Přijde ban? Návrh zákona hrozícího zákazem TikToku v USA prošel Sněmovnou zcela suverénně
Zdroj: Stock photos on Shutterstock
Až tak jednoznačný výsledek se snad ani nečekal. Návrh zákona namířený přímo proti Tiktoku prošel v USA Sněmovnou reprezentantů v poměru 352:65. Pokud ho schválí Senát a prezident Biden, dá zákon vlastníkovi TikToku, společnosti ByteDance, 6 měsíců na to, aby se sociální sítě zbavila a prodala ji někomu z USA. Pokud se tak nestane, aplikace na území Spojených států končí. Joe Biden přitom podpis minulý týden přislíbil.
Američtí zákonodárci považují TikTok za hrozbu kvůli tomu, že ho vlastní čínská společnost ByteDance. Ví se, že čínská vláda si u čínských společností může vyžádat přístup k uživatelským datům. Zákonodárci nicméně nikdy nepředložili nezvratné důkazy, že se tak stalo.
1. strana návrh zákonu nenechává nikoho na pochybách. Je tu pro odstřel TikToku. Zdroj: house.gov
Případ se sledováním amerických novinářů z roku 2022 (viz šedivý box níže) ovšem ukazuje, že v rukou čínské vlády mohou být využita způsobem, který by většinu lidí ze západního civilizačního okruhu ani nenapadl. TikTok pro změnu říká, že data o amerických uživatelích uchovává v serverech na americké půdě a že do tohoto řešení nazvaného Project Texas (vyvolaného předchozími hrozbami zákazu) investoval 1,5 mliardy dolarů. Podle předkladatelů zákona a zjištění The Wall Street Journal ovšem tento systém nechrání data Američanů dostatečně.
To, co si předkladatelé zákona o TikToku myslí, prozradil republikánský předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro Čínu, Mike Gallagher už loni, když uvedl:
„TikTok je digitální fentanyl, který způsobuje závislost Američanů, shromažďuje hromady jejich dat a cenzuruje jejich zprávy. Je to také stále mocnější mediální společnost, kterou vlastní ByteDance, jež v konečném důsledku podléhá Komunistické straně Číny – hlavnímu protivníkovi Ameriky.
Povolit aplikaci, aby nadále působila v USA, by bylo stejné, jako kdybychom za studené války dovolili SSSR koupit New York Times, Washington Post a hlavní televizní stanice. Žádná země, která má byť jen minimální zájem o vlastní bezpečnost, by něco takového nedovolila, a proto je načase zakázat TikTok a všechny ostatní aplikace ovládané ČKS, než bude pozdě."
TikTok vyvolal protesty uživatelů, pravděpodobně se to obrátilo proti němu
TikTok v posledním týdnu udělal vše proto, aby na svou podporu mobilizoval své uživatele, kterých je v USA nezanedbatelných 170 milionů. Těm zobrazoval pop-upy přes celou obrazovku, aby volali svým zástupcům ve Sněmovně reprezentantů na podporu TikToku. Před Kapitolem byly dokonce pořádány demonstrace.
Kancelář floridského kongresmana Neala Dunna sdělila BBC, že obdržela více než 900 hovorů od TikTokerů, „z nichž mnohé byly od zranitelných děti školního věku". Přímo pak uvedla:
„Toto úsilí ByteDance potvrdilo obavy kongresmana. Americké telefony byly geolokačně zaměřeny a uživatelé TikToku byli z platformy zablokováni, dokud nezavolali svým členům Kongresu. Společnost ByteDance použila tuto aplikaci jako zbraň proti Americe, a právě proto kongresman toto opatření podporuje."
Na pop-upu při spuštění aplikace bylo jediné funkční tlačítko Call Now, což představuje skutečně nevídaný nátlak. Na druhou stranu při vypnutí aplikace a opětovném zapnutí se do ní prý už uživatelé dostali. Je ale zřejmé, že masová výzva podobného typu je bezprecedentní. BBC informuje o dalších telefonátech jiným zástupcům Sněmovny, kdy volající teenageři vyhrožovali, že spáchají sebevraždu, pokud přijdou o TikTok. Záznamy z jednání amerických zákonodárců například se CEO TikToku, Shou Zi Chewem, ale i třeba s Markem Zuckerbergem ukazují, jak řada z nich přistupuje k sociálním médiím a priori s nedůvěrou. Podobné zážitky musely tento sentiment jenom posílit.
Najít kupce nebude snadné
Způsob, jakým návrh legislativy prošel ve Sněmovně reprezentantů, naznačuje, že toto je jeden z mála zákonů, na kterém se shodnou republikáni i demokrati skutečně masově. Předpokládáme, že proto jednoduše projde i v Senátu. Prezident Joe Biden pak jeho podpis přislíbil.
ByteDance bude muset získat souhlas k prodeji od čínských úřadů, přičemž se zdá, že ty jsou k tomu odmítavé. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin prohlásil, že tento krok se „USA vymstí".
V situacích, kdy někdo musí prodat, jde cenovku obvykle pod tržní hodnotu. I tak to nebude nic levného. Valuace společnosti ByteDance loni dosáhla 223,5 miliard amerických dolarů. Jen příjmy TikToku v USA činily 8,6 miliard dolarů.
Ne mnoho subjektů má tak peníze na podobnou transakci a poté expertízu na řízení sociálního média. Lze přitom předpokládat, že aktuální američtí technologičtí giganti by dostali hned na začátku stopku od antimonopolních úřadů.
Realizace toho, co návrh zákona předpokládá, tak bude v praxi velmi komplikovaná.
Sledování dat a polohy kritických novinářek a novinářů TikTokem mělo napomoci k odhalení jejich zdrojů
TikToku ve své obraně uvádí, že pro ochranu amerických uživatelů udělal dost. Skladuje data o nich na americké půdě a údajně jimi nemůžu procházet na individuální úrovni. Například dle předsedy Federální komise pro komunikaci (FCC, Federal Communications Commission) Brendana Carra to nestačí. Do značné míry to potvrdil odhalený skandál z prosince 2022. Ten ukázal, že TikTok dokáže operovat na individuální uživatelské úrovni, která naznačuje špionáž a snahu vypátrat nepohodlné zdroje novinářů za účelem, kterým jistě nebude jejich pochválení. O co přesně šlo? V ByteDance prověřovali IP adresy a fyzický pohyb novinářek a novinářů, kteří psali kriticky o TikToku, potažmo ByteDance. Šlo například o bývalou reportérku portálu BuzzFeed, Emily Baker-White, a reportérku Financial Times, Cristinu Criddle. Cílem přitom bylo zjistit, zda se nacházeli na stejném místě jako zaměstnanci ByteDance podezřelí z úniku důvěrných informací. Toto odhalení přinesl Forbes s tím, že bylo sledováno i několik novinářů z jeho redakce. Společnost ByteDance kategoricky popřela obvinění a tvrdila, že „nemůže sledovat americké uživatele způsobem, který je v článku naznačen". Navíc dodala, že TikTok nikdy nebyl použit k „cílení" na žádné „členy americké vlády, aktivisty, veřejné činitele nebo novináře". Zároveň ale propustila 4 zaměstnance, kteří měli být se zmíněným sledováním spojeni. Tvrzení ByteDance jsou i proto nyní považována za nepravdivá. List Financial Times uvedl ve svém prohlášení, že „špehování reportérů, zasahování do jejich práce nebo zastrašování jejich zdrojů je zcela nepřijatelné…" Mluvčí BuzzFeed News Lizzie Grams řekla, že společnost je touto zprávou hluboce znepokojena, a prohlásila, že ukazuje „zjevnou neúctu k soukromí a právům novinářů i uživatelů TikToku".
|