Berlín zakázal pronájem bytů přes Airbnb
Airbnb má problém. Berlín, jedno z nejvíce turistických měst Evropy, zakázal pronajímání bytů přes tuto populární službu.
Airbnb je platformou, která umožňuje získat krátkodobé ubytování v nemovitostech vlastněných obvykle soukromými osobami. Je často levnější alternativou k hotelům, mnohdy přitom nabízí větší úroveň komfortu a domácké prostředí k tomu. V Berlíně se to ale poněkud vymklo z rukou. Velké množství bytů v trendy čtvrtích jako Kreuzberg nebo Mitte se posunule do role stálých nabídek na Airbnb. Jejich majitelé si uvědomili, že, když dají cenu měsíčního pronájmu na Airbnb dvojnásobnou či trojnásobnou oproti obvyklé ceně klasického dlouhodobého pronájmu, vydělají si více a přitom budou stále konkurenceschopní ve srovnání s hotely. To je skvělá zpráva pro turisty, ale ne už tolik pro lidi, kteří chtějí v Berlíně bydlet nastálo. Takovéto praktiky totiž logicky omezují nabídku bytů ke klasickému bydlení a zároveň přispívají k zvyšování cenové hladiny nájmů.
„Je to nutný a rozumný nástroj bojující proti nedostatku bytů v Berlíně. Jsem plně odhodlán navrátit tyto byty (myšleno ty z Airbnb - pozn. red.) stávajícím a novým obyvatelům Berlína," uvedl pro portál Local.de vedoucí odboru městského rozvoje Andreas Geise. Odkazoval přitom na od 1. května 2016 platnou právní regulaci nazývanou Zweckentfremdungsverbot. Ta nezakazuje pronajímat na Airbnb zcela. Pronajímatelé dle ní ale mohou nabízet maximálně 50 % plochy svého bytu.
V Berlíně přespalo loni na 30,2 milionů turistů. Dle výzkumu společnosti GBI vytvářelo privátní ubytování „paralelní trh dalších 6,1 milionů" přespání za rok, tedy de facto sílu obsloužit šestinu turistů s touhou po noclehu v Berlíně. Není se tak čemu divit, že především novou regulací postižení pronajimatelé ji vidí jako podlehnutí hotelové lobby.
Reakce od Airbnb je velmi střízlivá. Mluvčí společnosti pro německý trh, Julian Trautwein, uvedl: „Berlíňané chtějí jasná a jednoduchá pravidla pro sdílení ubytování, aby mohli dál sdílet své domovy s hosty. Nadále budeme povzbuzovat berlínské politiky k tomu, aby naslouchali svým obyvatelům a následovali příkladu dalších velkých měst jako Paříž, Londýn, Amsterdam či Hamburg a vytvořili nová, jasná pravidla pro normální lidi, kteří sdílí své vlastní domovy."
Jmenované destinace došly společně s Airbnb k dohodě, která je povětšinou spojená s nějakou formou výběru turistické taxy za přespání (například v Paříži to je 1,5 euro za noc - pozn. red.), mnohdy přitom také reguluje maximální délku pobytu. V Berlíně se snažili omezit pronájmy přes Airbnb již dříve. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z února 2015 například usnadňuje majitelům bytů vykazovat z nich nájemníky, kteří tajně pronajímají byty dál přes Airbnb. Tento nový přístup je ovšem o poznání tvrdší formou právní úpravy. Těm, co ji poruší, hrozí pokuta až ve výši 100 tisíc euro.
Zdroje: Local.de, Investopedia