Sociální sítě ohrožují pracovní klid v době volna
Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu |
Nadcházející léto a doba dovolených pravděpodobně poukáže na další z problematických aspektů sociálních sítí. Stále větší zahušťování sociálních vazeb, které nás propojilo nejen se členy naší rodiny, ale i se spolupracovníky a přímými nadřízenými, by podle prohlášení některých specialistů mohlo ukázat svoji odvrácenou tvář.
Podle několika britských a amerických průzkumů se totiž rozmáhá fenomén still-online pracovníků - tedy těch, kteří jsou nuceni řešit pracovní problémy i v době svých dovolených.
"Mnohdy se stačí pouze připojit na internet a už s námi komunikují partneři z business života," uvádí se například v anotaci průzkumu společnosti InterCall, který se zabýval konektivitou britských pracovníků. "E-maily, instant messengery a nyní nově i sociální sítě, to jsou komunikační kanály, které se v současnosti stávají synonymem pro výraz být online." Jakmile se zaměstnanec v době svého volna připojí, může být kontaktován kterýmkoli ze svých kolegů a požádán o vyřešení byť drobného pracovního problému. A lidé nemají často sílu odmítnout - strach ze ztráty práce je příliš veliký.
Někteří na dovolenou odjíždějí již s vědomím, že musí být v případě nutnosti k sehnání. Sociální sítě tak průkazně přispívají k pomalejšímu odbourávání pracovního stresu a k rychlejšímu nástupu syndromu vyhoření.
Fenomén still-online pracovníků se logicky nejvíce rozmáhá především v cílové skupině 18 - 30 let, překvapivě se nevyhýbá ani pracovníkům mezi 30 - 39 lety. Zcela se naopak vyhýbá pracovníkům od šedesáti let výš. Podle specialistů je jediným řešením jasné deklarování "odstřižení" od online světa v době své dovolené a svědomité dodržování této zásady.