„Co za to?" aneb Kolik stálo video pro kampaň Skinners na Kickstarteru
Video je klíčovou součástí crowdfundingových kampaní. Dle vynálezce ponožkobot Skinners, Petra Procházky, je to jedna z položek, na které se nevyplatí šetřit už od samotného začátku. Právě video z kampaně Skinners na Kickstarteru je dílem startupu Videoflot, respektive jeho odnože, kreativního studia Indust, ve spolupráci s Epicture. Indust poskytl Marketing Journalu údaje o tom, jak ho natáčeli a především pak podrobný rozklad jeho nákladů.
Jak video vznikalo?
Skinners už za sebou měli úspěšnou crowdfundingovou kampaň na portálu HitHit, pro Kickstarter chtěli ale profesionálnější prezentaci, která by zahrnovala tradiční postupy vyprávění, které fungují u crowdfundingu. Cílem bylo poukázat především na možnosti praktického využití jejich produktu. Protože byl již předem určený termín spuštění kampaně a na výrobu videa zbývaly dva měsíce, nebyl čas příliš otálet.
Samotná produkce trvala dva dny. Natáčelo se výlučně v brněnských lokacích, z nichž většinu tvořily exteriéry, na část scén však bylo potřeba rezervovat celé fitness studio. „Za zmínku jistě stojí také fakt, že se ve videu objevují profesionální sportovci včetně mistra České republiky ve vzpěračství Jána Michalova, který zde vystoupil bez jakýchkoliv nároků na honorář," přibližuje průběh natáčení David Havran Spáčil z Indust.
Jána Michalov v akci. Zdroj: Videoflot
Když byly hotové záběry s herci, přišlo na řadu ještě dotočení krátkého medailonku s autorem projektu Petrem Procházkou ve studiu, kde se Petr osobně vyjadřuje k produktu.
Postprodukce zabrala přibližně dva týdny a video tak bylo hotové včas do termínu spuštění kampaně.
Náklady na tvorbu videa
Z rozkladu nákladů je patrné, že rozhodně nebyla podceněna preprodukce. Právě detailní naplánování podoby videa je o to důležitější, když je spojeno z mnoha scén použití produktu. Ty na sebe musí dynamicky navazovat a posilovat jednotné poselství spotu bez toho, aby se divák stihl začít nudit.
Při natáčení byly využiti tři kameramani, zdaleka největší položku rozpočtu však činí závěrečný střih. „Pro úplnost je třeba zmínit, že součástí honoráře za video bylo i několik párů skinnersek," dodává podstatný detail David Spáčil.
Rozpočet
Preprodukce: 10 000 Kč
- konzultace s klientem, námět: 4 500,-
- scénář a storyboard: 5 000,-
- překlad scénáře: 500,-
Produkce: 35 000 Kč
- režie: 5 000,-
- produkční: 4 000,-
- kamera (celkem se natáčení účastnili 3 kameramani): 10 000,-
- zvukař: 1 500,-
- technika (pronájem a amortizace): 8 000,-
- cesťáky: 3 000,-
- catering: 1 500,-
- lokace - vstupy: 1 000,-
- voiceover: 1 000
Postprodukce: 30 000 Kč
- střih: 18 000,-
- záběr s videobanky: 1 000,-
- animace a infografiky: 3 000,-
- zvuková postprodukce: 5 000,-
- hudba: 1 000,-
- barevné korekce: 2 000,-
Zdroj: Videoflot
V tomto případě video pomohlo k velkému úspěchu. Skinners na Kickstarteru vybrali přes 654 tisíc dolarů. Rozhodně to ale nebylo jen díky němu. Jak by řekli v KFC, jednalo se o komplex dílčích kroků. Dekonstrukci úspěchu kampaně Skinners naleznete v článku Případová studie: Za úspěchem Skinners na Kickstarteru stojí promyšlená strategie a tvrdá práce.