Twitter si došlápl na Sputnik a Russia Today. Už na něm nesmí inzerovat
Twitter zakázal Russia Today a Sputnik inzerovat na jeho platformě. Důvodem má být zjištění, že obě ruská média se pokoušela skrze Twitter ovlivnit americké prezidentské volby.
Twitter k tomu konkrétně uvedl:
„Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě naše zpětného zkoumání amerických voleb v roce 2016 a závěrů tajných služeb USA říkajících, že Russia Today i Sputnik se pokusila ve jménu ruské vlády zasáhnout do voleb.“
Odvetou je, že nyní na něm nemohou Russia Today a Sputnik inzerovat, jejich účty ale nadále zůstávají aktivní. Twitter dále potvrdil, že z podobného jednání nepodezřívá žádná další média.
Následující tweet je od CEO Twitteru, Jacka Dorseyho.
Off-boarding advertising from all accounts owned by Russia Today (RT) and Sputnik.
— jack (@jack) 26. října 2017
We’re donating all projected earnings ($1.9mm) to support external research into the use of Twitter in elections, including use of malicious automation and misinformation. https://t.co/zIxfqqXCZr
Pokud vám toto přijde jako polovičatý krok, kterým se ve výsledku Twitter zase o tolik peněz nepřipraví, možná vás překvapí, že Russia Today dosud utratila za reklamy na Twitteru 1,9 milionu dolarů. Twitter přislíbil, že tuto částku investuje do výzkumu zabývajícího se jeho významem při volbách a také občanské angažovanosti.
Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simonyan odpověděla štiplavým tweetem vyjadřujícím rozčarování nad tím, že Twitter sám jí vedené médium v čase voleb povzbuzoval k tomu, aby do reklamy investovalo.
Hope @jack won’t forget to tell @congressdotgov how @Twitter pitched @RT_com to spend big $$s on US elex ad campaign. pic.twitter.com/7GqoEoSaY8
— Маргарита Симоньян (@M_Simonyan) 26. října 2017
Po zvolení aktuálního amerického prezidenta Donalda Trumpa přišlo rozčarování následované dohady o vlivu vlády Ruské federace na výsledek voleb. Ty poté potvrdila v lednu tohoto roku zveřejněná zpráva amerických tajných služeb. Jako semeniště falešných zpráv, které za daným účelem sloužily, byl označován primárně Facebook. Slyšení zástupů Twitteru před americkým Kongresem minulý měsíc nicméně naznačilo, že ani tato platforma v tomto ohledu i svém významu daleko nezaostávala. Ostatně Twitter je primárním mediálním rajónem Donalda Trumpa, kde má přes 41 milionů followerů. Je tak logické, že se mezi nimi najdou miliony jeho potenciálních voličů.
Russia Today je mezinárodní sítí ruské státní televize. Sputnik je pak dalším médiem náležícím pod vládou Ruské federace ovládanou organizaci Rusko Dnes (Rossija Segodňa), jeho obsah zaměřený primárně na neruské publikum zahrnuje rozhlasové vysílání i internetové portály, které provozuje ve více než 30 jazykových mutacích.
Zdroje: Techcrunch, NY Times, Twitter Blog