„Co za to?" aneb Kolik stojí video kombinující reálné záběry s 2D a 3D animací

16. 12. 2013 | Barbora Jiříčková

Je tu další díl seriálu odhalujícího náklady tvorby videa. Díky údajům od startupu Videoflot, který zprostředkovává setkání poptávky a nabídky na tvorbu videí, vám můžeme ukázat náhled podrobně rozložených nákladových položek. Dnešní video mělo za účel představit nabídku stavební firmy. Společnost KOMA se zabývá modulární výstavbou nejrůznějších typů budov, dříve nazývanou kontejnerovou. Kontejnerem v tomto případě nejsou myšleny popelnice, ale kontejnery-moduly, jejímž skládáním se dají vytvořit velmi kvalitní stavby a nápaditá architektura. Jde o takovou stavebnici z modulů určenou pro bydlení, kanceláře, banky, školy, nemocnice.. Využití je různorodé a můžete je potkat především v zahraničí. Čerstvě firma KOMA zvítězila jako dodavatel českého pavilonu pro EXPO 2015 v Miláně.

S režisérem Janem Hubáčkem a studiem Hubafilm firma spolupracovala již na třetím videu. Na rozdíl od dvou předchozích "imageových" videí toto mělo být spíše popisné. Delegaci firmy mířící na důležité jednání do Ruska bylo potřeba vyzbrojit videem, které by názorně prezentovalo, jaké mateřské školky je možné z modulů postavit a zároveň stručně shrnulo základní fakta o firmě.

Výchozí myšlenkou byly samozřejmě mateřské školky a předpoklad, že každý potenciální divák buď do školky sám chodil, nebo hledá školku pro své ratolesti. Části videa, které postupně ukážou tři školky různého stupně vybavenosti, jsou komentovány z hlediska otce a jeho malých dětí, kteří si přišli budovy prohlédnout. Tatínek i děti tvoří 2D animované postavičky, díky jejich fiktivnímu nasvícení, stínování a odrazů na podlahách relativně dobře zapadají do reálných záběrů. Infografická část o každé školce i o firmě je pak kombinací 2D a 3D animace.

S ohledem na přání klienta uvádíme pouze rozmezí ceny videa.
Ta se pohybovala mezi 150 000 až 200 000 Kč.



Preprodukce - 7 % z celkové částky

  • Námět, scénář a konzultace s klientem

Produkce - 37 % z celkové částky

  • Produkce
  • Režie
  • Kameraman
  • Technika
  • Produkční náklady (doprava, catering, telefony, administrativa)

Postprodukce - 56 % z celkové částky

  • Střih a kompletace
  • Charakterová animace
  • Infografika
  • Retuše
  • Barevné korekce
  • Hudba
  • Voiceovery
  • Zvukový mix

Jak video vznikalo?

Video muselo být hotové za relativně krátkou dobu, a to ve třech jazykových mutacích včetně ruštiny, kterou mladší generace již příliš neovládá. Nešlo jen o překlad textů, ale zejména o režírování rodilých mluvčích a následný sestřih zvukového materiálu.

Samotné natáčení ve třech ukázkových školkách a ve firmě KOMA se vešlo do dvou natáčecích dnů. Využili se také některé záběry ze starších videí. Přestože si tvůrci předem uvědomovali, že práce s dětmi nebude jednoduchá, hned v první školce došli k závěru, že pro další lokace je třeba zvolit jiný postup a vyhnout se tak pokusům ukočírovat rozveselených děti ve věku od 4 do 6 let.

Nejvíce času zabrala postprodukce - střih, charakterová animace, animace infografiky, retušování, barevné korekce, komponování hudby, zvukový mix, finální kompletace, zapracování připomínek atd. Následné zpracování do celkem třech jazykových mutací (česky, rusky, anglicky) už bylo jen třešničkou na dortu. Celý proces výroby videa trval něco málo přes 2 měsíce.

Tip redakce:

Podívejte se na předchozí díly našeho seriálu:

"Co za to?" aneb Kolik stojí reklama na polštáře - č. 1.

"Co za to?" aneb Kolik stojí reklama na sociální síť pro umělce - č. 2

"Co za to?" aneb Zač je kýč - č. 3

„Co za to?" aneb Kolik stál český virál „Šílenec na D1"

Pět případových studií pak můžete najít v souhrnném článku  "Co za to?" aneb Kolik stojí video. Další podrobnosti o tvorbě videa se dozvíte na blogu Videoflotu.

Štítky dokumentu: Případové studie

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: