Všechny celebrity, spojte se proti Trumpovi! Bude to ale stačit?
I v Česku máme svou zkušenost s podporou celebrit politickým subjektům. Můžeme si připomenout účast Lucie Bílé na mítincích ODS, notování si Michala Davida s vedením ČSSD něco o správném týmu, ale třeba i virál Přemluv bábu, který vznikl před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010. To ovšem nic není oproti tomu, co se nyní děje během amerických prezidentských voleb. De facto celý Hollywood stojí ani ne tak za Hillary Clintonovou, jako spíše proti Donaldu Trumpovi.
Víceméně kdokoliv, kdo v americkém showbyznysu něco znamená, nechce Trumpa v čele státu. Jmenujme jen pár jmen: Leonardo di Caprio, Samuel L. Jackson, Lena Dunham, Robert de Niro, Jeniffer Lawrence, Lady Gaga, George Clooney, Shakira, Richard Gere, Katy Perry, Sarah Silverman, Jennifer Lopez, Matt Damon, Cher, Beyoncé a řada dalších. Proti nim stojí snad jen někdejší filmoví kovbojové Clint Eastwood, John Voight a lidská zbraň hromadného ničení, Chuck Norris.
Vtipně po svém vyjádřil svou přímou podporu Hillary Clintonové například Louis C.K., jenž říká, že Amerika potřebuje drsnou matku, kterou nikdo nemá rád.
Držme se ale primárně hromadného anti-trumpovského sdělení. Asi nejpovedenější video zdůrazňující důležitost volit a zároveň i to, že nechat vyhrát Trumpa by bylo čiré bláznovství, je spot nazvaný lapidárně Important. Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Keegan-Michael Key, Matt McGorry, Mark Ruffalo, James Franco, Cobie Smulders, Julianne Moore, Yvette Nicole Brown, David Harbour, Veronica Osorio, Clea Duvall, Bradley Whitford, Tavi Gevinson, Ashley Johnson, Stanley Tucci, Leslie Odom Jr., Nathan Fillion, Rosie Perez, Tom Lenk, Taran Killam, Cathy Porras, Joel Landson, Randall Park, Clark Gregg, Don Cheadle, Neil Patrick Harris, Jesse Williams a Martin Sheen v tomto skvěle napsaném kousku znovu a znovu opakují důležitá sdělení. A k tomu se jim občas připletou úplně obyčejní lidé a Robert Downey Jr. na závěr podtrhne celé vyznění roztomilou hvězdnou manýrou, kterou mu odpustíte, protože je to prostě borec ze železa.
Na toto video, které má dnes jen na YouTube přes 7,7 milionů zhlédnutí, přišla i republikánská odpověď.
Její interpretace hodně záleží na tom, jakému táboru fandíte víc. Čistě jako zastánci originálních myšlenek to můžete brát jen jako bezzubou kopii originálu, která se směje těm méně známým hercům a jede na vlně ironického úšklebku: „Děkujeme, slavní herci, že jste nás poučili. Když to říkáte, bude to asi hodně důležité, že jste se proto nechali i dovést řidičem do studia a řekli pár slov na kameru."
Když se nad tím zamyslíte, pro svou cílovou skupinu to ovšem může dávat dokonalý smysl. Elektorát Donalda Trumpa je někdy médii přibližován jako skupina lidí, kteří přestávají věřit v americký sen. Při ještě větším zjednodušení jde o bílého muže, který se pomalu propadá ze škatulky střední třídy a má pocit, že po něm šlapou „ti nahoře" a on ztrácí své staré jistoty.
Někdejší marketingový ředitel T-Mobile Czech Republic, Martin Jaroš, vyjádřil na svém facebookovém profilu, že právě republikánská reakce na video celebrit je lepší už jen proto, že obsazovat celebrity je dle něj chyba.
Pár dnů před volbami se ozvali ještě hvězdy druhé garnitury v písni zaštítěné kanálem Funny or Die. Jedná se o komiky, několik seriálových herců a známého muzikanta Mobyho. Hudební podkres okatě přiznávající inspiraci všemi „We Are The World" písněmi celebrit zdobí text, který si nebere ani trochu servítky a nebojí se sprostých slov ani odvážných analogií s Výmarskou republikou a Hitlerem.
Poselství doceníte opět podle míry antagonismu, jenž pociťujete k Donaldu Trumpovi. Pro jeho příznivce to je jen kdákání potrefených hus.
Naše vlastní zkušenost, kdy na Hradě sedí jakýsi malý Trump v podobě prezidenta Miloše Zemana, nám může nabídnout v tomto případě mnohem lepší přirovnání k americké realitě. Miloš Zeman je v nepřízni většiny médií i osobností české kultury. Besídka jeho oponentů v pořadu Show Jana Krause a promluvy jejich zástupců k početným davům na Staroměstském náměstí silně konvenují části národa a naopak vyloženě popuzují tu druhou půlku, která za Zemanem stojí. Čím víc jsou elity proti němu, tím víc se k němu kloní ti, co to berou jen jako další potvrzení toho, že on je silnou osobností, kterou za to establishment nenávidí.
Síla dobrozdání od celebrity by tak neměla být přeceňována. Mnohdy může mít ve výsledku opačné znaménko. Ne nadarmo se odmítnutí doporučení Michala Horáčka jako prezidentského kandidáta Tomášem Halíkem bere jako jedna ze splněných podmínek k tomu, aby měl vůbec jako případný vyzyvatel Miloše Zemana šanci. USA jsou příliš velkou zemí, aby mohla některá z osobností udělit prezidentskému kandidátovi svou podporou tzv. polibek smrti. Přesto se v nich vyskytují s českou realitou nemalé paralely. I protest amerických elit proti Trumpovi je vnímán jeho podporovateli především jako další důvod pro jeho podporu. Kandidátovi proti establishmetu totiž jen přidává na legitimitě. O tom, jestli je dostatečná proto, aby vykonával i úřad prezidenta USA, rozhodnou dnes američtí voliči.