Webová aplikace Twitris analyzuje „náladu revolucí“
Metrika sociálních médií nemá vyžití jenom v komerční sféře. Náladu v českých ulicích 21. srpna 1968 lze tušit z vyprávění pamětníků, z několika málo videozáznamů, z fotografií a ze znalosti historického kontextu. Pro někoho z daleka může být nicméně míra ironie v označení ruské „osvobozenecké armády“ nerozluštitelná stejně jako pro nás dnešní události v Sýrii. V době Twitteru lze ovšem rozklíčovat nejen milníky historie s mnohem větší přesností.
Dr. Amit P. Sheth vyvinul na Wright State University v americkém státě Ohio webovou aplikaci Twitris. Ta dokáže analyzovat posty v sociálních médiích a přiřadit k nim sentiment (pozitivní, negativní či neutrální naladění). Aplikace má zároveň kapacity na analyzování novinových článků, příspěvků na Wikipedii a mnoha dalších dat na internetu.
Velikost analyzovaných dat je obrovská. Například v souvislosti s hnutím „Okupuj Wall Street“ bylo zpracováno více než 4,1 milionu tweetů. Nepodceňuje se ani složitost určení sentimentu. Různé slovníky obsahují i slang a ustálené fráze, aby dokázaly proniknout i za twitterovský sarkasmus. Dosud bylo sledováno asi 40 událostí, prvními z nich byly teroristické útoky v Indii v roce 2008. Letošní prezidentské volby v USA začnou být analyzovány během několika týdnů.
Zdroj: ww.techcrunch.com, http://www.cs.uga.edu