10 tipů, jak editovat s lehkostí a nadhledem

23. 9. 2021 | Lucie Životská
Editování textů, přepisování obsahu po kolezích, hledání nosné informace – to vše vám může zabrat hodně času. Níže najdete 10 tipů, jak ke korektuře textů přistupovat a jak je doladit k dokonalosti.

Editování - tipy

Nebudeme nyní řešit SEO, ani klíčová slova, ale zaměříme se čistě na čitelnost a gramatické chyby. Závěrečná úprava textu je totiž podstatnou součásti tvorby obsahu. Neberte ji jako nutné zlo, ale vnímejte ji jako doleštění celku. Níže najdete pár rad, jak si toto ladění usnadnit a nad textem zbytečně nevyšilovat a stále dokola jej nepřepisovat.  

 

1. Vyspěte se na to

Určitě se při textech vyplatí dát si „čas na rozmyšlenou”, odstup a nadhled. Zkrátka text odložit a editujte jej až další den. Editace, ať již jakkoli odborného (či veskrze komerčního) textu, si žádá jasnou mysl. Časový tlak vás sice může vybičovat k velkým myšlenkám a výkonům, ovšem u finální kontroly vám může spíše uškodit. O to víc to platí u kratších textů, kde budete muset více lavírovat na významu jednotlivých slov. A budete mít méně znaků ke sdělení toho podstatného. Odpočatí určitě zachytíte mnohem více chyb

Hrát roli může i čas. Ráno se vám bude text editovat jinak než po obědě. Stejně tak v něm možná uvidíte jiné chyby, nebo odhalíte jiné (i nechtěné) konotace. 

 

2. Přečtěte si svůj text nahlas

Vokalizace textu má též něco do sebe. Samozřejmě zde hodně záleží na funkci daného textu. Je jasné, že u přednášky budete vaše podklady číst nahlas hned a automaticky. Ovšem zkusit to můžete také u jiných formátů. Odhalíte tak mnohem více chyb! Když totiž čtete v duchu, tak vám oči mohou přeskakovat slova. Mohou vám tedy uniknout chyby nebo si všimnete i chybějících slov. 

Při čtení se poslouchejte. Spíš nevyslovíte slovo, které je na papíře zkomolené. A stejně věty, které se vám bude obtížně číst nahlas, budou pak obtížnější pro pochopení i pro čtenáře. Zaměřte se na ně a opravte je. 

 

3. Neopakujte (se)

Určitě každý tušíme, která slova nadužíváme. A pokud ne, pak se stačí zeptat blízkých, nebo dát nějaký text přečíst kolegovi. Rádi vás na tento verbální nadbytek upozorní. Většinou se jedná o ukazovací zájmena, slova jako „zde”, „sem” – zkrátka všechny (takovéto!) vycpávky, které odvádí od meritu věci. Při finální editaci si vytipovaná slova klidně hoďte do vyhledávače a Word vám text krásně prožlutí. 

 

4. Nepodceňujte finální korekturu a dejte si u ní na čas 

Někteří autoři věnují finálním úpravám málo času. Což je chyba. Editace je stejně podstatná jako samotná tvorba textu. A určitě by se neměla dělat ve spěchu. Právě drobné chyby, které se (po hodinách práce na daném textu) jaksi mimovolně vygenerovaly dají o to větší práci najít a vychytat. Tedy – naplánujte si na korekturu také dostatek času.

 

5. Podívejte se na váš text v jiném formátu

„Autorská slepota je mrcha,“ řekne vám každý autor, který dokáže v textech i po mnoha letech praxe dělat až školácké chyby. V češtině se to bohužel týká téměř každého. Podstata tohoto neblahého fenoménu spočívá v tom, že váš mozek ví, jak jste text chtěli napsat. A když si ho po sobě čtete, také ho v ideální podobě – tedy i bez chyb – vidí.

Toto překreslování reality ztížíte mozku, když čtení textu zasadíte do jiného formátu. Skvělé je si ho vytisknout na papír. Existují ale i environmentálně zodpovědnější přístupy. Jedním z nich je přečíst si text v mobilu – třeba si ho zasdílejte v Google Docs, nebo si ho dejte do mailu jako koncept. Variantou podobnou papíru je pak čtení v Kindlu (existuje rozšíření pro Chrome, které vám z webu pošle do Kindlu jakýkoliv text). 

Sdílejte tento článek:
Podobné články: