Jaké jsou plány Elona Muska s Twitterem? Zpětinásobit příjmy i zrušit ban Donalda Trumpa
Koncem dubna nejbohatší muž světa a CEO společností Tesla a SpaceX, Elon Musk, přidal do svého majetkového portfolia i Twitter. Sociální médium koupil za 44 miliard dolarů. Prvně si pořídil v březnu 9,2 % akcií společnosti, aby se pak pokusil o plné ovládnutí společnosti. V jednom z dokumentů poskytnutých Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) přiblížil motivaci za touto snahou:
„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii... Od doby, kdy jsem investoval, si však uvědomuji, že společnost v současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost."
Nelze z toho ovšem usuzovat, co má Musk za podrobnější plány. Od té doby naštěstí své záměry více objasnil. Investorům představil svůj program, v němž nastínil své velké plány pro Twitter a jeho finanční cíle. Níže se dozvíte, jak si představuje sociální síť v následujících letech.
1. Zvýšit příjmy na 26,4 miliardy dolarů
Elon Musk tvrdí, že do roku 2028 zvýší roční příjmy Twitteru z loňských 5 miliard dolarů na 26,4 miliardy.
2. Snížit závislost Twitteru na reklamě na méně než 50 % příjmů
Pod vedením Muska by se měl podíl reklamy na celkových příjmech snížit z přibližně 90 % v roce 2020 na 45 %. V roce 2028 by reklama měla generovat příjmy ve výši 12 miliard dolarů a předplatné téměř 10 miliard dolarů. Další příjmy by pocházely například z licencování dat nebo monetizace, například z poplatku za používání Twitteru pro komerční účely.
3. Vyprodukovat 15 milionů dolarů příjmů z podnikání v oblasti plateb
Twitter by měl v roce 2023 získat 15 milionů dolarů z podnikání v oblasti plateb. Do roku 2028 by měly tržby vzrůst až na přibližně 1,3 miliardy dolarů. Dnešní podnikání společnosti v oblasti plateb, které zahrnuje spropitné a nákupy, je zanedbatelné. Objevily se spekulace, že by Musk mohl zavést platební funkce na Twitteru vzhledem k tomu, že pomohl popularizovat službu PayPal.
4. Zvýšit průměrnou tržbu na uživatele o 5,39 USD
Musk předpokládá, že do roku 2028 může zvýšit průměrnou tržbu za uživatele Twitteru z loňských 24,83 USD na 30,22 USD.
5. Do roku 2028 dosáhnout 931 milionů uživatelů
Musk chce zvýšit počet uživatelů Twitteru ze současných 217 milionů aktivních uživatelů denně na téměř 600 milionů v roce 2025 a 931 milionů v roce 2028. Většina tohoto růstu bude pocházet z podnikání Twitteru podporovaného reklamou, včetně služby Twitter Blue, za kterou uživatelé platí 3 dolary měsíčně, aby si mohli přizpůsobit své prostředí v aplikaci. Musk očekává, že v roce 2025 bude Twitter Blue využívat 69 milionů uživatelů a v roce 2028 159 milionů.
6. Do roku 2028 mít 104 milionů předplatitelů záhadného projektu X
V odhadech celkového počtu uživatelů jsou zahrnutí i předplatitelé nového produktu s názvem X Subscribers, který by měl mít v roce 2028 104 milionů uživatelů. Není zatím známo, co projekt X je, ale Elon Musk naznačil, že na Twitteru zavede službu bez reklam. Produkt X Subscribers se objeví nejspíše příští rok a v prvním roce by měl mít 9 milionů uživatelů.
7. Přijmout 3 600 zaměstnanců
Musk předpokládá, že do roku 2025 bude mít Twitter 11 072 zaměstnanců. To by byl značný růst z dnešních přibližně 7 500. Mezitím však Musk očekává, že počet zaměstnanců bude také kolísat. V roce 2022 se zvýší na 9 225, v roce 2023 klesne na 8 332 a poté se opět zvýší. Musk pravděpodobně v rámci svého převzetí propustí zaměstnance, než přivede nové talenty v oblasti vývoje. Očekává se také, že náklady na odměny na základě akcií vzrostou do roku 2028 na něco málo přes 3 miliardy dolarů z 914 milionů dolarů v roce 2022.
Jestli se neuvěřitelné plány Elona Muska podaří, je zatím ve hvězdách. Možná ale existuje cesta, kterou zatím nikdo jiný nevidí. Je možné, že po jeho nástupu do čela Twitteru zažije renesanci. Elon Musk už v minulosti opakovaně překvapil všechny své odpůrce.
Edit 12. 5. :
Elon Musk se navíc nechal slyšet pro The Financial Times, že trvalý ban pro účet Donalda Trumpa byl chybou. Naštvalo to dle něj velkou část USA a stejně mu to nesebralo jeho hlas. Zároveň prozradil, že až skutečně ovládne Twitter, umožní Trumpovi, aby svůj účet opět používal. Popravdě je to logické a plně v souladu s tím, že snahu o vrácení svobody slova na Twitter, citoval Musk jako jeden z hlavních důvodů, proč nad ním chce mít kontrolu. I proto o tomto kroku média spekulovala od počátku Muskova veřejně vyjádřeného zájmu vlastnit Twitter. Exprezident USA Trump se v tu době nechal slyšet, že má svou (nikterak excelující) sociální síť Truth Social a nikam se vracet nehodlá. Truth Social ovšem paběrkuje a ani Trump na ní není moc aktivní, takže bychom toto vyjádření nebrali příliš vážně.
Zdroje: New York Times, Business Insider, Social Media Today