YouTube hlásí 49% nárůst reklamních příjmů
Tento týden je ve znamení kvartálních hospodářských výsledků technologických gigantů. Z „výsledovky“ společnosti Alphabet (matky Googlu) se dá vyčíst i kondice YouTube. Navzdory vzestupu TikToku a množství videobsahu v rámci platforem Facebook je více než uspokojivá.
YouTube má 2 miliardy přihlášených uživatelů měsíčně a diváci ho denně sledují dohromady více než milardu hodin denně. I díky tomu dosáhl v prvním kvartálu (Q1) 2021 na reklamní příjmy v hodnotě 6 miliard dolarů, jedná se přitom o 49% nárůst v meziročním srovnání. Jde o velké vítězství, obzvláště když vezmeme v potaz, že první čtvrtletí loňského roku ještě nebylo silně poznamenáno pandemií.
Covid-19 sice zkrátil u mnoha společností reklamní rozpočty, ale ze všech prostředí byl digitál v této situaci jasným vítězem. Značky přesouvaly své reklamy z televize právě na internet ve snaze ušetřit a reklamu více cílit. Vyšší konkurence mezi inzerenty na YouTube pak ale také ovšem reklamu zdražila.
Neal Mohan, zastávající v YouTube pozici chief product officer, na začátku března prozradil i další trend, který YouTube přináší peníze dříve směřované do reklam v lineárním televizním vysílání:
„Ačkoliv nejvíce obsahu na naší platformě je stále konzumováno skrze mobilní zařízení, nejrychleji rostoucím prostředím pro naše sledování je televizní obrazovka. V prosinci 2020 se na YouTube nebo YouTube TV na televizi dívalo 120 milionů Američanů. Dalším zajímavým faktem je změna chování diváků. Pro novou generaci diváků je TV obrazovka první volba pro sledování YouTube. V prosinci 2020 čtvrtina amerických diváků sledovala YouTube výlučně na televizi.“
Mohan dodal i infografiku s trendy sledování jednotlivých typů YouTube videí v televizi. V meziročním srovnání se minimálně o polovinu navýšilo v kategoriích hudba, vzdělávání a humor.
To jen značí racionální základ za přesunem reklamních dolarů do digitálu. V rámci oznámení aktuálních hospodářských výsledků to zdůraznil i Phillip Schindler zodpovědný v Googlu za oblast vyhledávání:
„Historické přístupy oslovení publik skrze lineární televizní vysílání už dost dobře nefungují. Inzerenti nyní využívají YouTube k dosáhnutí na publika, které nenaleznou nikde jinde. Navíc pamatujte, že lidé ve věku 18 až 49 let sledují více YouTube než všechno lineární TV vysílání dohromady. Značky navíc získávají vyšší inkrementální nárůst dosahu na YouTube než u TV.“
Připomeňme, že mluví o americkém publiku. Zároveň diváci YouTube se částečně jistě překrývají s diváky jiných video platforem, včetně těch video-on-demand, jako jsou Netflix nebo Hulu. Nemožnost „nalezení“ diváků někde jinde proto berte jako nadsázku. Podstata jeho sdělení je ovšem nezpochybnitelná a dokládá to například to, že skladba pořadů v televizích (nejen v USA) čím dál více stárne — zaměřuje se totiž na věrné publikum, které tolik neutíká.
Shorts mají smysl
Sledování YouTube na velké televizní obrazovce dává smysl, ale daří se i formátu určenému spíše na mobily. „Kopírka“ 15vteřinových videí z TikToku nazvaná Shorts byla teprve v září loňského roku uvedena v betaverzi v Indii a v USA funguje pouze měsíc. Přesto nyní má na 6,5 miliardy denních zhlédnutí. Ještě na konci roku 2020 to přitom bylo téměř o polovinu méně.
YouTube do budoucna čeká další zaměření na e-commerce příležitosti. Velmi dobře prý fungují tzv. Action Ads, které „dolepují“ bannerové výzvy k akci na sledovaná videa. Zástupci Alphabet nicméně prozradili, že právě v oblasti objevování produktů diváky čeká YouTube další rozvoj.
Zdroje: Google, Social Media Today, YouTube Blog, Alphabet