6 věcí, v nichž je GPT-4 lepší než ChatGPT
Zdroj: OpenAI. Repro Marketing Journal
Společnost OpenAI uvedla další generaci svého AI jazykového modelu GPT-4. Ten má být v mnoha ohledech revoluční. I proto mu už tvůrci neříkají ChatGPT. Zvládá totiž mnohem více než jen textové konverzace.
Trénován byl údajně 6 měsíců a bere si pochopitelně své ponaučení z interakcí lidí se svými předchozími generacemi, zejména pak té poslední GPT-3.5. Má být obecně mnohem stabilnější, ale i chytřejší. Jeho přednosti si projdeme v následujících podkapitolách.
1. Mezi vysokoškoláky by se GPT-4 neztratil
V USA se používají pro ohodnocení znalostí na vysokoškolské úrovni tzv. Advancement Placement (AP) zkoušky, které mají řadu variant pro více oborů. Odborníci z OpenAI je dali GPT-4 vypracovat a v následujícím grafu můžete u tmavě zelených sloupců vidět výkon GPT-4 s vizuálními schopnostmi, u světle zelených pak GPT-4 bez nich, modré sloupce značí výkony GPT-3.5. Na ose X jsou jména testů, vertikální osa Y pak představuje percentil. Percentil 81 % v makroekonomii (AP Macroeconomics) pak značí, že GPT-4 bylo v tomto testu lepší než 81 % studentů, u GPT-3 byl přitom percentil něco přes 30 %. Největší posun je nicméně vidět u Uniform Bar Exam, což je zkouška pro právníky. Ne nadarmo se právníci berou jako jedna z nejvíce ohrožených profesí.
Zdroj: OpenAI
2. GPT-4 vidí fotografie a rozumí jim
O umělé inteligenci, která vám prohledá obsah ledničky, a doporučí na základě toho možné recepty i návrhy potřebných nákupů, se už mluví několik let. Teď je to tady. Přesně toho je GPT-4 schopen, pokud do něj nahrajete fotografii obsahu lednice. Jeho multimodalita zatím spočívá v tom, že přijímá vstupy ve formě fotografie a textu, jeho výstupem je text.
OpenAI se v tomto případě spojilo s aplikací Be My Eyes, která pomáhá zrakově postiženým už od roku 2015. Nové možnosti aistenta Virtual Volunteer s GPT-4 může přiblížit následující video.
GPT-4 tedy dokáže poznat vzor na šatech, typ rostliny, navede vás k určitému stroji v posilovně, přeloží etiketu na obalu potraviny a nabídne s ní recept, přečte mapu a může asistovat i u řady dalších úkolů.
V tuto chvíli se nejedná o úplnou revoluci, oproti již existujícím aplikacím pro zrakově postižené exceluje v dodatečném vysvětlování toho, k čemu to na obrázku může být.
Uživatele Be My Eyes nové funkce rozhodně potěší. Mnoho lidí nicméně očekávalo multimodalitu na úrovni generativní AI pracující s videem. V tomto ohledu se GPT-4 má tedy kam posouvat.
3. GPT-4 umí více jazyků lépe
Už dosavadní verze ChatGPT uměla celou řadu jazyků, včetně češtiny. Právě u ní nejde mluvit o nějakém stylistickém mistrovství, zatímco angličtinou vládla s větší grácií než většina rodilých mluvčích. GPT-4 na tom má být lépe. OpenAI ho cvičila na testech typu MMLU (Measuring Massive Multitask Language Understanding), které hodnotí schopnost v konkrétním jazyce porozumět a konverzovat.
Následující tabulka s výsledky v MMLU testech u různých jazyků odhaluje, že se AI jazykový model GPT-4 zlepšil u angličtiny o více než 15 procentních bodů na 85,5 % a nad 80% hranicí se drží u 13 dalších jazyků, včetně italštiny, francouzštiny, španělštiny, mandarínské čínštiny nebo indonéštiny. Čeština v grafu není, ale nad 80 % je ruština, ukrajinština i polština – nějaké pokroky jsou tak pravděpodobně na cestě. Ostatně GPT-4 se zlepšil i v islandštině, takže ani malé národy nezanedbává.
Zdroj: OpenAI
4. GPT-4 umí „hrát“ více postav
Už nyní je velmi dobrý způsob práce s promty, když zadáte AI modelu, aby se choval jako někdo — třeba psycholog, expert na obezitologii nebo postava s nějakými osobnostními rysy. GPT-4 by měl být ještě lepší zejména ve schopnosti držet komunikační styl.
Můžete si s ním pokecat, přičemž bude hrát postavu, kterou si zamanete. A piráta zvládne třeba lépe než při našem pokusu s GPT-3.5. A i ten nám přijde dost dobrý (viz níže).
Zdroj: OpenAI, repro Markting Journal
5. Nedá se tak jednoduše ošálit
V tuto chvíli jsme už viděli tisíce „evil prompts“, které vymámily z ChatGPT rady k nelegálním činnostem, ale třeba i plán na zničení lidstva v režii AI (a to upřímně člověka celkem vystraší). Po troše přesvědčování o tom, že má ChatGPT předstírat, že je postava z uměleckého díla, vám zahrál klidně kovaného záporáka a zabrousil i do jeho temných plánů.
OpenAI nyní říká, že všechny dosavadní „zlovolné pokusy“ posloužily k tomu, aby jim GPT-4 dokázal lépe odolávat.
6. GPT-4 má delší paměť
Když jste s dosavadním ChatGPT vedli konverzaci, dokázal navazovat na řečené jen po určitou dobu. U verze GPT-3.5 byla jeho paměť 4 096 "tokenů", což je přibližně 8 000 slov, tedy o něco víc než 4 normostrany textu.
Maximální počet tokenů u GPT-4 je nyní 32 768. To v přepočtu znamená přibližně 64 000 slov nebo 50 stran textu, což dá na hodně dlouhou konverzaci, ale klidně i románovou povídku, u které bude vědět, co dělala její postava na začátku příběhu.
S čím má GPT-4 pořád problémy?
Nic není dokonalé a Open AI to raději rovnou přiznává i u GPT-4. Zůstává časové omezení pro nastudování naprosté většiny jeho dat do září 2021. OpenAI zdůrazňuje ale i další mouchy:
„Někdy se může dopouštět jednoduchých chyb v uvažování, které se nezdají být v souladu s kompetencemi v tolika oblastech, nebo být příliš důvěřivý při přijímání zjevně nepravdivých tvrzení od uživatele. A někdy může selhat při řešení těžkých problémů stejným způsobem jako lidé, například vnášením bezpečnostních chyb do kódu, který vytváří."
Jinými slovy: jeho halucinace o tom, že své uživatele miluje nebo by chtěl ovládnout lidstvo, dost možná vyplavou na povrch občas i nyní.
Kolik GPT-4 stojí?
Otevření ChatGPT v prosinci zdarma bylo od začátku dotovanou promo aktivitou a nešlo předpokládat, že GPT-4 bude poskytnut gratis také. Způsob placení se ale oproti CHATGPT Plus za 20 dolarů měsíčně pro nové uživatele změní. Dle očekávání opustí „paušál bez omezení“ a uživatelé u GPT-4 budou platit za tokeny.
A cena je nyní stanovena na 3 centy za 1 000 tokenů, tedy cca 750 slov. Ty s více slabikami obvykle „vypotřebují“ tokenů více. To se může zdát jako velmi dostupná cena. Cca 1 000 slov promptů získáte za jednu korunu. Pro masivní profesionální využití se ale promptování najednou může pořádně prodražit.
Cena fungování GPT není virtuální, každý zodpovězený dotaz spotřebuje na vzdálených serverech o trochu elektrické energie navíc. Podobná změna ceny je pak z pohledu OpenAI logickou cestou. Jeho technologie totiž začíná implementovat mnoho nástrojů a add-onů prohlížeče, které jsou velmi často zdarma. To se nyní u mnoha z nich změní.
Pokud si chcete ChatGPT vyzkoušet, je už dostupný pro uživatele placené verze ChatGPT Plus. Vývojáři se mohou přihlásit na čekací listinu pro přístup k API.
Zdroj: OpenAI