Kamera Lytro Cinema může znamenat revoluci ve videoprodukci

14. 4. 2016 | Petr Michl
Zapomeňte na green screen. Technologie Lytro Cinema je schopna oddělovat objekty od pozadí i bez něj. Navíc umožňuje v postprodukci měnit úhel natáčení kamery, zaostření a hloubku ostrosti.

 

Mnoho videí se dnes dělá před zeleným plátnem, tak aby bylo možné potom natočené lidi či objekty dosadit do jakéhokoliv prostředí, které vás napadne. Společnost Lytro, jež před dvěma lety přišla s inovativním způsobem pořizování statických snímků, se nyní pouští i do videa. Její kamera Lytro Cinema by měla být schopna natočit video jako před zeleným plátnem, aniž by bylo skutečně použito.

Podobně jako u její technologie spojené s fotografiemi spočívá i v tomto případě kouzlo v možnosti upravovat hloubku ostrosti i poté, co byl záběr pořízen. A to také umožňuje zachytit scénu jen do určité vzdálenosti, odblokovat pozadí a dosadit jiné. Dosáhnout něčeho takového ve videu je výrazně složitější. Lytro Cinema zachycuje detailní data o úhlu a směru světla v každém záběru. To umožňuje upravovat hloubku, ale i ostrost videa a konkrétních objektů ve scéně i posléze. Tato inovace je vskutku revoluční. Dosud totiž platilo, že filmaři měli v rukách to, co vzniklo při natáčení. S Lytro Cinema mohou měnit i původní materiál, de facto scény znovu přetáčet u obrazovky počítače.

Další výhodou má být také snadnější integrace CGI prvků. Výsledek tradiční filmařiny je 2D, zatímco počítačová grafika se pohybuje ve 3D prostoru. S Lytro Cinema lze oba světy jednodušeji propojit.

Vedoucí oddělení zabývající se videem v Lytro, John Karafin, uvedl v tiskové zprávě:

Lytro Cinema překonává fyzické možnosti tradičního natáčení a umožňuje filmařům zachytit záběry, které byly dosud nemožné. Díky bohatému setu dat a hloubce informací jsme schopni ovládací prvky kamery virtualizovat. To znamená, že rozhodnutí, která byla dosud dělána při natáčení — jako zaostření a hloubka pole ostrosti — mohou být nyní provedeny s pomocí počítače."



Na obrázku a videu níže můžete vidět původní natočený materiál, hloubku ostrosti končící u postav v popředí, odstranění pozadí a jeho nahrazení modrou oblohou.

Postprodukční možnosti jsou ale mnohem rozsáhlejší. Dodatečně je možné měnit i úhel kamery, počet snímků za vteřinu či nastavení závěrky. Počet snímků za sekundu a nastavení závěrky jde měnit nejen pro celé video, ale i pro jednotlivé objekty v něm. Můžete tak například rozmazat pohyb kulečníkové koule, zatímco zbytek scény bude mít primární nastavení.

Dle Lytro má kamera čip s dosud nejvyšším rozlišením vůbec se schopností zachytit rozlišení 744 RAW megapixelů při 300 snímcích za vteřinu.

Lytro Cinema má být k dispozici na konci letošního roku.  Cena nebude z nejlevnějších, za kameru s postprodukčním softwarem si Lytro řekne o 125 tisíc dolarů (přes 3 miliony korun). Její fotoaparát měl přes nižší rozlišení také schopnosti měnící hru. Nestal se ale prodejním hitem, protože nenabídl dostatečné rozlišení pro profesionály a poloprofesionály a také jelikož je smutnou pravdou, že většině lidí dnes stačí pořizovat snímky na mobil. Nákladné videoprodukce mohou nicméně schopnosti Lytro Cinema využít, mimo jiné i proto, že by tato kamera mohla ve výsledku ušetřit tvůrcům peníze.

Kam dál?


Chcete vědět, proč produkce často i krátkých videích stojí statisíce? Natáčení není zase tak jednoduché. Rozklad nákladů při tvorbě videa naleznete v článku „Co za to?" aneb Kolik stojí video.

Štítky dokumentu: Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: