Infografika: Videoflot - od nápadu až po ostrý start
Brněnský startup Videoflot začal testovací fázi loni na podzim, přesně po roce spustil včera ostrý provoz. Cílem projektu je spojovat profesionální tvůrce videa se zadavateli. Dosud se účastnil startupového akcelerátoru StarCube a zahraničního Startup Chile, v rámci soutěže pro začínající podnikatele, Vodafone Nápad roku, pak získal třetí místo. Projekt má globální ambice, ale dosud jsou jeho hlavními působišti Česká republika a díky chilské zkušenosti i latinsko-americký trh. S novou etapou startupu je spojen i nový web www.videoflot.com. Ten využívá jiné technologické řešení a nabízí intuitivní interface, snadné zadání poptávky a nové funkcionality.
Na mapě výše je znázorněno rozložení více než 1200 registrovaných tvůrců. Dosud Videoflot zprostředkoval 173 projektů v hodnotě 3,5 milionu korun. Marketingová manažerka Videoflotu, Barborba „Barbucha" Jiříčková", doplňuje: „Počet zahraničních zakázek dosáhl dvouciferných čísel. Ambice prorazit v globálním měřítku máme již od počátku. Pro rozvoj podnikání na zahraničních trzích budeme postupovat podobně jako v ČR, kde se nám osvědčilo používat sociální sítě a obecně online marketing. V plánu je také navázat partnerství s videokanály a není vyloučena ani tvorba dalších virálních videí." Slovo "další" značí, že má Videoflot již nějaký virální úspěch za sebou. Bylo jím video „Šílenec na kole na D1", které se dostalo do masmédií a vysloužilo si poměrně velkou pozornost – i kvůli tomu, že jeho autorství bylo přiznáno až posléze a zpočátku se vedly spory o jeho pravosti.
Velké povědomí o značce a co největší počet registrovaných tvůrců bude Videoflot rozhodně potřebovat. Hodlá totiž svoji službu monetizovat modelem freemium. Tvůrci tak budou moci mít účet s omezenými možnostmi zadarmo, poplatek bude až za prémiový účet nazvaný Superflot. Jeho držitelé uvidí čerstvé poptávky jako první, o každé nové poptávce budou notifikováni e-mailem, budou mít přístup k databázi veřejných zakázek a k dalším funkcím. Barbora Jiříčková vysvětluje: „Pokud se naše očekávání spojená s freemium modelem nesplní, budeme zvažovat jiný byznys model. Pravděpodobně by se jednalo o procenta ze zakázek."
V tuto chvíli se počet registrovaných tvůrců navyšuje průměrným tempem 5-10 denně. Roste přitom nárazově, především ve spojení se zvýšenou aktivitou Videoflotu na sociálních sítích a na blogu. Velký úspěch zaznamenala například série případových studií, kterou jsme na Marketing Journalu shrnuli v článku "Co za to?" aneb Kolik stojí video.
Níže si můžete prohlédnout infografiku zachycující dosavadní vývoj Videoflotu: