E-Business Forum 2016: Jaký banner zaujme na Seznamu?

13. 10. 2016 | Jakub Hort
Jak mají vypadat bannery, aby návštěvníky Seznam.cz co nejvíce zaujaly? Překvapivě funguje ta největší nuda bez náznaku kreativity.



Jedním z přednášejících na zářijové konferenci E-Business Forum 2016 byl David Začal z portálu Seznam.cz, který prezentoval projekt „Chytrá kampaň“. Ten měl 2 hlavní cíle. Ukázat, jak by měla vypadat kreativa online kampaně, aby zaujala co nejvíce lidí, a jaké statistiky je možné využít ke zlepšení výkonu kampaní.

V projektu byly zvoleny 3 styly komunikace, které jsou blízké 3 konkrétním segmentům. Mezi tyto styly patřila „móda“, „e-shop“ a „služby“.

Dílčím cílem bylo také zjistit, jestli je v každém stylu komunikace třeba věnovat se něčemu konkrétnímu anebo se najdou shodné prvky, které je možné použít napříč všemi způsoby komunikace. Test probíhal na 4 reklamních pozicích, z nichž 2 byly na domovské stránce Seznamu a další na Novinky.cz a Super.cz. Hodnocena byla proklikovost jednotlivých vizuálů a také kampaň jako celek.

Móda

Pojďme se podívat na projekt „Móda“. Bylo vytvořeno celkem 13 vizuálů různých stylů, u kterých se hrálo i různými barvami nebo texty. Je potřeba tlačítko „Nakupujte zde“ nebo není? Vše bylo testované rozdílným způsobem. A jaký byl výsledek měření?

Vizuál, který dopadl nejhůře, obsahoval pouze text, výši slevy a Call To Action tlačítko. Je třeba být při tvorbě bannerů trochu kreativnější. Nejlepším vizuálem, který vykázal o 93 % vyšší proklikovost než ten nejhorší, byl ten, který za sebou ukazuje jednotlivé produkty ve mřížce s vyobrazenou slevou.

V tabulce níže si můžete prohlédnout, jak si kampaň vedla jako celek. Pokud bychom ji optimalizovali a využili nejúspěšnější banner cílený pouze na ženy, které při zobrazení bannerů prohlíželi kategorie „Vaření a recepty“ nebo „Kosmetika“, mohli bychom zlepšit výsledky od nejhoršího bannerů o téměř 200 %, okomentoval výsledky kampaně Začal.

E-shop

Další  v pořadí je styl „E-shop“. V tomto případě bylo testováno celkem 16 vizuálů stejným způsobem jako v předchozím stylu. A jak to dopadlo tentokrát? Nejmenší proklikovost měl vizuál, který paradoxně zabere grafikům nejvíce času. Ani hraní si s různými barvami pozadí nepomáhá, volba bílé se zdá jako sázka na jistotu. Stejně jako v předchozím případě dopadl nejlépe „mřížkový“ banner, na kterém bylo několik produktů se slevou. Pokud bychom bannery cílili pouze na muže, kteří si momentálně prohlíží kategorii „Osobní vozy“ nebo „Rodinné vozy“, tak by kampaň mohla přínést o 263 % lepší výsledek, než při použití nejhoršího banneru.

Služby

Posledním stylem banneru jsou „Služby“, konkrétně vizuál propagující dovolenou v Dubaji. Vyšlo najevo, že lidé takovou reklamu ignorují, pokud se hned na první pohled nedozví cenu.

Vítězný vizuál obsahoval CTA tlačítko i cenu s krátkým popisem zájezdu a v tomto případě ani nevadilo černé pozadí banneru. Přinesl zlepšení výsledku o 154 % oproti nejhoršímu banneru. Při cílení na muže a ženy, kteří si zrovna prohlíží kategorie „Dovolená/CK“,  přinese kampaň o 194 % lepší výsledek než při použití  banneru s nejhorším výsledkem.

Všechny 3 vítězné kreativy spojuje 1 věc. Všechny informují o konkrétní nabídce a nepoužívají obecné fráze, které chodí kolem horké kaše. David Začal představil také univerzální kuchařku na bannery, která vzešla právě z poznatků z toho projektu.

 Zdroje fotografií: TUESDAY Business Network a prezentace Davida Začala

Štítky dokumentu: E-Commerce PPC Reportáže

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?