Doba Zoomová: Oblíbená aplikace spouští placené eventy a pokročilé šifrování
V prosinci roku 2019 byl Zoom se svými 10 miliony denních uživatelů spíš pro fajnšmekry, ale s první vlnou pandemie jeho obliba raketově vzrostla. V březnu Zoom denně používalo 200 milionů uživatelů. A to této platformě poskytlo možnosti k rozvoji. Tento týden představili beta verzi jménem OnZoom, na níž budete moci pořádat placené online eventy.
„Dnes Zoom odhalil OnZoom, unikátní platformu pro pořádání online událostí a tržiště, které podporuje (a vítá) kreativitu, vytrvalost a inovace, jež umožní lidem přizpůsobit své offline akce na virtuální zážitky.“
OnZoom umožní uživatelům Zoomu, kteří si za to zaplatí, plánovat a pořádat jednorázové události či sérii webinářů nebo třeba akce až pro 1000 uživatelů. Organizátoři budou moci lístky prodávat přímo na Zoomu a své aktivity avizovat na sociálních sítích.
Je hodně způsobů, jak byste Zoom mohli využít. Spojení s klienty či publikem, byť online, je v téhle chvíli opravdu nutné. Nejen zavedeným organizátorům konferencí ovšem přijde vhod možnost čas strávený videopřenosem zpoplatnit.
Lístky si na Zoomu prodáte přes PayPal, takže ke zprovoznění této funkce budete potřebovat obchodní účet PayPal. Účastníci vašich akcí si lístek koupí klasicky pomocí platební karty. Pokud chcete pořádat placenou událost, Zoom si nebude účtovat žádné poplatky, jedinou podmínkou je mít prémiový (placený) účet.
Je Zoom bezpečný?
Ale to není vše. Zoom ohlásil i další vylepšení. Ví, že bezpečnost je důležitá a lidé nechtějí, aby byla jejich data jakkoli zneužitelná. Pokračují v řešení bezpečnostních chyb svého systému. S únikem dat se již totiž potýkali. V dubnu ostatně na problémy s šifrováním upozorňovali i v FBI.
Zoom hodně investoval na vylepšení opatření na ochranu osobních údajů, včetně přidání podpory pro 256bitové šifrování AES v dubnu. V červnu společnost ohlásila, že zavádí kompletní šifrování komunikace, čímž uživatelům poskytla další ujištění, že jí jde o jejich soukromí. A nyní přechází na řešení E2EE.
„S nadšením oznamujeme, že od začátku příštího týdne bude v Zoomu dostupné end-to-end šifrování (E2EE) v rámci předběžného přístupu, kde budeme během prvních 30 dní od uživatelů žádat zpětnou vazbu. Platící zákazníci i uživatelé free verze z celého světa mohou pořádat akce do 200 účastníků jako E2EE meetingy na Zoomu, což znamená zvýšené zabezpečení soukromí a bezpečnosti pro vaše Zoom události.“
End-to-end enkrypce, tedy česky „koncové šifrování” chrání proti odposlechu či získání přenášených dat – koncové je proto, že odesílaný obsah (v tomto případě videopřenos, nebo zpráva) se ve vašem zařízení (na jednom konci) zašifruje a rozšifruje se až na cílovém zařízení (na druhém konci), čímž je pro příjemce čitelná. Nestane se tak, že by přenášený obsah byl k dispozici čitelný (nezašifrovaný) po cestě internetem či na cloudovém serveru. Tento způsob šifrování používá například WhatsApp nebo Messenger.
Růst počtu uživatelů Zoomu zdánlivě značí, že jde o téměř bezchybnou aplikaci válcující zavedené konkurenty. Mimo bezpečnostních lapsů objevených na jaře má ale i škraloupy geopolitického rázu. V červnu Zoom vyhověl čínské vládě a vypnul on-line setkání lidí, kteří si chtěli připomenout masakr na Náměstí Nebeského klidu. Tento incident jej až příliš svázal s Čínou, což není ideální spojení, jak víme v případě oblíbené aplikace TikTok.
Právě kvůli tomu Zoom ztratil přízeň několika společností, které v jeho rozhraní odmítali pořádat schůzky. Ale bezpečnostní aktualizace a dostupné end-to-end šifrování by jejich obavy mohly zmírnit.
Zoom se rozhodl posouvat své limity a aspiruje na hlavní platformu, na níž se budou pořádat online události a schůzky. Nedávno dokonce ohlásili integraci s LinkedInem a Facebookem. Pokud se tedy chystáte na větší konferenci, OnZoom určitě stojí za zvážení.
Zdroje: Social Media Today