Kryptoměna Facebooku přijde v lednu. Ovšem v mnohem usedlejší podobě
Mít na svých platformách více než čtvrtinu světové populace je obrovský úspěch. Přimět tyto lidi k tomu, aby používali vaši vlastní měnu není ovšem také k zahození. A přesně tento plán Facebook loni v červnu oznámil. Jeho kryptoměna s názvem Libra odstartuje v lednu příštího roku (po vydání tohoto článku změnil Facebook název měny z Libry na Diem, pozn. red.).
Uvedl to deník The Financial Times s tím, že podoba tohoto nového platidla je ovšem mnohem méně odvážná, než bylo původně v plánu. Tím bylo vázat tuto digitální měnu na koš různých státních měn a dluhopisů, nakonec bude ovšem vázána na dolar. Název kryptoměna jí sedí především z toho ohledu, že toto oběživo není spojeno s nějakou státní entitu, jinak jde ale o tzv. stablecoin.
Z obchodního pohledu to dává velký smysl. Velkým snem Facebooku je odbourat při nákupech na jeho platformách veškeré překážky, včetně těch spojených s placením. Na cestu k jeho naplnění již byly položené důležité kameny v podobě Facebook Shops nebo Instagram Shops. Vlastní měna nahraná v digitální peněžence Novi (dříve představená s názvem Calibra) by ale měla být zárukou usnadnění nákupu tím, že kupující ani nebude muset vytáhnout platební kartu — použije peníze ze své facebookové peněženky, která na ní dával s tím, že je stejně utratí. Je zřejmé, že CRO specialisté u takové představy plesají nadšením.
K tomu, aby podobní představa dobře fungovala, je ovšem nutné dát uživatelům pocit, že peníze neztrácí na hodnotě jen tím, že v digitální peněžence dlí. Bitcoin má za sebou velmi úspěšný měsíc, kdy jeho hodnota narostla o více než o třetinu až na úroveň 19 tisíc dolarů. V posledních dnech je ale volatilita vysoká a lítá nahoru a dolů o vyšší stovky až tisíce dolarů na 1 Bitcoin. Což je skvělé pro spekulanty, ale ne pro široké masy spotřebitelů, kteří si musí na digitální měny teprve zvyknout. Právě v tomto ohledu může být Libra (respektive Diem) velmi důležitá, její masové rozšíření mezi uživateli může pomoci celému segmentu digitálních měn.
Facebook je ale opatrný, i protože se potřebuje zalíbit regulačním orgánům, které si údajně letos na kryptoměny a digitální měny obzvláště brousí zuby. I proto je stablecoin vázaný na dolar rozumnou volbou. Libra je registrována u švýcarského regulátora FMSA, který musí schválit uvedení na trh. Použití digitální peněženky Novi v USA musí pro změnu schválit každý ze států Unie a dle FT jich více než desítka chybí.