Sora je venku. Mnohokrát odkládané uvedení AI video nástroje od OpenAI je tady
Zdroj: Sora.com
Už se zdálo, že to nikdy nepřijde. Společnost OpenAI namlsala už v únoru veřejnost trailerem s ukázkou toho, co má její AI video nástroj umět. Poté se ale dlouho odmlčela. Později uvedla s odkazem na tak vysokou realističnost výstupu, že raději uvedení odloží až po amerických prezidentských volbách, aby je neovlivnil příliš velký výskyt genAI deepfake videí. Nyní je Sora konečně tady.
OpenAI uvádí Sora Turbo, rychlejší a bezpečnější verzi toho, co jsme mohli vidět v únoru jen náznakem.
Uživatelé mohou vytvářet videa v rozlišení až 1080p, dlouhá až 20 sekund a v širokoúhlém, vertikálním nebo čtvercovém poměru stran.
Jako prvotní vstup lze použít i vlastní zdroje, které můžete rozšířit, remixovat a míchat, nebo generovat zcela nový obsah s pomocí textových promptů. Sora k tomu uvádí:
„Vyvinuli jsme nová rozhraní, která usnadňují podněty pro aplikaci Sora s textem, obrázky a videi. Náš nástroj storyboard umožňuje uživatelům přesně specifikovat vstupy pro každý snímek. Máme také kanály Featured a Recent, které jsou neustále aktualizovány výtvory od komunity.“
Přiblížení schopností nástroje poskytnou ukázková videa funkcí, nově dostupná na YouTube kanále OpenAI. Níže naleznete část z nich. Ukazují, že Sora staví na kontrole procesu tvorby videa. Silná je i funkce Remix, která dokáže nahradit objekty ve videu jinými.
Za pozornost stojí i povídání Sama Altmana s lidmi stojícími za vývojem nástroje.
Omezení
Přes velmi dlouhý proces ladění genAI nástroje přiznává OpenAI, že má své omezení. Často generuje nerealistickou fyziku (pohyb objektů, pozn. red.) a má problémy se složitými akcemi po dlouhou dobu. Některé limity jsou pak záměrné a defaultní. OpenAI k tomu říká:
„Všechna videa generovaná Sorou jsou opatřena metadaty C2PA (otevře se v novém okně), která identifikují, že video pochází ze Sory, aby byla zajištěna transparentnost, a mohou být použita k ověření původu. Ačkoli je to nedokonalé, přidali jsme ochranná opatření, jako jsou viditelné vodoznaky ve výchozím nastavení, a vytvořili jsme interní vyhledávací nástroj, který používá technické atributy generací, aby pomohl ověřit, zda obsah pochází ze Sory.
Dnes blokujeme obzvláště škodlivé formy zneužití, jako jsou materiály se sexuálním zneužíváním dětí a sexuální deepfakes. Nahrávání osob bude při spuštění omezeno, ale hodláme tuto funkci rozšířit na více uživatelů, jak budeme zdokonalovat naše zmírňování deepfakes. Více informací o našem přístupu k bezpečnosti a monitorování si můžete přečíst v systémové kartě, stejně jako podrobnosti o našem úsilí v oblasti red teamingu.“
Cena a dostupnost
Sora je součástí účtu Plus bez dalších poplatků. Každý měsíc můžete vytvořit až 50 pětivteřinových videí v rozlišení 480p nebo méně videí v rozlišení 720p. Tedy je dostupný pro uživatele ChatGPT platící předplatné ve výši 20 dolarů měsíčně.
Zmíněné limity jsou ale skutečně spíše na vyzkoušení. Z toho pohledu pak začíná dávat smysl nedávno představený prémiový plán Pro za 200 dolarů měsíčně. S ním Sora nabídne 10x větší využití, vyšší rozlišení a delší dobu trvání generovaných videí. Je ale jasné, že i to může být pro ambicióznější tvůrce stále příliš omezující, OpenAI proto slibuje uvést další kategorie předplatného pro různmé typy uživatelů na začátku příštího roku.
Nástroj je již nyní dostupný Sora.com. V tuto chvíli bohužel ne pro český trh, stejně jako pro Velkou Británii a EU obecně. OpenAI uvedla, že pracuje na zajištění souladu s místními předpisy a na řešení obav týkajících se bezpečnosti a etiky. Doufejme, že legislativní ladění bude trvat kratší dobu než třeba u sociální sítě Threads.