Obrazovka TikToku v USA zčernala. Nadějí čínské aplikace je Trump

19. 1. 2025 | Petr Michl
„...Máme štěstí, že prezident Trump naznačil, že s námi bude pracovat na řešení, jak obnovit TikTok, jakmile se ujme úřadu..." lísá se TikTok do přízně nového amerického prezidenta. Pomůže mu to?


Zdroj: TikTok USA

Neděle 19. ledna byla dnem, kdy uživatelé v USA uviděli na TikToku jen černou obrazovku s krátkým textem vysvětlujícím, proč se uživatelé na sociální síť nedostanou. A to ve znění:

„Je nám líto, ale služba TikTok není právě teď k dispozici. V USA byl přijat zákon zakazující TikTok, což bohužel znamená, že TikTok prozatím nemůžete používat.

Máme štěstí, že prezident Trump naznačil, že s námi bude pracovat na řešení, jak obnovit TikTok, jakmile se ujme úřadu. Zůstaňte prosím naladěni!"

 

První část je prostým konstatováním faktu. 19. ledna bylo skutečně datum, do kterého měl vlastník TikToku, čínská společnost ByteDance, prodat provoz aplikace v USA do rukou amerického vlastníka. V opačném případě zákon přijatý v ne často vídané shodě mezi poslanci republikánů a demokratů nařizoval, aby TikTok ve Spojených státech ukončil svou činnost.

O posunutí tohoto ultimáta usiloval TikTok soudně, jenomže Nejvyšší soud to v pátek 17. ledna odmítl. Zároveň o odklad nabytí účinnosti tohoto rozhodnutí žádal i Donald Trump, který usedá do úřadu prezidenta USA v pondělí 20. ledna. Uváděl přitom zajímavé argumenty, proč by danou záležitost měl posuzovat až on. Údajně je jedním z nejvlivnějších a nejproduktivnějších uživatelů sociálních médií v historii"

I to je naznačení toho, proč je druhá část vzkazu TikToku plná implicitního podlézání nastupujícímu prezidentovi.

Trump ve zmíněné žádosti přímo neřekl, že chce „zákon proti TikToku“ nějakým způsobem demontovat. Uvedl, že není rozhodnut a musí to zvážit.  V jeho rozhovoru pro NBC News v sobotu 18. ledna naznačil, že by mohl využít svého práva odložit účinnost nějakého zákonu o 90 dní. Konkrétně řekl:

„Myslím, že by to určitě byla možnost, kterou bychom zvážili. Prodloužení o 90 dní je něco, co bude s největší pravděpodobností provedeno, protože je to vhodné. Víte, je to vhodné. Musíme se na to pečlivě podívat. Je to velmi velká situace."

Není pravděpodobné, že by ByteDance něco hrozilo, kdyby na den porušila zákon, který chce nastupující prezident stejně přezkoumat. Její rozhodnutí „zmáčknout tlačítko vypnout“ je částečně vynucené tím, že Google a Apple stáhly aplikaci ze své nabídky, takže plnou funkčnost pro všechny uživatele by mohl zajistit jen na desktopu. Jde ovšem i o demonstrativní krok.

TikTok ve své snaze zvrátit zákon namířený proti jeho existenci v USA vždy zdůrazňoval, kolik amerických podniků na něm závisí. Organizoval demonstrace influencerů před Kapitolem.

Tuto aplikaci používá v USA 170 milionů uživatelů. A velké množství z nich pochopitelně není se zákazem spokojeno. Dle studie výzkumné agentury Pew Research Center podpora zákazu TikToku mezi dospělými Američany postupně upadala z 50 % v březnu 2023 až na 32 % během července a srpna 2024.


Zdroj: Pew Research Center

V posledních dnech před 19. lednem američtí tvůrci na TikToku vyjadřovali své rozhořčení nad zákazem, ventilovali svou frustraci, vzpomínali na dobré časy a také hlásili ve velkém, na jakých platformách je můžete nově najít. Paradoxní je, že mnoho z nich hlásí přechod na jinou čínskou aplikaci RedNote. Z tohoto jevu si udělala legraci v komediálním televizním pořadu The Daily Show legraci jedna z jeho spoluautorek, Desi Lydic.

Je Trumpův postoj k TikToku jasný?

Trump udělal ve vztahu k TikToku pořádný veletoč. Ban prosazoval poprvé už v roce 2020. Jeho plán měl být realizován s pomocí exekutivního příkazu. Joe Biden po svém nástupu do úřadu amerického prezidenta Trumpův exekutivní příkaz zrušil (tedy dostáváme se do poněkud inverzní situace). Prvotní návrh zákona nazývaného „Algorithmic Learning by the Chinese Communist Party (ANTI-SOCIAL CCP) Act“ vzešel v roce 2022 primárně z iniciativy republikánských senátorů.

„TikTok je digitální fentanyl, který způsobuje závislost Američanů, shromažďuje hromady jejich dat a cenzuruje jejich zprávy. Je to také stále mocnější mediální společnost, kterou vlastní ByteDance, jež v konečném důsledku podléhá Komunistické straně Číny – hlavnímu protivníkovi Ameriky.

Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili SSSR koupit New York Times, Washington Post a hlavní televizní stanice. Žádná země, která má byť jen minimální zájem o vlastní bezpečnost, by něco takového nedovolila, a proto je načase zakázat TikTok a všechny ostatní aplikace ovládané ČKS, než bude pozdě," řekl tehdy republikánský kongresman Mike Gallagher.

Donald Trump sám označuje Čínu jako největšího geopolitického rivala USA a chystá se na čínské zboží uvalit velmi přísné sankce. Podobná rétorika by mu tak měla přijít přitažlivá. Jenomže obrat jeho postojů vůči zákazu nastal na jaře loňského roku. ABC News upozornily na fakt, že Trump svůj negativní postoj k TikToku změnil v březnu 2024 poté, co se setkal s Jeffem Yassem. Zasloužilým donorem republikánské strany a zároveň držitelem nemalého množství akcií společnosti ByteDance. Trump poté na své sociální síti Truth Social prohlásilže zbavení se TikToku by pomohlo Facebooku (Meta, pozn. red.). A ten je dle Trumpa pro zemi větší problém. „Nechci, aby se Facebooku dařilo lépe. Je to skutečný nepřítel lidu, prohlásil. Tyto antipatie dozajista vyplývají z toho, že Meta ho po útoku na kapitol 6. ledna 2021 vykázala z Facebooku a Instagramu. Pravděpodobně i proto už během volební kampaně přislíbil, že fungování TikToku v USA zachrání.


Zdroj: Truth Social

Na druhou stranu poté, co Mark Zuckerberg vyhlásil plán zrušení profesionálního fact-checkingu na platformách Meta, je s ním Trump minimálně dle jeho veřejných deklarací za dobře. Zároveň to naznačuje, že regulace dezinformací nebo nenávistných projevů není na jeho agendě. Sám z těchto projevů spíše benefituje. Dokázal vyhrát prezidentské volby nehledě na to, co prováděly cizí mocnosti na TikToku či jinde. Tak proč by se s tím trápil?

Z technologických miliardářů mu je nicméně zdaleka nejblíže, Elon Musk, mimo jiné majitel sociální sítě X. I o něm, v současnosti nejbohatším muži světa, se spekulovalo jako o možném kupci „amerického TikToku“. Každopádně taková koupě by předpokládala, že Trump bude se stávající podobou „zákona proti TikToku“ souhlasit. V běžně fungujícím státě by k takové fůzi (stejně jako k fůzi s Meta) nemohl nikdy dát svolení odborně příčetný antimonopolní úřad, pod administrativou Trumpa se nicméně může stát cokoliv.  

A to pochopitelně platí i pro rozhodnutí nového prezidenta USA obecně. Tipem autora tohoto článku je, že pro začátek naplní to, co naznačoval v rozhovoru pro NBC News i svou žádostí u Nejvyššího soudu. V ní také stálo:

V souladu s jeho dominantní pozicí v této oblasti (v sociálních médiích, pozn.red) má prezident Trump aktuálně 14,7 milionu sledujících na TikToku, s nimiž aktivně komunikuje, což mu umožňuje posoudit důležitost TikToku jako jedinečného prostředku pro svobodu projevu, včetně klíčových politických sdělení.“

Když tedy odloží zákaz čínské aplikace na 90 dnů, a zruší tím okamžitě její odstávku, bude pro desítky milionů Američanů „hrdinou, co zachránil TikTok“. A vlastně jím zůstane, i když během této doby pomůže svým tlakem k odkupu TikToku americkým subjektem.

On bude tím, kdo změnil „černou obrazovku“ znovu na nekončící feed návykových videí. Je těžké si představit, že by si pozici mesiáše nechal uniknout. 

Štítky dokumentu: Komentář TikTok

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: