Obama se v satirické show snažil oslovit mladé voliče
Barrack Obama, zdroj: www.wikipedia.org |
Americký prezident Barack Obama se v noci na dnešek jen několik dní před klíčovými volbami do Kongresu snažil oslovit mladé voliče, kteří mu v roce 2008 výrazně pomohli k zisku úřadu. Jako vůbec první šéf Bílého domu tak vystoupil v satirické show Jona Stewarta. Před populárním komikem, kterého tento týden server AskMen.com vyhlásil nejvlivnějším mužem současné Ameriky, podobně jako v celé dosavadní předvolební kampani hlavně hájil svou politiku.
Liberální Stewart se všeobecně ve Spojených státech považuje za Obamova příznivce. Když tak v minulosti začal současného prezidenta kritizovat, považovalo se to za známku toho, že obliba 44. hlavy Spojených států skutečně začíná upadat. Komik si dělal legraci například z toho, že prezident navzdory silné demokratické převaze v Kongresu svůj program prosazuje jen s obtížemi. I nyní se jej zeptal, zda jeho legislativní úspěchy nebyly příliš "rozpačité".
"Jone, mám tvůj pořad rád, ale v tomto s tebou hluboce nesouhlasím, s tou představou, že (například) reforma zdravotní péče byla rozpačitá," namítl Obama. Zopakoval přitom slova, jež během kampaně pronášel neustále. Změnu, kterou sliboval Američanům v úspěšné prezidentské kampani, podle něj nelze očekávat přes noc, ale lze si ji zasloužit jen prací a trpělivostí.
"Znovu a znovu se nám dařilo prosazovat věci, které každý den mění životy obyvatel. To se teď zdá málo?" uvedl Obama v reakci na Stewartovy otázky ohledně rozporu mezi jeho sliby a realitou. Prezident zdůraznil, že po reformě zdravotnictví a finančního sektoru se ve zbývajících dvou letech v úřadu hodlá zaměřit na ekologickou reformu energetiky a imigrace.
Očekává se nicméně, že demokraté ve volbách, které připadají na 2. listopadu, utrpí porážku. Obamovy priority by pak musely doznat změn, republikáni totiž například s reformou energetiky, jež by v USA měla zavést emisní povolenky, nesouhlasí. Pokud se tak vyplní předvolební průzkumy, bude jim prezident muset vyjít vstříc, jinak zřejmě americkou politiku čeká bolestivý pat.
Šéf Bílého domu se proto v posledních týdnech před volbami usilovně snaží zvrátit nepříznivý vývoj preferencí demokratů. Součástí této snahy byla i účast ve Stewartově respektovaném pořadu, který ve Spojených státech do značné míry supluje seriózní žurnalistiku, když klade nepříjemné otázky, jež se jinak v médiích neobjevují.
Jeho pořad vysílaný ve všední dny na kanálu Comedy Central v průměru sleduje kolem 3,6 milionu lidí. Naprostá většina z nich spadá do věkové kategorie 18 - 49 let. Právě je se Obama snažil oslovit. Na to, zda jde o dobrou strategii, přitom ve Spojených státech panují rozdílné názory.
Například komentátor bulvárního deníku New York Daily News dopředu označil prezidentovo vystoupení v takovém typu pořadu za něco, co znevažuje značku "Obama". Podle prezidentova mluvčího Roberta Gibbse ale šlo o legitimní způsob, jak oslovit voliče. "Samozřejmě existuje skupina voličů, kteří se na pořad dívají, a jde tak o dobré místo, kde je můžeme oslovit," podotkl.
Obama své vystoupení v Stewartově pořadu pojal převážně vážně. Mezi několik lehčích momentů patřil okamžik, kdy prezident výkon svého odcházejícího ekonomického poradce Lawrence Summerse pochválil za "zatraceně dobrý kus práce". Stewart se v tom okamžiku naoko zarazil. Právě takhle kdysi po hurikánu Katrina ocenil předchozí prezident George Bush šéfa vládní záchranné agentury FEMA Michaela Browna, jenž viděno dnešníma očima situaci nezvládl. Obama ale komika rychle ujistil, že šlo o úmyslnou narážku.