V IKEA nově půjde nábytek i pronajmout
V řetězcích IKEA seženete širokou škálů nábytku do domácnosti, kanceláře i na chatu. Tento nábytkářský gigant však hledá nové cesty ke svým zákazníkům a také se snaží o udržitelný způsob podnikání. Právě z tohoto důvodu spouští i možnost pronájmu kancelářského nábytku.
Pronájem zařízení do domácnosti by mohl následovat, pokud se první koncept s vybavením kanceláří osvědčí. Celý tento projekt je součástí snahy zmíněné společnosti o to být více ekologickou. Konkrétně chce vyrábět produkty, které dlouho vydrží, dají se opravit, znovu použít či znovu prodat a tím pádem celkově prodlužovat životnost daného produktu. Testování začíná ve Švýcarsku a následně by se mohlo rozšířit i do dalších zemí.
Torbjorn Lööf, generální ředitel Inter Ikea, která vlastní značku IKEA, k celému projektu uvedl:
„Dá se říci, že pronájem je další způsob financování kuchyně. Ve chvíli kdy bude model cirkulární ekonomiky fungovat, budeme mít (IKEA pozn. red.) mnohem větší zájem nejen o prodej výrobku, ale i o to, co se s ním stane, když se o něj začne starat zákazník.”
Prvně se bude pronajímat kancelářský nábytek a vybavení. Až po ověření, že je o službu zájem, by se pronajímal další sortiment. Zdroj: Pop-up prodejna IKEA na Václavském náměstí.
Torbjorn Lööf dále uvedl, že zvažují i založení vlastního podniku s náhradním díly. V něm by mohli zákazníci získat například šrouby k výrobkům, které již IKEA nemá na skladě.
Toto však nejsou jediné snahy tohoto řetězce o udržitelné podnikání. Společnost IKEA již historicky uvedla uvedla, že chce do roku 2020 získat 100 % svého dřeva a papíru z udržitelných zdrojů a plánuje do roku 2030 vypustit fosilní paliva.
Společnost investovala více než 1,7 miliardy euro do obnovitelné energie, včetně větrných elektráren a střešních solárních panelů, vlastní více než 100 000 hektarů lesů a investovala do recyklace plastů jako součást svého úsilí o vybudování ekologičtějších podnikání.
Zdroje: The Guardian, Financial Times, Architectural Digest, Daily Mail
Kam dál?
Na co vyrábět tuny odpadu, když existuje trvale udržitelnější cesta? Dle vedení švédského řetězce s nábytkem IKEA to nemá cenu. Do roku 2020 proto chce všechny jednorázové produkty z plastu vymazat ze své nabídky.