Instagram zablokoval účet nejrychlejší ženy světa. Dvojitá olympijská vítězka sdílela záběry svého triumfu
Jamajská sprinterka Elaine Thompson-Herah psala na olympiádě v Tokiu historii. Zvítězila na trati na 100 i 200 metrů, a zopakovala tak double, který se jí podařil před pěti lety na olympiádě v Riu. Žádná jiná sprinterka v historii tohoto nedosáhla. Není tak divu, že se s tímto úspěchy chtěl pochlubit i na sociálních sítích, kde používá sedící nick @fastelaine.
Na Instagramu ovšem nepochodila. Když sdílela videozáznamy svých dvou finálových závodů, nelíbilo se to algoritmům hlídajícím autorská práva. Záhy poté tak na Twitteru napsala:
„Mám zablokovaný Instagram za to, že jsem posílala závody z olympiády, neboť nevlastním práva. Takže se uvidíme za dva dny.”
Šlo totiž o obsah patřící Mezinárodnímu olympijskému výboru a vysílací práva na něj jinak mají jen televize, které si je draze zaplatily. Twitter nicméně s jejich sdílením problémy nedělal.
New personal best new national record just remember in the midst of the storm be the STORM!! You are the STORM!! #historybooks #DoubleDouble #fastestwomanalive #hisglory pic.twitter.com/JchJYmJV9Y
— Elaine Thompson Herah (@FastElaine) August 3, 2021
Dle Mezinárodního olympijského výboru mohou sportovci sdílet jen obsah poskytnutý držiteli práv (, ne však původní obsah. Tedy mohou například nasdílet příspěvek či Stories TV stanice disponující právy, nemohou však útržek televizního vysílání sami nahrát. Instagram nicméně blokaci za několik hodin „ručně“ zrušil. A Elaine Thompson-Herah může ke svým 310 tisícům followerů opět promlouvat.
Kam dál?
Porušit pravidla a přiživovat se protiprávně na konání olympiády můžete velmi snadno. Vlastně se dost divíme, že Burger King ve své poslední kampani vysvětlil, proč sportovci kousají do medailí a nedostal za to nějakou pokutu.
Pokud si chcete lépe zorientovat v legislativních záležitostech, přečtěte si náš článek o tom, jak se při olympiádě vyvarovat faulů v marketingovém boji.