Igelitová taška na titulní straně National Geographic vyzývá k boji proti znečišťování planety
Světoznámý měsíčník National Geographic přináší svým čtenářům už 130 let informace o vzdálených národech a jejich kulturách, unikátních přírodních jevech i novinkách z oblasti vědy a techniky. Každou reportáž i článek doprovází exkluzivní obrazový materiál, kterým je měsíčník proslulý. Dostat se na jeho titulní stranu je pak snem snad každého fotografa. Fotografie na titulní straně jsou pečlivě vybírány s cílem zaujmout čtenáře na první pohled. Tématem vždy korespondují s aktuálními globálními problémy nebo tématem samotného čísla. Přesně tak je tomu i v případě červnového čísla zaměřeného na znečišťování oceánů.
To, co se na první zběžný pohled jeví jako běžná fotografie ledovce, se při bližším promění v obrácenou igelitovou tašku, vykukující nad hladinou oceánu. Smutný obrázek doplňuje titulek „Planet or plastic”, s podtitulkem „Každý rok skončí v oceánu 8 milionů tun plastového odpadu. A to je jen špička ledovce.”
Autorem fotografie je mexický umělec Jorge Gamboa. Ten za ni získal první místo v kategorii politických a sociálních témat v rámci Bienal del Cartel de Bolivia 2017. Fotografie sklízela úspěchy také na sociálních sítích, kde ji sdílelo mimo jiné mnoho celebrit.
Fotografie je umělecky velmi zdařilým vyobrazením škod, které člověk na planetě páchá plastovým odpadem. Červnový National Geographic se snaží zvýšit povědomí o problému a snížit množství odpadu, který končí v oceánech. V čísle se můžete dočíst, že z 9 miliard tun plastu vytvořeného během minulém století se více než 6,9 miliard proměnilo v plastový odpad. 6,3 miliard z něj potom nebylo nikdy recyklováno. Podle hrubých odhadů Jenny Jambeck z univerzity v Georgii skončí v oceánu každoročně mezi 5,3 až 14 miliony tun plastu, a to jen z pobřežních oblastí převážně v Asii. Tato čísla jsou doprovázena emotivním obrazovým materiálem od fotografů Johna Cancalosiho, Randyho Olsona, Abdula Hakima a dalších.
Podle mnohých se jedná o jednu z nejzdařilejších titulních stran časopisu za celou dobu jeho existence. Až doposud držela prvenství mezi titulními stranami ta z června roku 1985, která představuje portrét malé afgánské dívky s uhrančivým pohledem.
Doufejme tedy, že nezůstane jen u liků na sociálních sítích a že červnové číslo National Geographic skutečně napomůže boji proti plýtvání plasty a znečišťování oceánů.
Zdroje: lacriaturacreativa.com, metro.co.uk, nationalgeographic.com