Česká Effie 2021 představila vítěze. Kampaň IKEA za bezpečný domov byla oceněná Grand Prix
Z loňského předávání cen z obýváku se letošní předávání Effie přesunulo opět před publikum Letos se slavnostní předávání cen uskutečnilo ve studiu v pražských Strašnicích, kde CNN Prima News natáčí pořady vlastní tvorby a speciály. Porota složená ze zástupců zadavatelů, komunikačních agentur, mediálních agentur, výzkumných agentur – členů sdružení SIMAR a zástupkyně odborných médií, vybírala vítěze celkem ve čtrnácti různých kategorií.
Nejvíce umístění na stupních vítězů letos získala agentura Ogilvy, následovaná agenturouMcCannPrague. Ogilvy z osmi nominací na shortlistu vytěžila pět medailí, McCann osm nominací proměnila ve čtyři umístění na stupních vítězů.
„Ročník 2021 měl druhý největší počet přihlášek v novodobé historii soutěže. Obecně musíme uznat, že byly velmi kvalitně zpracované a často se v nich objevoval důraz na sociální odpovědnost,“ komentuje výsledky soutěže Marek Hlavica, ředitel Asociace komunikačních médií (AKA), která je zároveň pořadatelem EFFIE.
Grand Prix Effie získala IKEA za její podporu bezpečného domova
Vyhlášeny byly také speciální ceny. Grand Prix Effie 2021 vyhlásila speciální porota na místě. Cenu si odnesla agentura TRIAD Advertising s kampaní Za bezpečný domov pro IKEA. „Letošní volba Grand Prix nebyla snadná. Všechny zlatem oceněné projekty, ze kterých porota Grand Prix vybírá, byly ambiciózní a provázely je prokazatelné výsledky,“ uvádí Hlavica.
V rámci letošní EFFIE byla udělena i cena SIMAR za nejlépe zdokumentované výsledky komunikace – “The Best of Data Performance”. Právě důkazy o efektivitě kampaní odlišují EFFIE od soutěží kreativity. Cenu získala práce agentury Media Age pro Masarykovu univerzitu za kampaň#MUNICHALLENGE a agentura Boomerang Communication, která pro Plzeňský Prazdroj vytvořila kampaň Radegast – Hořkost boří stereotypy. Tato kampaň brala rovněž první místo i v kategorii Nápoje.
Velký úspěch kampaní se společenským dopadem
Speciální Cenu Art Directors Clubu za mimořádný kreativní počin získala agentura TRIAD Advertising s kampaní pro IKEA – Za bezpečný domov. Ta byla úspěšná také v kategorii Sociální, ekologický, kulturní marketing. „Letos se jednalo o velmi silnou kategorii s kvalitními přihláškami a s nejlépe doloženými výsledky. To je velký posun, protože právě společensky prospěšné kampaně měly v minulosti problémy s prokazatelností dopadů,“ uvádí kategorii Hlavica.
O první místo se v této kategorii dělila s iniciativou Cesta ven, která pomyslné zlato dostala za osvětovou národní kampaň na podporu očkování. Za zmínku stojí, že kampaň vznikla spontánně jako reakce marketingové komunity na neschopnost vlády spustit včas profesionální kampaň.
V něčem přitom jde o poněkud kontroverzní volbu. Kampaň slibovala se svou tečkou něco, co se nenaplnilo. Ač to nelze vzhledem k úrovni vědeckého poznání na začátku roku 2021 tvůrcům příliš vyčítat, je nepochybné, že právě nenaplněné očekávání je nyní překážkou v další komunikaci nutnosti očkování těch, co se dosud neočkovali, i při propagaci posilují dávky pro ty, kterým se již imunita získaná vakcinací snížila.
Výběr z dalších oceněných kampaní si můžete prohlédnout níže
Kampaň veřejné správy
Kampaně v kategorii Veřejné správy ovládly vysoké školy s cílem přilákat nové studenty. O první místo se dělila již výše zmíněná #MUNICHALLENGE od Media Age a kampaň V hlavní roli strojař agentury Action Please, která lákala studenty Fakulty strojní VŠB-TUO.
Kampaň Masarykovy univerzity v Brně se opřela o testimonialy studentů a neslibovala rozhodně jen party a studentského ducha, jejím heslem bylo „Snadný to nebude, ale stojí to za to“.
Fakulta strojní VŠB-TUO se vydala mnohem spektakulárnější cestou, když strojaře obsadila do parodií filmových hitů. V jendnom případě do role válečných hrdinů bojujících s… algebrou. Právě matematika je pro potenciální studenty technických oborů jedním z největších strašáků. Fakulta strojní VŠB-TUO ale studenty uklidňovala slovy: „V boji s matikou tě podržíme. Tvými spojenci budeme až do konce.“
V dalším spotu využívajícím svět Harryho Pottera se uchazeči dozvěděli, že magie se dělá úplně někde jinde.
Sportovní marketing
První místo v mladé kategorii Sportovní marketing získala agentura McCann Prague s kampaní Chci pískat – náborovka rozhodčích s tahem na bránu, kterou zpracovala pro Fotbalovou asociaci České republiky. Ta samá kampaň brala také druhé místo v kategorii Aktivační marketing společně s kampaní #MUNICHALLENGE.
Dlouhodobé budování značky
Škoda Auto začala prodávat vozy z druhé ruky. Ve své kampani „Škoda Plus“ zdůrazňovala, že mění mínusy ojetých vozů na plusy a že vlastně nejsou „ojeté, jenom dobře zajeté“. A ono to zafungovalo — dařilo se jí zvyšovat tržní podíl i v době, kdy trh ojetých vozů začal klesat.
Kategorie Nápoje
Radegast uvedl na trh nového extra hořkého Ratara. Komunikace značky je už dlouho založená na tvrdých mužích překonávajících překážky (převážně v hustých lesích) a typickém hudebním podkresu. Překážkou by tentokrát vlk a nezabít ho bylo správným rozhodnutím, ke kterému bylo potřeba dozrát.
„V kampani pro nové a mimořádně hořké pivo Ratar jsme museli zohlednit požadavek na jemný posun v charakteru hrdiny. Z příběhu mělo být zřejmé, že je náš hrdina plný vnitřní síly, kterou získal překonáváním životních překážek a vyzrál v sebevědomého a zodpovědného muže schopného velkorysých rozhodnutí,“ uvádí Ivan Manolov, který se na kampani podílel jako Creative Director, a přidává zajímavý detail z tvorby spotu:
„Natáčet s vlkem a ovcemi nebylo jednoduché, společně se na place potkat nemohli, to by skončilo špatně, ale díky zkušeným chovatelům a precizní práci štábu se nám podařilo natočit všechny potřebné záběry.“
Kompletní přehled vítězů nabízí následující tabulka (klikněte na ni pro zvětšení).
Více najdete na effie.cz.