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na veřejném pranýři. Víc než oprávněně. Její výrok o tom, že si Češi mohou za drahá data sami tím, že je málo používají, zněl jak z příručky od mobilních operátorů. Skoro jako by byla ministryně placená jimi, nikoliv občany. Dotyčný fórek tak nemůžu označit ani jako laciný nebo nehodící se k brandu. Pochopí ho každý, kdo má smartphone a platil někdy v ČR fakturu s daty. A to je mimochodem 100 % cílové skupiny MOOQ. Nevýhodou tohoto typu real-time marketingu je ale samozřejmě fakt, že jste obvykle jen jedním z řady vtipálků. Jedním z nich byla v real-time marketingu již tradičně dobrá Alza, která navíc dokáže vždy přidat i prodejní nabídku. 

Hele, kupujte víc ty routery. My je pak zlevníme, to dá rozum. bit.ly/Dycky_Wi-Fi

Zveřejnil(a) Alza.cz dne Pondělí 18. února 2019

Úroveň 2: Na Slevomatu dycky Most! 

Seriál Most! je doslova fenoménem posledních 7 týdnů, kdy se vysílá. Slevomat dokázal mezi své nabídky přidat i zážitek z hospody, která v něm hraje zásadní roli. Za 39 Kč si můžete pořídit voucher na malé pivo a utopence v Severce. Nabídka je napsána svižně s narážkami ze seriálu, takže fotografie interiéru Severky doslova dýchající esencí pajzlu a ujištění o tom, že tentokrát to bude bez vyrážky v tomto případě neodrazují, ale naopak přidávají na exotičnosti.


Zdroj: Slevomat


Zdroj: Slevomat

Příspěvek Slevomatu na Facebooku má přes 2,5 tisíce lajků a téměř 6 stovek sdílení, což je neporovnatelné s jinými nabídkami, které dosahují na desítky, maximálně nižší stovky lajků. Je to zkrátka virální hit, který dává pro zážitkový portál smysl.


Zdroj: Slevomat

Dávám body navíc i za vtipné reakce na komentáře.

Jediný, u koho smysluplnost nabídky postrádám, je tak samotná Severka. Celonárodní slávu už má a nabídka Slevomatu je po 7 večerech v prime time čase televizního vysílání na ČT přeci jenom jen malým bonusem navíc. Argumentem slevových portálů předkládaným obvykle restauracím je, že voucher je formou propagace a investicí k akvizici zákazníka, který si zažije dobrý servis a přijde znovu. Dovolím si odhadovat, že dojíždění do Severky na utopence se nestane pro většinu držitelů voucheru pravidelnou kratochvílí. Navíc asi není úplně vyloučené, že tamní štamgasty pocit zvířátka ze ZOO přestane bavit a půjdou „držet úhel" do jiné nalejvárny v okolí. I cena voucheru je nesmyslně nízká. Zákazník Slevomatu by v tomto případě dal za utopence s pivem klidně stovku a ještě by se ani nezlobil za seriálovou přirážku, kdyby dostal jen trochu navíc. Třeba ale bude cestou k bohatství možnost vyfotit se za dvacet korun u pípy, která je v nabídce také inzerovaná...

Úroveň 3: pivo na rok pro policistu

Posledním příkladem je krok Bernardu, který chtěl nejvíc odvahy. O majiteli rodinného pivovaru Stanislavu Bernardovi se ovšem ví, že je střelec a dokáže svůj světonázor otisknout i do marketingu značky. Policista Šimon Vaic, který zastavil nebezpečnou krasojízdu motorkáře recidivisty tím, že mu zatarasil cestu způsobem zaručujícím jeho havárii, dle něj zasloužil metál, nikoliv trest. V době, kdy se s policistou konalo soudní řízení, ho tak odměnil sám. Fotografie Šimona Vaica s certifikátem na „rok piva zdarma" pak má na Facebooku obdivuhodný engagement, který byste si tou sebekreativnější reklamou pravděpodobně nezaplatili.


Zdroj: Bernard / Facebook

Při pročtení komentářů vám nicméně dojde, že toto rozhodně nebyl krok vnímaný jednoznačně pozitivně. A to teď nemluvím o tom, že 138 litrů alkoholického nápoje za pacifikování opilého řidiče je odměnou poněkud ironickou. Někteří vnímají popsané chování policisty jako projev policejní zvůle, jiní jako hrdinský čin. A oba tyto tábory na sebe pod příspěvkem vytrvale štěkají. Je samozřejmě těžké rozsoudit, nakolik se cílová skupina pijáků Bernarda překrývá se sympatizanty daného policejního zásahu. Věříme ale, že to dopadne tak jako to u „brandové online štěkané" bývá: příznivci si posílí sentiment k značce a odpůrci z řad zákazníků si nakonec uvědomí, že to je přeci jenom hlavně o produktu a v tomto případě vezmou na milost i „pivo s názorem".


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: