Změny na obzoru. Co plánuje Elon Musk s Twitterem?
Zdroj: Elon Musk od Marina Lichnevska na Shutterstock / úprava Marketing Journal
Zpráva o koupi Twitteru Elonem Muskem je velkou událostí. Nejen kvůli tomu, že se jedná o jednu z největších akvizic v historii sociálních médií. Je to příslib velmi napínavé a turbulentní budoucnosti. Elon Musk není totiž pouze nejbohatší muž světa, ale zároveň nevyzpytatelný živel. O to větší může mít jeho kralování nad Twitterem dopad na fungování této platformy.
Je zřejmé, že dojde ke změnám ve vedení. Ostatně v dokumentu zachycujícím jeho prvotní nabídku na koupi Twitteru jako celku poskytnutém Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) uvádí, že „bez něj v roli 100% majitele nebude Twitter prosperovat a nenaplní svůj potenciál“. Analytici nicméně předpokládají, že Musk se nechce stát CEO, spíše ho vidí v čele správní rady. Ta se jistě zásadně obmění. Je otázkou, jestli v roli CEO zůstane Parag Agrawal. Nebude to rozhodně záviděníhodná pozice, protože předpokládáme, že Agrawal či kdokoliv jiný bude jako CEO především plnit změť špatných a dobrých nápadů, které zrovna vzniknou v Muskově hlavě, případně budou zvoleny v rámci jím často pořádaných anket na Twitteru. Mimochodem poslední 2 tweety Agrawala jsou o oznámení, že Musk nebude členem správní rady a že to tak bude nejlepší pro všechny. A nyní interní pochvala celému týmu za to, že transakci zvládl, z které je spíše cítit spokojenost se zbohatnutím celé řady lidí z vedení, kterým budou vyplaceny jejich akciové podíly.
Samotný obsah toho, co Musk pro Twitter plánuje, můžeme vyčíst z jeho prohlášení v posledních týdnech a nejnověji z citace uvedené v tiskové zprávě oznamující akvizici:
„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, kde se diskutuje o věcech důležitých pro budoucnost lidstva (…) Chci také, aby byl Twitter lepší než kdykoli předtím. Bude toho dosaženo vylepšením produktu o nové funkce, zpřístupněním algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, poražením spamových botů a autentifikací všech lidí (myšleno uživatelů, pozn. red.). Twitter má obrovský potenciál — těším se na spolupráci se společností a komunitou uživatelů, abychom jej uvolnili."
Důležitost těchto vět dokládá i to, že tuto pasáž sám sdílel.