Desetitisíce Maďarů protestovaly proti spornému mediálnímu zákonu
Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu |
Několik desítek tisíc lidí dnes v centru Budapešti demonstrovalo proti novému mediálnímu zákonu, který podle kritiků umožňuje státu kontrolovat obsah zpravodajství a který vzbudil protesty a výhrady i v cizině včetně v Evropské unii. Protestní akce se konaly i v dalších dvou maďarských městech a v zahraničí před čtyřmi maďarskými ambasádami. Premiér Viktor Orbán ale prohlásil, že Maďarsko si nikdy nenechá poroučet někým zvenčí.
Demonstrace se konala v den, kdy si Maďarsko připomínalo počátek protihabsburského povstání z let 1848 až 1849. Podle organizátorů byl protest největší od roku 1989, kdy v zemi padl komunistický režim. Mezi účastníky byl i polský žurnalista a někdejší disident Adam Michnik.
Nový právní předpis, který zavádí vysoké pokuty za takzvaně nevyvážené zpravodajství, vstoupil v platnost 1. ledna. Budapešť ho pak pod tlakem Evropské unie novelizovala. Podle demonstrantů ale změny stále nejsou dostatečné. Úpravy nedávno kritizovala také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Požadavek na "vyváženost zpravodajství" se nově nevztahuje na internetové servery, blogy a debaty ani na zahraniční zpravodaje. Zahraničním sdělovacím prostředkům a novinářům působícím v zemi už nehrozí vysoké peněžité pokuty za porušování mediálního zákona. Pro maďarské vlastníky médií ale pokuty zůstávají v platnosti, včetně těch, kteří sídla formálně přenesli do jiné země EU.
Orbán na blíže nespecifikovaném shromáždění v Budapešti podle agentury Reuters řekl, že Maďarsko si nikdy nenechá poroučet zvenčí. "Nepřipustili jsme diktáty z Vídně v roce 1848, nepřipustili jsme diktáty z Moskvy v roce 1956 a 1990 a stejně tak teď nepřipustíme, aby nám někdo diktoval z Bruselu nebo odkudkoli odjinud," prohlásil.
Maďarsko je člen Evropské unie a v letošním prvním pololetí v něm zastává předsednickou roli.