New Media Inspiration 2018: Komu pomůže umělá inteligence, a koho zničí?
Sedmý ročník konference New Media Inspiration, kteru pořádá Tuesday Business Network se zaměří na umělou inteligenci. V sedmi sálech bude nad tímto tématem fabulovat více než 20 řečníků – mezi nimi například David Černý (Ústav státu a práva AV ČR), Jiří Dobeš (GoodAI Applied) či Jiří Wiedermann (Ústav informatiky AV ČR). Konference se příhodně koná na půdě ČVUT.
Konference se pokusí propojit akademiky s praktiky z komerčního sektoru. Program je rozdělen do tří paralelních bloků – akademický sál, business sál a SNM sál (sociální sítě). Je tedy dobré na konferenci vyrazit alespoň ve dvou, aby vám neutekly zajímavé informace z vedlejší přednášky.
Akademický sál
Úvodní slovo v akademickém sále bude mít Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistky, který působil i jako vedoucí výzkumu ve společnosti Socialbakers. Středobodem jeho práce je symbolická analýza, resp. strojová analýza přirozeného jazyka.
Rozhodně nezaspěte – v 9:15 totiž na pódiu vystoupí Jan Šedivý z ČVUT CIIRC, který vede tým studentů, jejichž projekt Alquist (konverzační bot) se dostal až do finále soutěže Amazon The Alexa Prize. Na přednášce bude i ukázka konverzace s Alquistem.
Jiří Dobeš prozradí, jak lze ML/AI využít k řešení praktických problémů v obchodu – třeba „jak klasifikovat visuální čistotu diamantů pomocí konvoluční neuronové sítě“. O praktickém využití bude mluvit (mimo jiné) i Jiří Materna, který posledních sedm let pracoval jako vedoucí výzkumného oddělení Seznam.cz, a posluchače seznámí s pro a proti umělé inteligence.
Po obědě v akademickém sále David Černý (Ústav státu a práva AV ČR) promluví na kontroverzí téma: Práva robotů. Jaká jsou vlastně kritéria definující bytost hodnou začlenění do morální komunity? Odpověď (snad) zjistíte kolem druhé hodiny odpolední.
Business sál
Ačkoliv je přesný program stále aktualizovaný, mezi prvními přednášejícími by měla být kolegyně Davida Černého, vědecká pracovnice z Ústavu státu a práva AV ČR, Alžběta Krausová, která se zaměří na problematiku ochrany osobních údajů, resp. co všechno si o nás umělá inteligence ukládá, a zda to nebude moci použít proti nám.
Jan Hovorka z Pocket Virtuality se zamyslí nad tím, zda námi umělá inteligence a „umělointeligentní asistenti“ nebudou manipulovat, a zda neztratíme kontakt s realitou. Ondřej Veselý (Kiwi.com) přinese vhled do své práce pro Evropskou komisi, ale také jak strojové učení pomáhá v e-commerce.
Co umělá inteligence vlastně umí? Jak se učí a k čemu se využívá? O tom promluví Prof. RNDr. Jiří Wiedermann, DrSc. z Ústavu informatiky AV ČR.
SNM sál
V sále věnovaném sociálním sítím se bude začínat Goffmanovou teorií, která říká, že všichni hrajeme divadlo. Lucie Merunková (1. pozitivní) vysvětlí, jak lze tuto teorii implementovat v prostředí sociálních sítí, co motivuje ke sdílení a jaký obsah generuje nejvíce reakcí.
Karel Piorecký z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zamyslí nad počítačově generovanými texty a jejich vlivem na literaturu. Věděli jste, že AI už umí napsat báseň, o které byste mysleli, že je dílem člověka?
Z kontroverzních témat se objeví autonomní zbraně a jejich regulace. Tématu se ujal Jan Hubík z Paralelní Polis, který se zajímá o kryptoměny. Upozorní na nebezpečí decentralizovaných sítí a navrhne využití autonomních strojů.
Konference bude zakončena v akademickém sále odpověďmi na dotazy diváků – v panelu bude Adam Hrubý (Freelance HRUBY), Vojta Roček (Business Intelligence Stries) a Petr Šimeček (Fouder Keboola).
Kde: Fakulta stavební ČVUT, Thákurova 7/2077, Praha 6
Kdy: sobota 3. března 2018 (9:00-16:20)
Prohlédněte si celý program a zaregistrujte se přímo na stránkách konference.