Facebook Home - vzbuzuje nadšení i obavy ohledně ochrany informací

8. 4. 2013 | Bednářová Daniela
Jaké informace bude aplikace Facebook Home shromažďovat a jak s nimi bude dál nakládat?

Nová aplikace Facebooku pro operační systém Android s názvem Facebook Home má představovat zcela novou zkušenost v mobilním přístupu na sociální síť i v komunikaci s přáteli. V podstatě se má jednat o základní aplikaci, která nahradí domovskou stránku telefonu a bude tak tím prvním, co člověk uvidí, když zapne telefon. Od 12. dubna se aplikace objeví ke stažení v obchodě Google Play a o jejím dalším osudu rozhodne zájem uživatelů. Ten se snaží Facebook povzbudit i několika televizními spoty.

 

Na jednu stranu nabízí vizuálně zajímavý přístup k News feedu, který se v aplikaci Facebook Home nazývá Cover Feed. Fotky a příspěvky se totiž zobrazují na obrazovce jednotlivě. Přehlednost v komunikaci přes řady platforem pak nabízí Chat Heads.

Kromě zajímavých novinek s sebou ale aplikace přináší i několik obav. Mezi tu hlavní patří otázka soukromí. Jaké informace bude aplikace shromažďovat a jak s nimi bude dál nakládat? Aby zabránil vlně negativní kritiky, vydal Facebook odpovědi na sadu nejčastěji kladených otázek.

 

Předně, Facebook Home není povinný. Ten, komu vyhovuje současná mobilní aplikace pro tuto sociální síť, u ní může klidně zůstat.

A jaké informace aplikace shromažďuje? Podle Facebooku aplikace sbírá data o tom, jak uživatelé aplikaci používají. Například to, s jakými dalšími aplikacemi v telefonu přes Home pracují. K detailním informacím o jiných aplikacích ale nebude mít Facebook přístup. Bude jen schopen určit, které aplikace přes Launcher uživatel zařadil a spustil.  

Zaznamenává se i interakce, která je přes aplikaci prováděna. tedy počet “lajků” a komentářů.

Aplikace se dá buď stáhnout, nebo se dá přímou koupit telefon (HTC First), který ji má ve svém základním nastavení. Odsud bude mít Facebook přístup ještě k dalšm informacím - například o upozorněních.

 

Aplikace bude také shromažďovat informace o lokaci. Což ale ostatně dělá i současná mobilní aplikace Facebooku. Tady se objevují obavy hlavně díky tomu, že je pro Facebook velmi snadné zjistit, kde uživatel bydlí, pracuje nebo rád nakupuje. V nastavení se dá ale sledování lokace zakázat.

Přes prostředí Facebook Home také projdou veškeré zprávy, které uživateli přijdou na telefon, ale jejich obsahem by se Facebook neměl zabývat.

Informace bude Facebook uchovávat po dobu 90 dní, po uplynutí této lhůty odstraní identifikační údaje.

Facebook o svých uživatelích shromažďoval velké množství informací hned od začátku, aplikace Facebook Home by neměla dle dodatečných vyjádření největší sociální sítě přinést další výraznější ohrožení již tak značně omezeného soukromí.


Zdroje: www.techcrunch.com, www.facebook.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: