Budoucnost internetu – aplikace nebo otevřený web?

27. 3. 2012 | PeMi
Bude používání internetu za 8 let ve znamení otroctví placeným aplikacím, nebo bude nadále vést otevřenost webu?

Duel mezi dvěma přístupy k využívání internetu byl nastolen v roce 2010 článkem v časopisu Wired s názvem „The Web Is Dead. Long Live the Internet“. Jeho autoři, Chris Anderson a Michael Wolff, tvrdili, že celosvětová síť („World Wide Web“) je na ústupu, zatímco popularita aplikací roste. Jedním z nejvíce důležitých procesů v digitálním prostoru je přesun od jedné velké otevřené platformy k mnoha uzavřeným, ty používají internet k transferu dat, ale nezobrazují se ve webovém prohlížeči. Otevřenost webu dle jejich názorů nevyváží uživatelskou přívětivost aplikací. Aplikace mají sice omezenou funkcionalitu, co však dělají, poskytují zpravidla intuitivně, jednoduše a rychle.

Procentní podíl uživatelů aplikaci a webových prohlížečů mezi všemi uživateli mobilního internetu. Zdroj: comScore, prosinec 2011

 

Pro argumenty zmíněných pánů je důležitý růst používání mobilního internetu a ten je nepopiratelný. V některých zemích počet přístupů na internet přes mobilní zařízení převládá nad těmi z klasických PC, jinde tvoří čím dál významnější podíl. Tento trend bezpochyby mění způsob, jakým je a bude online obsah konzumován. Budou mu vládnout dedikované aplikace, nebo bude stále vést otevřený internet? Pew Internet Project se snažil toto dilema vyřešit obrácením se na výběr internetových odborníků s otázkou, jaký bude internet v roce 2020.

Pro lepší uchopení výsledů jim byla představena tato dvě tvrzení s tím, že se mají přiklonit k tomu pravděpodobnějšímu.

  • Dominují aplikace: V roce 2020 bude většina lidí přistupovat na internet skrze speciální aplikace. Skrze ně zvládnou většinu svých pracovních povinností, zábavy, komunikace i tvorby obsahu. Ve srovnání s otevřeným webem bude u aplikací vnímána pozitivně jejich bezpečnost a garance kvality. Používání aplikací zabere většinu času uživatelů moderních technologií. Aplikace tak budou i hlavním předmětem inovací vývojářů. Myšlenka, že „World Wide Web“ bude vnímán jako méně důležitý a užitečný ve srovnání s minulostí, bude obecně rozšířená. Aplikace budou dominantním faktorem v životě lidí.
  • Web dominuje: V roce 2020 je „World Wide Web“ silnější než kdykoliv předtím. Otevřená internetová síť nadále vzkvétá a roste. Je místem, kde většina lidí zastane většinu své práce, zábavy, komunikace a tvorby obsahu. Aplikace používané na zařízeních jako iPad, Kindle, Nook či chytrých telefonech budou užitečné jako specializované volby s omezeným množstvím informačních a zábavních funkcí. Myšlenka, že „World Wide Web“ bude vnímán jako důležitější a užitečnější ve srovnání s aplikacemi, bude obecně rozšířená. „World Wide Web“ bude dominantním faktorem v životě lidí.

59 % respondentů se vyjádřilo ve prospěch druhé možnosti, věří tedy v pokračující dominanci otevřeného internetu, 35  % pro první. Experti pak i obhajovali svoje stanovisko. U pro-webového postoje často převládaly i morálně abstraktní důvody. Celosvětová síť otevřená všem inovátorům, spotřebitelům a tvůrcům s nízkými bariérami vstupu je zkrátka něco, v co je dobré věřit. Mezi argumenty ve prospěch klasického webu na mobilním internetu pak patřil předpokládaný vzestup HTML5, který by měl dodat možnosti a funkčnost podobnou aplikacím.
Příznivci aplikací ve svých obhajobách otázku otevřenosti či uzavřenosti platformy často ignorovali a zaměřovali se především na uživatelskou přívětivost a jednoduchost aplikací. Zajímavostí je, že rozložení náhledů poměrně dobře korespondovalo s používáním webu versus aplikací na mobilním internetu zachyceném na výše uvedeném grafu z výzkumu comScore.

 

Zajímavé je ponořit se více do jednotlivých komentářů. Zástupce akademického světa, Jesse Drew, podotkl: „Ambicí korporací je zavřít web a spoléhat se na aplikace. Ty se jednodušeji ovládají a mění na komodity na prodej.“ Jiní pesimisticky podotýkají, že historie je plná změny informačních kanálů na uzavřené, centralizované a konsolidované. Profesorka Harvardské univerzity, Susan Crawford, pak uvádí: „Aplikace jsou jako kabelové televizní stanice – uzavřené, jednoúčelové a nabízejí „očištěné“ zážitky… nechci, aby web skončil takto, ale stane se tak. Očekávání lidí jsou totiž formována korporacemi, jež je nahlížejí jako spotřebitele. Tyto obří zájmy pak využijí všechna táhla, co mohou: strach, nezkušenost, pasivitu a ochotu se nechat bavit. Dostaneme tak očištěný svět, který nám může být dobře naúčtován. To není dobré.“

Nemusíme nicméně končit tak pesimisticky. Mnoho odborníků odmítlo koncept jednoho dominantního způsobu používání internetu, dle nich budou nadále oba koexistovat. Jeden z respondentů to vyjádřil lapidárně: „Lidi nikdy nezajímal souboj web versus aplikace a zařízení… Chtějí obsah zadarmo, zábavu a služby, když je potřebují, na zařízení, které mají právě před sebou.“ Jaký máte na budoucnost těchto přístupů k internetu názor vy?


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?