Kampaň, která americké veterány odvrací od sebevraždy, odhaluje šokující statistiku

28. 5. 2015 | Dan Škvařil
Americká kampaň upozorňuje na problém sebevražd veteránů prostřednictvím fotografií, nad kterými se člověku zastaví dech.


Veteráni si zaslouží respekt. Kampaň iniciativy Mission 22 nám však připomíná, že si zaslouží také naši pomoc. Číslovka v názvu odkazuje na varovnou statistiku: každý den spáchá sebevraždu 22 amerických veteránů. Cílem jímavé kampaně, kterou vytvořila agentura Crispin Porter + Bogusky, je upozornit na tento problém především samotné vysloužilé vojáky a přimět je, aby se nebáli říct si o pomoc.

Ústřední motiv iniciativy zní, „Naše nejvražednější bojiště nejsou vzdálená. Dějí se ve vedlejším domě.“. Počty obětí posttraumatické stresové poruchy mnohonásobně převyšují počty těch, kteří zemřeli ve válce. V konfliktech v Afghánistánu a Iráku ztratily Spojené státy za posledních 14 let 6000 vojáků, což představuje přibližně jednu oběť za den. „Sebevražda, nikoli válka, je hlavní příčinou smrti v armádě,“ tvrdí se v kampani.

Aby tento hrozivý kontrast zdokumentovali, přizvali si představitelé iniciativy na pomoc válečného fotografa Davida Guttenfeldera. Ostřílený profesionál ošlehaný válkami v Kongu, Kosovu či Libérii vytvořil projekt, jehož obsahem jsou fotografie prázdných domovů zbylých po nešťastných veteránech, kteří se vzdali života.



Ve videu, které lze najít na stránkách Mission 22, Guttenfelder vysvětluje, co ho vedlo k tomu vrhnout se po hlavě do jednoho z nejnebezpečnějších povolání. Poté pokračuje prozřením, které jej čekalo po návratu domů. Záběry prázdných bytů doplňuje dojemnou vzpomínkou na to, co vše se od vojáků naučil.

Webové stránky kampaně obsahují Guttenfelderovy silné fotografie doplněné o příběhy sebevrahů. Nabízí však také praktické rady vojákům, jak pracovat s posttraumatickou stresovou poruchou od veteránů, kteří se z tohoto pekla dostali. Popularita kampaně v USA je dána také správným načasováním. V pondělí 25. května totiž proběhl Den obětí války (Memorial Day), svátek, který je každoročně pro mnoho patriotických Američanů zásadní událostí.

Ryan Clapper zemřel na tomto bojišti vzdáleném šest tisíc mil od Iráku.


Válka v cizině zabila Shawna Bleekera doma.

V irácké oblasti Diraya byly vystřeleny tisíce kulek. Avšak ta, která zabila Claye Warda, byla vypálena zde.

Poukázat na podobný problém si dal za úkol také mladý fotograf Devin Mitchell. Ten zprvu skrze surrealistické fotografie zaznamenával stavy mysli amerických veteránů a později se zaměřil na jejich sebevražedné tendence. Jeho cílem je vydat knihu s fotografiemi na toto alarmující téma, která bude financována přes Kickstarter. A výtěžek půjde samozřejmě na pomoc veteránům v nouzi.





Která ze sérií fotografií zachycujících stejné téma na vás působí silněji?

Zdroje: Adweek, Buzzfeed, Kickstarter

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: