Když CEO zlobí aneb Elon Musk dostal právníka pro schvalování vlastních tweetů
Zdroj: Joe Rogan Experience
Mít prořízlá ústa se může vyplatit a popularita v sociálních médiích je často v přímé úměře s mírou kontroverze. Když jste CEO nebo vysokým manažerem významné společnosti, měl byste se ovšem držet zpátky. Po sérii kauz a nešťastných příhod spojených s tweety Elona Muska dostal CEO společnosti Tesla právníka, jehož odpovědností je cenzurovat jeho projevy na Twitteru.
Možná si řeknete, že je něco takového přehnané. Ostatně Donald Trump se se zvykem tweetovat bez rozmyslu v časných ranních hodinách dostal do prezidentského úřadu nejmocnější země světa. Spojené státy americké ale nejsou veřejně obchodovanou společností a ztráta reputace této země spojená s konkrétním tweetem jejího nejvyššího představitele nejde vyčíslit. U Tesly to ovšem pohyb akcií po konkrétním incidentu poměrně spolehlivě napoví. A další věcí je, že jeho tweety mohou dokonce hýbat cenou akcií zcela úmyslně na základě dezinformací.
Drahé tweety Elona Muska
Právě ve výše zmíněné souvislosti vznikl spor Muska s americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (Securities and Exchange Commission, dále SEC), regulatorním orgánem dohlížejícím nad americkým akciovým trhem. Ten může mimo jiné udělovat velmi vysoké pokuty, ale třeba i zabránit tomu, aby konkrétní člověk byl CEO veřejně obchodované společnosti. Musk přes Twitter v srpnu 2018 oznámil, že plánuje Teslu stáhnout z akciového trhu a že už má soukromého investora.
Tato událost samozřejmě nastartovala SEC a spekulace o možných obviněních z podvodu nebo manipulace trhu. Partner v advokátní kanceláři Pepper Hamilton zastupující SEC řekl tehdy Wired: „Akcie byly (poté) po 2 týdny volatilní. Kvůli (tomuto) dopadu na trh, (SEC) toto nepřejde." Zároveň dodal:
„Firemní komunikace může být spásou, nebo smrtí společnosti. Pokud chce Tesla přilákat nové investory k jednání o refinancování jejich dluhu, tito investoři potřebující cítit důvěru, že dostanou do 5-10 let peníze zpět. Chtějí cítit důvěru v korporátní zodpovědnost."
Ve výsledku (a dle rozhodnutí federálního soudu v New Yorku) byli Musk i samotná společnost Tesla povinni zaplatit pokutu 20 milionů dolarů, přičemž tyto částky byly rozděleny mezi držitele akcií Tesly, které tweetem vyvolané pohyby na burze nejvíce poškodily. Tesla musel do svého představenstva přidat dva nezávislé členy a Musk byl nucen odstoupit z jejího čela. Dle některých odborníků vyšel vlastně z celé události docela lacino. Členem představenstva a CEO společnosti totiž nadále zůstává. Z hlediska komunikace je ale zajímavé také nařízení dohledu Tesly nad komunikací Elona Muska s investory, včetně té skrze jeho Twitter.
Tzv. „sekat latinu" ale Elon Musk vydržel jen několik měsíců. V únoru 2019 v 19:15 napsal na Twitter:
„Tesla v roce 2011 vyrobila 0 aut, v roce 2019 jich ale vyrobí 500k."
O 4,5 hodiny později informaci o půl milionu vyrobených aut upravil na:
„Chtěl jsem říct, že roční tempo výroby bude zhruba 500k, tedy 10k aut za týden. Celkové odhad dodaných vozů je okol 400K."
Ano, najednou se absolutní číslo prodaných vozů propadlo o pětinu na 400 tisíc. Trh přitom reagoval na Muskovy tweety jako na oficiální zdroj.
SEC podalo stížnost u federálního soudu v New Yorku s tím, že Musk není reálně podroben dohledu jeho veřejné komunikace — pohrdá tedy soudem a jeho předchozím rozhodnutím. Vycházeli přitom i z jeho interview v pořadu 60 Minutes televizní stanice CBC, kde uvedl, že SEC nerespektuje a jen ty tweety, které vyžadují schválení předem mohou ovlivnit akcie Tesly. Jinak řečeno: dává schválit jenom některé tweety, pravděpodobně ty, co považuje sám za problematické. A to dle SEC skutečně nestačí.
Když generální ředitel akciové společnosti potřebuji Twitter sittera
S trochou nadsázkou se dá říci, že děti (či jejich rodiče) potřebují baby sittera, v případě Elona Muska musí zabraňovat lumpárnám „Twitter sitter". Ustanovení takovéto pozice bylo výsledkem dohody Tesly s SEC, jejíž výsledek byl zveřejněn minulý pátek. Musk nebude stíhán za pohrdání soudem, ale jeho tweety bude kontrolovat k tomu určená osoba. Jde o člověka z právního oddělení Tesly, přičemž je specifikováno, jaká témata zavdávají příčinu k takovéto kontrole. Jde o cokoliv spojeného s hospodářskými výsledky, kondicí, plánů, nových oblastí podnikání, personální politiky týkající s vedením společnosti.
Jde o logický okruh témat, je ovšem důležitý proto, aby Elon Musk neměl důvod ke stížnostem, že je pošlapáván v jeho případě první dodatek ústavy USA o možnosti svobodného projevu slova. Přesně tento argument totiž před dohodou používal.
Elon Musk je případem génia utrženého z řetězu. V minulosti uškodil své společnosti nejen tweety, ale například tím, že neodpovídal na dotazy analytiků během ohlášení kvartálních hospodářských výsledků své společnosti s tím, že jsou příliš nudné.
Na Muska v Česku nemáme
V českém prostředí se těžko hledá srovnání, kdy nějaké společnosti opakovaně škodí egoismus jejího CEO spojený s neodkladnou potřebou veřejně se vyjádřit. Jistě Jaromír Soukup škodí své Barrandov TV a jeho tištěným titulům, které se staly nástěnkou Jaromíra Soukupa. Pro své ostentativní jájínkovství má ale vlastní média, sociální média jsou u něj na druhé koleji. Navíc nečelí — v mnohém díky bezzubosti Rady pro rozhlasové a televizní vysílání — za své mnohdy nepodložené a denunciační útoky vážným finančním postihům.
Občasné twitterové války Tomáše Čupra s nespokojenými zákazníky jsou vyhlášené už od dob Slevomatu. Po ublíženém tweetu z ledna, v němž kritizoval Radku Třeštíkovou za její způsob vyjádření negativní zákaznické zkušenosti s Rohlik.cz v jejím Instagram příběhu, se ale zařekl, že už bude komunikovat jinak.
1/2 Cele vlakno o RT jsem smazal, protoze:
- Me to hodne naucilo a chci se posunout dal. Diky vsem za zpetnou!
- At je RT jaka je, v @rohlikcz chceme poskytovat dokonalou sluzbu a tenhle typ zakaznika je vlastne ta meta. Ne vsichni zakaznici budou slusni a fer. Zlepsime to!
Možná to bylo tím, že se po něm poté povozil Blesk nebo Tomáš Břínek alias TMBK, možná za to může skutečná sebereflexe.
Kdyby někoho zajímalo co teď čtu, tak je to tenhle čupr román od @tomcuprcz a Radka Třeštíková. pic.twitter.com/t0QsZAUq02
— TMBK (@TMBKOFFICIAL) 28. ledna 2019
Uvidíme, na „ztráty z tweetu" generované Elonem Muskem i tak Tomáš Čupr ani zdaleka nemá. A to platí nejen pro české, ale i další CEO ve světovém kontextu. Elon Musk je v tomto ohledu skutečně jedinečný a i proto mu náleží soudem nařízený Twitter sitter.
Kam dál?
Zdroj: Elon Musk od Marina Lichnevska na Shutterstock / úprava Marketing Journal
Popsané twitterové eskapády Elona Muska jsou jen ty, které měly největší finanční dopad na hodnotu společnosti na burze. Příkladů, že je CEO Tesly horká hlava, je ovšem na internetu mnohem více. Následující je ten nejsmutnější.
Loni v srpnu nabídl miniponorku pro záchranu fotbalového týmu thajských chlapců uvízlých v jeskyni a skutečně ji na místo dovezl. Když ovšem nebyla využita, obvinil na Twitteru jednoho ze skutečných záchranářů z pedofilie. Přečtěte si o tom v článku PR fail: Elon Musk chtěl být hrdinou a zachráncem, skončil jako sprostý hlupák.