PR fail: Spice Girls bojovaly za rovnoprávnost žen s tričky vyrobenými za 10 korun na hodinu

24. 1. 2019 | Kateřina Němečková
Co se stane, když chcete dělat dobro, ale neuděláte domácí úkol? Z charitativní akce je tak trochu průšvih.


Zdroj: Comic Relief

Znovuobnovená skupina Spice Girls (velmi populární po roce 1995, pozn. red. pro mladší ročníky) stále vzbuzuje velký mediální zájem. Je tak úplně v pořádku, že propůjčila své tváře nové kampani na podporu britské charitativní organizace Comic Relief. Ačkoliv chybí asi nejslavnější členka – Victoria Beckham – kampaň vyvolala opravdu silné emoce. Jen trochu jiné, než si asi všichni na začátku přáli.

Cílem kampaně je totiž podpora genderové rovnosti – konkrétně boj za rovnost žen. Ušlechtilý cíl však pošramotila informace, že trička, která jsou součástí kampaně, vyráběly ženy v bangladéšské továrně za odměnu blížící se hranici chudoby cca 10Kč za hodinu (35 pencí).  Bídná mzda, ze které sotva uživí sebe a své děti, není to jediné, co je v zaměstnání sužuje. Často pracují až 16h denně, musí snášet tlak vedení na plnění nereálně vysokých cílů a neušetří je ani urážek a slovních napadení. Vedení na jejich stížnosti prý reaguje prostým „támhle jsou dveře, klidně běž”. Ve stejné továrně si nechávají šít oblečení i obchody jako Marks & Spencer nebo Tesco. Tamní ministr zahraničních věcí, který továrnu spoluvlastní, však nařčení z nelidských pracovních podmínek odmítá.

Kampaň #IWannaBeASpiceGirl věnuje výtěžek z prodeje triček (cca 340Kč za tričko) na projekt za rovnoprávnost žen charitativní organizace Comic Relief. Na Twitteru i Instagramu se po zveřejnění článku v The Guardian ale spustila spíše vlna nevole než nadšení.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

A Guardian investigation has found that Spice Girls T-shirts, sold to raise money for Comic Relief's "gender justice" campaign, were made by mostly female workers in a Bangladesh factory. The machinists were forced to work up to 16 hours a day and were verbally abused by managers when failing to hit targets. In a statement, Comic Relief said they were "shocked and concerned". Online retailer Represent, commissioned by the Spice Girls to make the T-shirts, said it would refund customers on request, calling the reported conditions at the factory “appalling and unacceptable.” The factory was employed to produce the T-shirts by Belgian brand Stanley/Stella, who said it was investigating the findings and "remained strongly committed to help this country and workers to improve their welfare." Photo: Comic Relief

Příspěvek sdílený The Guardian (@guardian),

Guardian zmapoval celkovou cestu trička k zákazníkům a je na ní zajímavé, že má i českou stopu. Spice Girls zadaly výrobu a prodej trička společnosti Represent, někdejšímu start-upu Andreje Pančíka, který už 2 roky vlastní CustomInk. Ten si ale české vazby evidentně drží, z Bangladéše totiž jedou trička do Česka, kde jsou na ně našity nápisy #IWannaBeASpiceGirl. Proces výroby pak dohlíží belgická společnost Stanley/Stella.


Zdroj: The Guardian

Spice Girls se k projektu připojily, protože „rovnoprávnost a lidská síla byly vždy v srdci kapely“. Když se dozvěděly o podmínkách švadlen, byly „hluboce šokované a zděšené“. Stejné pocity dle The Guardian pociťovali i zaměstnanci charitativní organizace. Dodavatele (Represent) si prý prověřili, a vše mělo být v pořádku. Jenže ten bez jejich vědomí následně změnil výrobce. Výrobce (Interstoff Apparels) se ale brání, že jsou všechna nařčení „jednoduše lži“. Spolumajitel továrny a ministr zahraniční Shahriar Alam na Twitteru citoval článek z místních novin The Daily Star, který bangladéšské továrny brání.

Svět má názor však povětšinou opačný:

Z této PR kampaně (chcete-li PR fuck-upu) plyne pro marketéry jedno jednoduché poučení: Čím jednodušší a kratší dodavatelský řetězec, tím lépe. Dominuque Muller, policy director v Labour Behind the Label k tomu řekl:

„Je naprosto nezbytné, aby celebrity, charity a značky zajistily, že jejich zboží vyrábí továrny, které platí odpovídající mzdu a poskytují slušné pracovní podmínky.“

Většina komentářů vyjadřuje pohoršení, znechucení a soucit se ženami pracujícími v asijských textilních továrnách. Módní průmysl má pověst už dávno pošramocenou nedůstojnými pracovními podmínkami těch, kteří oděvy vyrábějí. V tomto případě je ale vzhledem k cíli kampaně situace ještě nešťastnější. Na druhou stranu, kampaň chtěla vyvolat diskusi kolem práv žen – to se jí zjevně povedlo.

 

Kam dál?

Má výrobce holítek poučovat o toxické maskulinitě a vystupovat proti šikaně? Možná vás to překvapí, ale musí. Gillette jede pěkných pár let z kopce a jeho tradiční marketing zdůrazňující ostrost břitů to nijak nezastavil. Zaujmout generaci Z je pro něj životně důležité.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: