Bude online obsah pod drobnohledem?
Ilustrační obrázek, zdroj: archiv |
Francouzský zákon, který umožňuje odpojit uživatele od internetu ve zkráceném řízení, pokud zodpovědný úřad uzná dostatečný důvodu, se stal tématem číslo jedna v diskuzích ohledně svobody šíření obsahu na internetu. A to včetně toho pirátského. Nicméně i takovéto konání se zdá málo radikální ve srovnání s tím, co se pravděpodobně teprve chystá.
Řeč je o dohodě s názvem ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), na níž dnes upozornil server Lupa.cz. Přestože jednání jsou tajná a veřejnost se o nich dozvěděla pouze prostřenictvím úniku informací z hodnotící zprávy EU, již teď je jasné, že dohoda, nad kterou převzaly záštitu Spojené státy, se zaměří především na boj proti kopírování a plagiování - tedy i to, které se odahrává v online světě. Dokument pravědpodobně stanoví postupy, jak jednat globálně a právo účinně vymáhat. Malou revoluci by způsobilo například přenesení části odpovědosti za obsah na providery, které je nejen v rozporu s Unijním právem, ale také současným vnímáním internetového obsahu. Provideři by tak měli možnost rychlého nahlášení závadného obsahu, včetně následných kroků, jakými by bylo zejmén okamžité odstřižení od internetu.
Proti dokumentu, jehož znění bude představeno veřejnosti až ve chvíli, kdy bude zcela hotov, se pomalu ale jistě zvedá vlna politického i občasnkého odporu. Jaké to bude mít důsledky se můžeme zatím pouze dohadovat.