McDonald’s slaví padesátileté výročí Big Macu uvedením měny MacCoin
Fast-foodový řetězec McDonald’s má velké výročí. Big Mac je součástí jeho nabídky už 50 let. A k oslavě tohoto milníku přichází něco nečekaného v podobě vlastní měny MacCoin.
Nejde přitom o další z řady virtuálních kryptoměn. Od čtvrtka tohoto týdne mohou minci MacCoin obdržet zákazníci, kteří si koupí Big Maca. Co s ní? Lze za ní pořídit další Big Mac.
Big Mac nepochází někde z ústředí korporace. Nicka Delligatti, provozovatel jedné z poboček pod zlatými kruhy navazující na čtyři generace trvající tradici, uvedl v oficiální tiskové zprávě:
„Když můj pradědeček Jim Delligatti vymyslel Big Maca ve svém grilu ve městě Uniontown v Pensylvánii, prostě jen chtěl potěšit své místní zákazníky. 2. srpna (2018) by se dožil 100 let a myslím, že by byl moc hrdý na to, kdyby věděl, že jeho skromný sendvič udělal na lidi tak dlouhotrvající dojem, že si ho lidé mohou vychutnat, kdykoliv najdou McDonald’s."
Jim Delligatti dva plátky mletého hovězího mezi tři kusy housky vložil poprvé v roce 1967. V nabídce McDonald’s se objevil před 50 lety a od té doby si jeho vynález vydobyl status kultovního jídla. A to dokonce natolik, že dle něj ekonomové často vyjadřují reálnou kupní sílu lidí v zemích po celém světě. Časopis The Economis od roku 1986 vydává tzv. Big Mac Index, srovnání cen Big Macu v různých zemích, které má vypovídat o tamní cenové hladině a také o tom, zda-li je lokální měna podhodnocená či nikoliv.
Mimochodem u nás stojí 79 Kč, což je po přepočtu měn stejně jako ve Spojených Arabských Emirátech, ale je dražší než v Japonsku. Nejlevnější Big Mac pak pořídíte na Ukrajině. Oprava: nejlevnější Big Mac seženete, když ho směníte za minci MacCoin. Uvidíme ovšem, jak to půjde v Česku. V popisku oficiálního videa se uvádí, že bude směnitelný v 50 zemích světa. Do akce ve smyslu emise hamburgery podložené měny se ovšem zapojí pouze na 14 tisíc restaurací z USA.