České dráhy zkouší In Kartu v mobilu
Zdroj: YouTube / České dráhy
Málokterá organizace bojuje se svou elektronizací tak neohrabaně jako České dráhy. I u nich ovšem dochází k pokroku. Držitelé zákaznických In Karet budou moci využít místo jejich fyzické podoby tzv. virtuální In Kartu uloženou v chytrém telefonu. Testovací fáze začíná dnes 8. ledna.
Plastové zákaznické In Karty mají nevýhodu v tom, že je jejich platnost fyzicky omezená. U virtuální karty bude daná jenom délkou platnosti zakoupené slevy. V nabídce je přitom nejčastěji využívaná In Karta 25, ale i In Karta 50 a In Karta 100 — všechny s možností zakoupení na 1 a 3 roky. K vytvoření virtuální In Karty je nutné mít nainstalovanou aplikaci Můj vlak pro Android nebo iOS a také mít registrovaný uživatelský účet na portálu ČD.
Představení aplikace Můj Vlak
České dráhy umožňují elektronický nákup jízdenek už mnoho let. Kdysi otřesnou uživatelskou zkušenost při nákupu z webu již před časem značně vylepšila právě mobilní aplikace Můj Vlak. Její jediné nedostatky jsou spojené s platbou. Nelze v ní uložit platební kartu a od vyplňování 23 charakterů z embosované karty při snaze zaplatit jízdenku vás neuchrání ani fakt, že na fyzickou In Kartu si lze nahrát peníze. Toto bohužel nenapravuje virtuální In Karta, její funkcí je jen ověření toho, že identita cestujícího je spojená se zákaznickou slevou.
Pro trochu kontextu: České dráhy vyžadují při uplatnění elektronicky zakoupené jízdenky bez slev zároveň předložení průkazu totožnosti s fotografií, který potvrdí vaši identitu (její vyplnění je podmínkou nákupu). Jinak je jízdenka neplatná, a to přestože na nádraží u okénka klidně můžete takovou jízdenku zakoupit a pak ji třeba někomu dát. Toto nepochopitelné nařízení trvá od možnosti elektronického nákupu jízdenky. Virtuální In Karta je tak i ve své omezené funkčnosti — na poměry Českých drah — vítězstvím zdravého rozumu a malou revolucí. Buďme za to rádi.
Jak si pořídit virtuální In Kartu
Kompletní podmínky spojené s VIK naleznete zde. |