Facebook umožní přezkoumat rozhodnutí o odebrání obsahu

24. 4. 2018 | Petr Michl
Označování a stahování škodlivého obsahu na Facebooku bylo dosud jednou velkou záhadou. Facebook nyní zveřejňuje interní pravidla, dle kterých se při posuzování obsahu rozhoduje. Zároveň by měl být ode dneška dostupný jednoduchý způsob, jak zažádat o revizi odebraného obsahu.

Facebook představil dvě zásadní aktualizace týkající se ochrany uživatelů a publikování obsahu na své platformě. Interní pravidla, kterými se při odebírání závadného nebo nebezpečného obsahu doposud řídili zaměstnanci Facebooku, jsou nyní veřejně přístupná jako součást Zásad komunity. Všichni uživatelé této sítě budou mít ode dneška také možnost požádat o přezkoumání rozhodnutí o odebrání obsahu. Internetová společnost tím chce získat více zpětné vazby od uživatelů a omezit případná pochybení.

„Dáváme tímto krokem jednoznačně najevo, že znepokojivá či nebezpečná vyjádření, videa či fotky na Facebooku nemají své místo. Zároveň je podle nás důležité objasnit, podle jakých pravidel se při odebírání závadného obsahu rozhodujeme,“ říká Monika Bickert, globální viceprezidentka společnosti Facebook. Zároveň dodává, že internetová společnost chce vyzvat své uživatele k většímu zapojení do nahlašování nebezpečného obsahu, aby byla síť bezpečnější a její uživatelé více chráněni před manipulací, hrozbami a zneužíváním dat.

Facebook ve své tiskové zprávě zdůrazňuje, že o dodržování komunitních zásad a o kontrolu závadného obsahu se stará globální tým složený z expertů na terorismus, projevy nenávisti, či bezpečnost dětí a mladistvých. Tým spolupracuje i s externími odborníky či akademickou sférou. K určování nebezpečného obsahu pak používá kombinaci automatizovaných technologií a nahlašování od uživatelů. Všechny podněty jsou přezkoumávány 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a s využitím více než 40 světových jazyků.

U smazaného obsahu bude možnost žádosti o revizi

Od 24. dubna 2018 budou uživatelé Facebooku rovněž moci žádat o přezkoumání odebraného obsahu týkajícího se nahoty, sexuální aktivity, projevů nenávisti či násilí. Pokud bude odebrána fotka, video či konkrétní příspěvek, na profilu uživatele se objeví tlačítko s žádostí o přezkum. Facebook pak daný obsah přezkoumá do 24 hodin. V případě chyby bude potom odebraný obsah obnoven a nahlašovatel na to bude upozorněn.  Facebook přitom i přidal i ukázku fotografie sochy s nahým pozadím, která může patřit mezi ty, které algoritmy vyhodnotí chybně jako škodlivý obsah. 


Facebook v květnu v Evropě odstartuje sérii akcí s názvem Facebook Open Dialogues se zástupci své komunity, expertů a neziskových organizací. Podobné akce se budou v dalších částech světa konat v druhé polovině roku.

Zdroj: Facebook

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: