Embedujete cizí fotky z Instagramu bez svolení autora? Nemusí se vám to vyplatit...
Mluvčí Instagramu sdělil serveru Ars Technica, že dle svých pravidel tato sociální platforma „vyžaduje, aby měly třetí strany souhlas od příslušných majitelů fotografií. Všichni by se měli ujistit, že mají licenci ke sdílení daného obsahu, pokud ji zákon vyžaduje“.
Tuto novinku bychom před měsícem nejspíš ještě nepředpokládali. Proč? V dubnu totiž proběhla v USA kauza Sinclairová vs. Mashable, o níž jsme vás informovali a která upřesnila hranici mezi legálním a nelegálním sdílením instagramového obsahu. Jak zněl verdikt? Když zveřejníte na Instagramu fotografii, dáváte tím každému právo na její embedování, aniž byste porušili autorská práva. Do této chvíle jste mohli znemožnit ostatním sdílet vaše fotky pouze tím, že jste si nastavili svůj instagramový profil jako soukromý.
Nyní se však celá věc mění. Minulý týden totiž soud ve sporu Newsweek vs. McGucken vyjádřil na celou problematiku opačný názor. Fotograf Elliot McGucken pořídil jedinečný snímek Death Valley, ale odmítl dát Newsweeku souhlas ke zveřejnění na jejich stránkách. V něm však jeho nesouhlas šalamounsky obešli a McGuckenovu fotku embedovali z Instagramu. Fotograf médium žaloval, ale to se odkázalo na podmínky Instagramu. Vzhledem ke kauze Sinclairová vs. Mashable byli optimističtí a očekávali kladné rozhodnutí soudu.
To se však přepočítali. Soud se totiž nechal slyšet, že Instagram Newsweeku neudělil sublicenci, aby mohli daný snímek embedovat. Nechme se překvapit, jak celý spor dopadne, ještě totiž není u konce. Ale pro uživatele Instagramu vyvstává jasné poselství. Bezmyšlenkovitému sdílení cizího obsahu právě odzvonilo.