Canva má svůj ChatGPT plugin
Jsme společností slova. I proto právě až velké jazykové modely (LLMs) prosadily v celospolečenské debatě téma generativní AI jako „the next big thing“ — síly schopné zatřást s tím, jak pracujeme a žijeme. To ale neznamená, že lidé používající ChatGPT netouží po snazší integraci prvků vizuální generativní AI. Grafický editor Canva se na to snaží alespoň částečně odpovědět se svým prvním ChatGPT pluginem.
Canva je brána jako online nástroj pro lidi, co si nechtějí najímat grafika a raději si vyrobí sami něco, co je z jejich pohledu dostačující. Právě grafici se na něj často dívají skrze prsty a jako grafický editor ho často ani neberou. O to víc dává smysl, že Canva se odhodlala vytvořit plugin právě pro ChatGPT. Dostupný je ovšem jen v jeho placené verzi.
Nedělá z ChatGPT nové Midjourney. Můžete mu ovšem říct, že se chystáte vytvořit například story na Instagram nebo banner na určité téma. ChatGPT se zapnutým Canva pluginem vám pak řekne svůj názor, jak byste k takovému úkolu měli přistupovat, a přidá do chatu vzory (templates), které můžete jednoduše prokliknout přímo do Canvy (musí být do ní přihlášeni, pozn. red.). Navíc poskytne i návod vhodného postupu pro editaci. A klidně dovysvětlí třeba to, co považuje za „čisté fonty“.
Níže můžete vidět ukázku konverzace.
S návrhy vzorů, které jsou spíše pro byznys vizitku než pro hlavní vizuál článku, jsem nebyl spokojený. Také výběr AI tematických templates, co mi Canva plugin nabídl po dalším doptání, byl značně omezený. Z nich vycházející vizuál můžete vidět na začátku článku. Níže je druhá uvažovaná verze.
Pro srovnání: mnohem hezčí podkladový AI vizuál se sítí neuronů, který můžete vidět u upoutávky na naši akci AI Connect níže, je vytvořený v Midjourney.
Toto mírné zklamání ukazuje, jak zmlsaní jsme se stali pravou generativní AI. Kdo ji zkusil, není už spokojený s omezeným výběrem z katalogu, a chtěl by si spíš sám „zapromptovat“. Mimochodem Canva má také již integrovanou generativní AI přímo v aplikaci. Minimálně ve free verzi ovšem není nijak ohromující a k lepšímu výsledku jsem se s ní nedobral.
To ovšem neznamená, že by Canva plugin v ChatGPT-4 neměl smysl. Není zázračný, je to spíše hodně vylepšená sekce nápovědy. Ukazuje ale směr, kterým se softwary různého určení mohou vydávat. Vlastní AI plugin pro velké LLMs se může brzy stát konkurenční výhodou.
Závod AI nástrojů je ještě na začátku. Claude AI nedávno oznámil, že je schopen pracovat v kontextovém okně až se 100 tisíci tokeny, zatímco ChatGPT bude u Enterprise verze poskytovat „jen“ 40 tisíc tokenů. Bard chystá vlastní systém pluginů a jeho velkou výhodou je možnost jednoduchého provázání s dalšími službami Googlu, obzvláště s G Suite, kterou mnoho firem používá jako svůj primární kancelářský ekosystém. Není tak dané, že ChatGPT bude brán jako ten nejlepší LLM model navěky. Přidávání schopností ChatGPT a ideálně i větší rozšíření jeho funkčnosti mimo té založené na slovu je tak pro Open AI silným imperativem.