Adidas pozastavil své videoreklamy na Facebooku
V loňském roce Adidas oznámil, že chce upustit od TV reklamy a plánuje do roku 2020 zečtyřnásobit své online příjmy. Nyní svou marketingovou strategii upravil dalším radikálním řezem. Zastavil své videoreklamy na Facebooku, dokud nevyhodnotí jejich efektivitu.
Nejasnost měření na Facebooku a interní audit vyvolal u Adidasu řadu otázek. Společnost samozřejmě nejvíce zajímá, jaké jsou jejich výdaje na zmíněné platformě. Podle všeho lidé totiž nevidí reklamu, jak by správně měli, a Adidas tak možná zcela promarňuje 30 % svých investic na této sociální síti.
Členové výkonného týmu Adidas, kteří si přejí zůstat v anonymitě, pro Digiday uvedli, z čeho vychází jejich rozčarování. Nejvíce je společnost Adidas frustrována omezenými údaji, které Facebook sdílí s marketéry, aby ověřili účinnosti svých reklam, a to i přesto, že inzerce na této platformě stále zdražuje.
Další z členů výkonného týmu uvedl, že míra viditelnosti a doba zhlédnutí těchto reklam nejsou dostatečně vysoké. Viditelnost není vždy nejlepším způsobem, jak měřit úspěch kampaně. Nicméně inzerent jako Adidas, který produkuje velké množství videoobsahu, si chce být jistý, že uživatelé nejen příspěvek vidí při procházení svého feedu, ale že video i následně zhlédnou.
Nicméně tento magnát v oblasti sportovního oblečení není jediný, kdo je s daty o videoobsahu nespokojen. Průzkum společnosti CMO Council oslovil 233 seniorních marketérů, mezi kterými byli například zástupci značek PepsiCo, Nestle Waters, Cox Communications a další. Tento průzkum ukázal, že 62 % marketérů na základě zpráv o falešných metrikách od společnosti Facebook snížil o výdaje na reklamu v rámci této platformy. Nicméně jen málo z nich odešlo z Facebooku zcela.
Adidas tedy v téhle chvíli pokračuje v debatě s Facebookem a uvidíme, jaké kroky dále podniknou. Nicméně společnost i nadále využívá možnosti Instagramu, který je také vlastněn Facebookem.
Adidas se zařadil mezi stále se rozšiřující skupinu značek, které vyvíjí nátlak na digitální platformy a vyžadují vyšší transparentnost a poskytování lepších metrik. Začátkem loňského roku například společnost P&G stanovila ultimátum, ve kterém trvá na tom, že digitální platformy (např. Google, Facebook, Pinterest, Twitter) přijmou Media Rating Council standard pro sledování videí a zapracují, nebo P&G převede svůj rozpočet na jiné platformy.
Rozhodnutí stáhnout z Facebooku videoreklamy neznamená, že se Adidas vzdává videobsahu na jiných platformách. Loni spustil sériii Tango Squad, ve které bývalá hvězda Barcelony, Xabi Alonso, dostává to nejlepší z pečlivě vybrané sestavy nadějných fotbalistů (a zároveň mikro influencerů) ve věku 16-19 let z celé Evropy.
Není zhlédnutí jako zhlédnutí
Pojem „zhlédnutí videa” je problematický, protože na každé platformě znamená něco jiného. Na YouTube se za zhlédnuté video považuje to, které měl uživatel zapnuté po 30 vteřin. Půlminutový požadavek se pochopitelně snižuje u videí s kratší stopáží. Na Facebooku se ovšem videa přehrávají automaticky v news feedu uživatele a bez jeho interakce jsou beze zvuku. Za zhlédnutí se počítá sledování 3 vteřin videa. A právě tyto 3 vteřiny bývají často předmětem sporů. Stačí, aby uživatel zůstal na chvíli ve svém feedu, a započítané zhlédnutí je na světě.
Pokud vás problematika videí zajímá více, doporučujeme náš článek Facebook a video: spojení plné manipulace a podvodů, který vám odhalí další informace.
Zdroje: Digiday, CMO Council, Marketing Dive