StarCube Show 2018: Hlavním vítězem se stala čerpadla na pomoc při povodních
Včera proběhlo vyhlašování cen mezinárodního akcelerátoru JIC Starcube. Jednalo se již o devátý ročník, který byl tentokrát zaměřený na hardware, internet věcí a ICT security. Divákům a mezinárodní porotě se představilo celkem 8 startupů, ze kterých bylo 5 soutěžních.
Celkem se vyhlašovaly 4 kategorie: cena publika People´s choice award, cena Hospodářských novin, cena technologických partnerů a JIC StarCube award. Zatímco v roce 2016 všechny kategorie ovládl pomocník skejťáků FOSH, letošní rok byl mnohem pestřejší a v každé kategorii zvítězil jiný startup.
Přehled vítězů letošní StarCube show
JIC StarCube award
Tuto hlavní cenu vyhlašoval Jan Vitula, zastupitel a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje. Vítězem se stal startup s názvem VORTEX systems. Jedná se o projekt speciálních vírových čerpadel, které mají odčerpávat vodu během povodní, a pomáhat tak například hasičům a záchranářům odčerpávat velké množství vody z domů, veřejných míst, apod.
Cílem VORTEX systems je pomocí 3D tisku a inovativního designu nabídnout řešení, která mají být užitečná při následcích klimatických změn.
Tomáš A. Murajda, CEO VORTEX systems během StarCube Bootcampu
Technology partners award
Vítězem této kategorie se staly Naumann Machines, které se specializují na robotizované mobilní úložné prostory. Tento ruský startup chce do korporací po celém světě dodávat inteligentní výdejní automaty, které designově i technicky pojmou jakýkoliv druh zboží. Může se jednat například o ochranné pracovní pomůcky a výdejní automat díky zabudovanmu softwaru pozná, přesně jaké produkty má danému člověku vydat. A pomocí automatizace tak chtějí zajistit život v efektivnějším a kreativnějším světě bez zbytečné rutiny.
Tým Naumann Machines během StarCube Bootcampu
Cena Hospodářských novin
Toto ocenění si odnesl startup s názvem Life Saving Bracelet. Svatopluk Blažej, autor projektu, s tímto nápadem přišel poté, co se sám dostal do situací, kdy byl se svými zdravotními potížemi odkázán na pomoc ostatních. Právě při ohrožení v takové situaci má pomoci chytrý náramek, který monitoruje stav konkrétní osoby, její dech, tepovou frekvenci, dokáže lokalizovat, kde se osoba nachází a v případě potřeby přivolá lékařskou pomoc.
Svatopluk Blažej během StarCube Bootcampu
People´s choice award
O vítězi této kategorie rozhodovali přítomní diváci. Ty nejvíce zaujal startup LETMEE, jehož cílem je přivést do pohostinství nový typ zábavy. Konkrétně střelbu laserovými zbraněmi. Součástí této aktivity mají být i předprogramované režimy, které zájemcům umožní vyzkoušet například střelbu při olympijském střeleckém závodě nebo na 5 biatlonových terčů.
StarCube tak i letos přinesl zajímavé projekty a zapojily se do něj startupy z České i Slovenské republiky, Ruska i Kosova. Všechny týmy během dvou měsíců načerpaly spoustu užitečných informací a získaly důležitou zpětnou vazbu od odborníků v oboru. Zástupci startupů si navíc během slavnostního večera vyzkoušeli prezentovat svůj projekt před stokami lidí v sále a současně odpovídali na otázky odborné poroty. Cesta k realizaci jejich nápadů a naplnění podnikatelského úspěchu bude ale ještě dlouhá. Již nyní k němu mají díky akcelerátoru JIC Starcube dobře našlápnuto.
Zdroj fotografií: JIC